“Teroristi in izdajalci naroda”: zdravstvene delavce zmerjajo in jim grozijo

Slovenija 17. Nov 202115:19 > 16:08 2 komentarja
Covid-19
Žiga Živulović jr./BOBO

Koordinator covidnih bolniških postelj pri ministrstvu za zdravje Robert Carotta je spregovoril o grožnjah in očitkih, ki jih zdravniki doživljajo v zadnjem času, za razliko od lanskega leta, ko so uživali podporo javnosti. Da je terorist in izdajalec naroda, je slišal tudi sam, deležni pa so tudi konkretnih groženj.

Kljub najhujšim obremenitvam zdravstvenih delavcev doslej, od družbe ne doživljajo takšne podpore kot lani, pogosto so deležni celo groženj.

O stanju v družbi zgovorno pričajo izkušnje predstojnika jeseniškega urgentnega centra Roberta Carotte, ki je tudi koordinator covidnih bolniških postelj pri ministrstvu za zdravje. Kot je povedal, dobiva elektronsko pošto z različnimi negativnimi sporočili in očitki, recimo, da je terorist, izdajalec naroda in podobno, najdejo se tudi konkretne grožnje.

“Ne razumem, kaj roji po glavi tem ljudem, ki so lahko v naslednjem trenutku naši oskrbovanci, saj covid-19 ne izbira in najde lahko tudi tistega, ki bi me po goflji,” je izpostavil Carotta.

Kam je izginila podpora?

Opozoril je, da grožnje doživljajo tudi drugi zdravstveni delavci, čeprav so v tem trenutku maksimalno obremenjeni in se zelo trudijo, da zdravstvena oskrba ne razpade. “Lani marca, ko je bila ob zaprtju družbe Slovenija velika speča dežela in so urgence samevale, smo imeli veliko podporo ljudi in sprašujem se, kam je izginila ta podpora sedaj, ko garamo kot še nikoli,” je dejal Carotta.

Poudaril je, da takih izrednih razmer še ni bilo. Bojijo pa se tudi, kaj se bo zgodilo, če bo slovensko zdravstvo pokleknilo. “Takrat bomo seveda v vsej slovenski družbeni moralni naravnanosti znova iskali krivce, ampak na žalost krivcev tisti, ki bodo podlegli bolezni, ne bodo potrebovali,” je kritičen Carotta.

Intenzivne postelje praskajo z “zadnjimi napori”

Pojasnil je, da je epidemija v hudem izbruhu, dnevno v bolnišnice sprejmejo več kot 100 novih bolnikov, število bolnikov s covidom-19 na intenzivnih oddelkih pa se dnevno poveča za pet do sedem. “Z zadnjimi napori še napraskamo dodatne intenzivne postelje in vsaka je trenutno zlata vredna,” je dejal.

Težava sicer nista toliko sam prostor in oprema kot pomanjkanje ustreznega kadra. Ta deficit je močno izražen v vseh bolnišnicah in potekajo pogovori, kako prebroditi 10 do 14 dni, ko bo naval največji. Za zdaj prevozi bolnikov v tujino ali prihodi kadrov iz tujine niso dogovorjeni, je povedal sogovornik.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje