Svet Psihiatrične klinike Ljubljana bo po informacijah STA v začetku decembra razpravljal o ugotovitvah sistemskega nadzora, ki ga je izvedel urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu. Ta je ugotovil mnogo nepravilnosti, tudi nasilje. Klinika naložene ukrepe po besedah tamkajšnjega direktorja Bojana Zalarja izpolnjuje.
Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu ministrstva za zdravje je konec septembra po več kot letu dni zaključil izredni nadzor, med drugim nad izvajanjem predpisov s področja opravljanja zdravstvene dejavnosti in zdravstvenega zavarovanja ter kakovosti in varnosti dela zdravstvenih delavcev med januarjem 2016 in oktobrom lani na psihiatrični kliniki v Ljubljani.
Preberite dosje o nasilju na ljubljanski psihiatrični kliniki. O tem smo prvi s preiskovalno zgodbo začeli poročati na N1 lani maja.
V končnem poročilu je navedel, da so nekateri “zaposleni izvajali nasilje nad pacienti tako verbalno kot tudi fizično, za kar obstajajo tako dokumentirana gradiva kot tudi verodostojne priče”. “Zaradi neprimernega odziva vodstva in nenaklonjenosti takojšnjemu ukrepanju ob prvih odklonih, ki niso bili opredeljeni kot tveganje v Registru tveganj, pa so ravnanja naraščala tako po obsegu kot tudi nasilnih dejanjih,” izhaja iz poročila.
“Ocenjujemo, da klinika sistemsko ne zna urediti tveganja potencialnega nasilja zdravstvenih delavcev nad pacienti. Nima vzpostavljenih mehanizmov za prepoznavanje in obvladovanje tveganj nasilja zaposlenih nad pacienti,” so še zapisali v poročilu.
Negospodarno ravnanje klinike
Priče so komisiji na uradu izpovedale, da so na kliniki videle osebje, ki je uporabljalo blazino pri že oviranem pacientu. Tako je po navedbah prič zdravstveno osebje tiščalo blazino na obraz hudo vznemirjenega pacienta, da bi izgubil zavest in se umiril. Uporaba blazine pri takem pacientu ni le neskladna z zakonom o duševnem zdravju, ki med drugim določa rabo posebnih varovalnih ukrepov le izjemoma, ampak lahko celo resno ogroža pacientovo zdravje oziroma življenje, so zapisali v poročilu.
Zaradi velike razlike v razmerju moči med vodstvom in posameznikom je “vedno na strani institucije odgovornost, da dokaže, da so neutemeljene obtožbe glede zlorab in nasilja zaposlenih nad pacienti”. Kot so poudarili, ima izvajalec kot edina terciarna zdravstvena ustanova vodilno vlogo na področju duševnega zdravja, zanjo pa morajo veljati najvišji standardi strokovne odličnosti in moralne integritete.
Ugotovitve sistemskega nadzora izkazujejo tudi neupoštevanje zakona o javnih naročilih pri “negospodarni prenovi” direktorjeve pisarne. Izkazujejo tudi negospodarno ravnanje klinike v zvezi s stanovanji, ki jih upravlja. Ugotovili pa so tudi nenavadno hitra napredovanja in zvišanje plač pri dveh zaposlenih.
Zalar: Izvajamo vse ukrepe za preprečevanje nasilja
Urad je kliniki v odločbi odredil številne ukrepe za odpravo pomanjkljivosti. Kot je direktor klinike Bojan Zalar navedel za STA, je klinika nekatere od njih že sprejela, preostale pa bo v zahtevanem roku štirih mesecev. Tako so vzpostavili mehanizme za redno poročanje o najhujših opozorilnih nevarnih dogodkih ministrstvu za zdravje z namenom zagotavljanja kakovostne in varne zdravstvene obravnave. Uskladili so interne predpise, ki urejajo javna naročila, ter sprejeli ukrepe na področju delovno-pravne zakonodaje.
Zalar je zapisal, da “ima pozitivno kontekstualni pristop do odločbe”, saj da je temeljita revizija ukrepov naravnana k izboljšanju delovanja klinike, v nekaterih pogledih, denimo v primeru posebnih varovalnih ukrepov, pa kliniko motivira, “da prestopi mejo slovenske nadpovprečnosti v evropsko odličnost”.
Preberite, kaj v odločbi piše o dogajanju na tej kliniki: Uporaba blazine je nasilje nad pacienti.
“Klinika deluje v okviru zakonitosti vseh formalnih postopkov in načelno humano pri vsaki obravnavi pomoči potrebnim. Do morebitno blago nakazanega neprimernega vedenja imamo kritično odklonilen odnos, ki je del percepcije že na nivoju kolektiva. To bistveno bolj preprečuje pojavnost neželenih dogodkov kot posledične sankcije,” je zapisal.
Po njegovih besedah očitkov glede nasilja niso potrdili ne organi pregona ne strokovni nadzori klinike. “Izvajali smo in izvajamo vse ukrepe za preprečevanje nasilja,” je še zatrdil.
Ministrstvo je za STA sporočilo, da so na podlagi nadzora nekatere sume nepravilnosti odstopili računskemu sodišču, inšpektoratu za javni sektor, zdravstvenemu inšpektoratu, inšpektoratu za delo, komisiji za preprečevanje korupcije, uradu za nadzor proračuna, državni revizijski komisiji, zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije in okrožnemu državnemu tožilstvu.
Klinika se že dlje časa sooča z očitki o nasilju zaposlenih nad pacienti. Policija je lani sprožila kriminalistično preiskavo in podala kazensko ovadbo zaradi povzročitve lažje poškodbe. Urad ministrstva pa je zaradi očitkov o nasilju na kliniki uvedel sistemski nadzor nad kliniko.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje