Podražitev vrtca: starši v Slovenj Gradcu bodo od februarja plačevali več

Slovenija 30. Jan 202509:51 2 komentarja
vrtec
Fotografija je simbolična (Foto: PROFIMEDIA)

Starši otrok bodo za storitve vrtca v Slovenj Gradcu od februarja plačevali več. Mestni svetniki so potrdili 11-odstotni dvig cen. Prav tako so na seji podprli načrte občine za podelitev koncesije za zobozdravstvo odraslih, v Slovenj Gradcu pa bodo dobili tudi novo ulico.

Programi varstva otrok pod okriljem Vrtca Slovenj Gradec se bodo s februarjem podražili za dobrih 11 odstotkov. Nove cene so na sredini seji potrdili mestni svetniki.

V Vrtcu Slovenj Gradec bodo z zvišanjem cen programov po pojasnilih pristojnih zagotovili pokritje obveznosti, ki izhajajo iz zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju in iz sprememb kolektivnih pogodb v javnem sektorju. “Te zagotavljajo dodatne pravice zaposlenim, kar je prav,” je v obrazložitvi med drugim dejala ravnateljica Vrtca Slovenj Gradec in mestna svetnica iz vrst Gibanja Svoboda Mojca Verhovnik.

Trenutno je v skupno 49 oddelkov slovenjgraškega vrtca vključenih 845 otrok, marca pa bodo odprli še en oddelek. Večina staršev otrok spada v 6. plačni razred. Pri tej skupini bo za otroka v prvem starostnem obdobju znesek na položnicah od februarja za okoli 30 evrov višji kot doslej, je pojasnila Verhovnik.

Ker precejšen del cene vrtčevskih programov sofinancira občina, pomeni zvišanje cen programa tudi za občino dodaten izdatek iz proračuna. Letos je to dodatnih 157.000 evrov. Znesek bo občina zagotovila z rebalansom proračuna, je pojasnil župan Mestne občine Slovenj Gradec Tilen Klugler.

Dva nova zobozdravnika in nova ulica

Mestni svetniki so na sredini seji potrdili tudi odlok, na podlagi katerega bo občina kmalu razpisala koncesijo za zobozdravstvo odraslih za obdobje 15 let. “Zobozdravnikov v naši občini enostavno ni dovolj glede na potrebe. Zato smo se odločili, da podelimo 1,5 koncesije,” je povedal župan. Seznanjeni so tudi, da ena od koncesionark marca odhaja v pokoj in da bo vrnila koncesijo, je opozoril. Se pa medtem obeta možnost zaposlitve dodatnih dveh zobozdravnikov v Zdravstvenem domu Slovenj Gradec.

Občina je za podelitev 1,5 koncesije že prejela potrebni soglasji ministrstva za zdravje in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, razpis za podelitev koncesije pa naj bi objavili v kratkem. Župan tako pričakuje, da bodo še pred poletjem lahko pacientom ponudili predvidoma dva nova zobozdravnika, enega s celotnim in enega s polovičnim programom.

Medtem Slovenj Gradec dobiva novo ulico. Svetniki so namreč v sredo potrdili predlog, da se ulica v nastajajočem naselju nasproti pokopališča poimenuje po dolgoletnem pedagoškem delavcu, profesorju zgodovine ter kronistu in zapisovalcu slovenjgraške preteklosti Jožetu Potočniku. Predlog za poimenovanje po tem pokojnem častnem občanu so podali lastniki parcel v naselju, kjer je predvidena gradnja skupaj 11 hiš, nekatere so že vseljive.

Svetniki so se seznanili tudi s končnimi poročili nadzornega odbora občine o opravljenih nadzorih iz programa za leto 2024. Pri nadzorih projekta izgradnje dvigala na Drugi OŠ, projekta vodooskrbe z ultrafiltracijo, nakupa nepremičnin, podeljevanja štipendij in pri pregledu kriterijev in splošnih pogojev za pridobitev neprofitnih stanovanj niso ugotovili nepravilnosti. Je pa nadzorni odbor glede podeljevanja štipendij in v zvezi z dodeljevanjem neprofitnih stanovanj občini podal več priporočil.

Pred kulturnim praznikom so se svetniki seznanili tudi z letošnjimi prejemniki Bernekerjeve nagrade in plaket. Nagrado prejme zborovodkinja in učiteljica glasbe Janja Kresnik, plakete pa Ženska vokalna skupina Nova Slovenj Gradec, Društvo Swingradec in ravnatelj Glasbene šole Slovenj Gradec Andrej Švab.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje