Golob Toninu, naj se vzdrži podpisovanja dolgoročnih pogodb za nakup orožja

Slovenija 26. Apr 202217:11 > 20:14 8 komentarjev
Oklepnik boxer 8x8
Boxer (Foto: PROFIMEDIA)

Vlada bo za nameravani nakup 45 osemkolesnikov tipa boxer odštela 343,4 milijona evrov skupaj z DDV, so danes sporočili z obrambnega ministrstva (Mors) po odločitvi ustavnega sodišča, da prepoved referenduma o sporazumu z organizacijo OCCAR ni v neskladju z ustavo. Obrambni minister Matej Tonin je napovedal podpis pogodbe "še v tem mesecu". Po mnenju Levice aktualna vlada nima več legitimnosti za sprejemanje tako pomembnih razvojnih odločitev, kot so visoke investicije v nakup orožja. Prepričani so, da je treba nesmiselne nakupe orožja zaustaviti. Najverjetnejši mandatar Robert Golob je Tonina pozval, naj se vzdrži podpisovanja dolgoročnih pogodb.

Kot so poudarili na Morsu, je nakup osemkolesnih bojnih vozil “bistvenega pomena za vzpostavitev najpomembnejše zmogljivosti Slovenske vojske, katere vzpostavitev se odlaga že dalj časa, to je srednje bataljonske bojne skupine”. Gre za bistveno zmogljivost “za nadaljnji razvoj in izboljšanje stanja pripravljenosti Slovenske vojske”, so dodali. Ministrstvo je ob tem v sporočilu za javnost razkrilo, da je “ponujena in izpogajana” skupna vrednost pogodbe 281,5 milijona evrov, davek na dodano vrednost, ki ga bo ministrstvo za obrambo plačalo Sloveniji pa bo znašal še 61,93 milijona evrov, skupno torej 343.430.000 evrov.

Za to naj bi Slovenija dobila 45 bojnih vozil z nameščeno oborožitveno postajo in opremo ter osnovni logistični paket z dokumentacijo, usposabljanjem, paketom rezervnih delov, osnovnim orodjem in testno opremo. Skupna cena vsebuje tudi razvojne stroške in stroške projektnega managementa v višini 19,25 milijona evrov. Vozila naj bi Slovenija dobila do leta 2026. Prva predvidena dobave je predvidena v prihodnjem letu, in sicer naj bi Slovenska vojska dobila eno vozilo. Nato devet vozil v letu 2024, glavnino, 22 vozil leta 2025, leta 2026 pa še 13 vozil.

Na Morsu tudi zagotavljajo, da “provizij in posrednikov pri poslu ni bilo”. “Dodatno k temu je bila dogovorjena fiksna eskalacijska klavzula, ne glede na podražitve materialov in energentov. Višanje cen je v pogodbi tako omejeno na največ 2,8 odstotka na leto,” so izpostavili v sporočilu za javnost.

predvolilni kongres, stranka Svoboda, Robert Golob
Borut Živulovič/Bobo

Vatovec: Vlada nima več legitimnosti za sprejemanje odločitev o nakupu orožja

Na podpis Tonina se je odzval predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob. Najverjetnejši mandatar Tonina poziva, da se “glede na to, da se bo v nekaj mesecih oblikovala nova vlada, vzdrži podpisovanja dolgoročnih pogodb za nakup orožja”.

Napoved ministra Tonina, da si bo aktualna vlada prizadevala za skorajšnji podpis pogodbe z Organizacijo za sodelovanje pri skupnem oboroževanju (OCCAR) za nakup osemkolesnikov tipa boxer in da bi do tega lahko prišlo še v tem mesecu, je prišla kmalu po današnji odločitvi ustavnega sodišča, da prepoved referenduma o sporazumu z organizacijo OCCAR ni v neskladju z ustavo. Presojo ustavnosti je zahtevala Levica, ki je zahtevala tudi zakonodajni referendum, ker da je načrtovani nakup osemkolesnikov predrag.

V Levici so prepričani, da je treba nakupe osemkolesnikov ustaviti, ob čemer je Vatovec izrazil upanje, da aktualna vlada nima dovolj podlag, da bi v času do oblikovanja nove vlade prišlo do podpisa pogodbe z organizacijo OCCAR in tudi do njene uresničitve.

“Volivci so v nedeljo jasno povedali, da si želijo sprememb in drugačnih prioritet za prihodnost, ne želijo pa si, da stari trgovci z orožjem nadaljujejo s svojimi nesmiselnimi nakupi,” se je na Toninovo napoved odzval vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje