Vplivnica in partnerica predsednika vlade Roberta Goloba, Tina Gaber, se je ostro odzvala na vladni zapis na družbenem omrežju Facebook, v katerem so želeli skozi projekt tradicionalnega slovenskega zajtrka v šolah in vrtcih osvetliti pomembnost lokalne samooskrbe in domače pridelave. Najbolj jo je zmotila objava podatka, da smo v Sloveniji lani pridelali 2.456 ton masla.
Otroci v osnovnih šolah in vrtcih so danes dan začeli s tradicionalnim slovenskim zajtrkom. Projekt po navedbah ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v ospredje postavlja pomen lokalno pridelane hrane za družbo kot celoto.
Ob 14. tradicionalnem slovenskem zajtrku je vlada na družbenem omrežju Facebook objavila zapis, v katerem so našteli pet sestavin (kruh, maslo, med, mleko in jabolko), ki sestavljajo tradicionalni slovenski zajtrk, in podatke o njihovi pridelavi v preteklem letu. “Ne pozabimo, kako pomembni sta lokalna samooskrba in domača pridelava,” so dodali.
Do projekta kritična že v preteklosti
Na to vladno objavo se je odzvala Tina Gaber, partnerka premierja Roberta Goloba. Objavo je delila na svojih profilih na družbenih omrežjih Instagram in Facebook, pri tem pa problematizirala, da se vlada hvali s tem, da smo v Sloveniji lani pridelali 2.456 ton masla.
“70 odstotkov Slovencev ima povišan holesterol, 50 odstotkov krvni tlak, imamo več kot 200.000 sladkornih bolnikov, stopnja debelosti pri otrocih se je v zadnjih 30 letih povečala za 300 odstotkov, vodilni vzroki smrti prebivalcev Slovenije so še vedno bolezni obtočil – srčni infarkt, možganska kap in odpoved srca … in mi se hvalimo, da letno pridelamo 2.456 ton masla! Resno? Bravo, majstri. Roka,” je bila ostra v odzivu.
To sicer ni prvič, da je bila Tina Gaber kritična do projekta tradicionalni slovenski zajtrk. Tako je v komentarjih spomnila tudi na svoj zapis iz leta 2022, ki ga je delila na Instagramu in v katerem je med drugim zapisala, da je vseslovenski projekt “tradicionalni zajtrk” le eden izmed mnogih načinov proizvajalcev mlečno-mesnih izdelkov, s katerimi prek vzbujanja tradicionalnih čustev in z vplivanjem na zavedanje o pomenu lokalne samooskrbe, rednega gibanja ter skrbi za čisto okolje preusmerjajo pozornost in enostransko vplivajo na dojemanje zdravega prehranjevanja.
O projektu tradicionalni slovenski zajtrk
Projekt, ki se vsako leto izvaja v številnih šolah, vrtcih in drugih vzgojno-izobraževalnih zavodih, spodbuja k spoštovanju in uživanju več lokalne slovenske hrane ter spominja na pomen zdravega prehranjevanja. S ponudbo kruha, masla, medu, mleka in sadja slovenskega izvora je tradicionalni slovenski zajtrk kot projekt prvič potekal v vrtcih in osnovnih šolah novembra 2011, od leta 2012 pa poteka na dan slovenske hrane, ki ga je po sklepu vlade z letošnjim letom zamenjal teden slovenske hrane. Letos je zajtrk potekal pod sloganom Tradicionalni slovenski zajtrk – moj naj zajtrk!
Skupaj z otroki so danes zajtrkovali tudi številni funkcionarji. Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je zajtrkovala s srednješolci Evropske šole Ljubljana, ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel z otroki enote Mislinja – Sončni škrat Vzgojno varstvenega zavoda Slovenj Gradec, državni sekretar na kmetijskem ministrstvu Ervin Kosi je zajtrkoval z učenci Osnovne šole Kolezija, minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj z učenci Osnovne šole Gradec, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Jože Podgoršek pa z učenci Osnovne šole Riharda Jakopiča.
Vir: STA
POSEBNI VIDEO: “Ta ljubezen je močnejša od vseh ovir”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje