Tatjana Bobnar: Vztrajam pri svojih besedah, odločitev je v rokah KPK

Slovenija 04. Dec 202414:32 26 komentarjev

Nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar je po zaslišanju pred komisijo za preprečevanje korupcije dejala, da mora ta kot neodvisni državni organ presoditi dejstva in dokaze ter sprejeti odločitev. "Seveda vztrajam pri svojih besedah in tem, kako sem utemeljevala sume nepravilnosti in neustreznega ravnanja," je poudarila Bobnar, ki predsedniku vlade Robertu Golobu očita nedopustne politične pritiske na delo policije. Premier Golob je njene obtožbe danes znova zavrnil in izrazil prepričanje, da se bodo izkazale za izmišljene in neresnične.

“Na razgovor sem bila povabljena kot priča. Podala sem ustrezna pojasnila in odgovarjala na vprašanja, zdaj pa mora neodvisni državni organ presoditi dejstva in dokaze ter sprejeti odločitev,” je po zaslišanju pred komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) poudarila nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar, ki premierju Robertu Golobu očita nedopustno politično vmešavanje v delo policije.

Predsednik vlade, ki je bil zaslišan pred Bobnar, je po razgovoru na KPK izpostavil, da je vse očitke v celoti zavrnil. “Prepričan sem, da se bo podobno kot v primeru ruskih vohunov tudi tokrat izkazalo, da so izjave in obtožbe nekaterih izmišljene in neresnične,” je poudaril premier Golob, ki je postopek pred KPK pred tem označil za farso. Ob tem je znova zavrnil vse obtožbe o političnih pritiskih na delo policije, ki sta jih proti njemu nanizala Bobnar in bivši prvi mož policije Boštjan Lindav.

“Seveda vztrajam pri svojih besedah in tem, kako sem utemeljevala sume nepravilnosti in neustreznega ravnanja,” je dejala Bobnar. Njen pooblaščenec Luka Švab je dodal, da se jim zdi neprimerno, da bi v javnosti vsebinsko razpravljali o zadevi, s katero se ukvarjajo tudi organi pregona. Ob tem je spomnil, da je policija proti premierju Golobu vložila kazensko ovadbo: “To so neprimerni načini, s katerimi se lahko negativno vpliva na kazenski postopek, če bo seveda sprožen.”

“Verjamem, da bodo neodvisni organi korektno opravili svojo nalogo”

Lindav je dejal, da je bilo zaslišanje korektno. “Neodvisni organi so tisti, ki morajo opraviti svoje delo, zato jim moramo dati potreben čas in mir. Verjamem, da bodo svojo nalogo opravili korektno, pošteno in zakonito,” je dejal nekdanji začasni prvi mož policije. Na vprašanje, kako komentira premierjevo izjavo, da je postopek pred KPK farsa, pa je Lindav odgovoril, da je to mnenje predsednika vlade.

Poleg Goloba, Bobnar in Lindava je KPK zaslišala tudi državno sekretarko na notranjem ministrstvu Tina Heferle in nekdanjega državnega sekretarja na tem ministrstvu Branka Lobnikarja. Heferle in Lobnikar izjav po razgovoru s člani KPK nista dajala. Oba sta sicer že novembra lani pričala pred parlamentarno komisijo, ki preiskuje sume političnih pritiskov na policijo in druge državne organe. Lobnikar je tedaj kot politični pritisk ocenil, če politik s položaja moči zahteva, da policist pri izvajanju svojih policijskih nalog izvede naloge, ki jih sicer ne bi, oziroma če politik od uslužbenca na položaju zahteva aktivnosti in jih mora ta za ohranitev položaja izpeljati. Po njegovih besedah izpred enega leta pa ni politični pritisk, če se dva politika pogovarjata, kako naj bo delo organizirano, ne glede na to, kaj med sabo govorita.

Tina Heferle, Branko Lobnikar
Tina Heferle in Branko Lobnikar (Foto: MNZ)

Heferle pa je pred parlamentarno komisijo povedala, da je Bobnar kot notranja ministrica včasih na sestankih ožjega dela ministrstva govorila, na kakšen način naj policija komunicira v javnosti in da so se včasih celo po nareku pripravljala sporočila za javnost. “Ne ocenjujem pa, da je šlo za politične pritiske na delo policije, temveč je bila organizacija dela tedaj pač takšna,” je dodala Heferle.

Zaradi očitkov o vmešavanju v delo policije je premierja Goloba doletela tudi kazenska ovadba. Policija ga je ovadila zaradi suma dajanja daril za nezakonito posredovanje. Zdaj je na potezi specializirano državno tožilstvo, ki pa še ni sprejelo odločitve, ali bo proti premierju vložilo obtožnico, zahtevalo sodno preiskavo ali zavrglo ovadbo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje