Na zunanjem ministrstvu so potrdili informacije N1, da so trije otroci iz Gaze, ki so bili na zdravljenju v URI Soča, in njihovi trije spremljevalci zaprosili za mednarodno zaščito. Preselili so jih v azilni dom v Logatcu. Še ena deklica in njena mati pa sta odšli neznano kam. Na zdravljenju ostaja šest otrok in mladostnikov.
V začetku oktobra je na rehabilitacijo v Slovenijo prišlo deset hudo poškodovanih otrok in mladostnikov iz Gaze. Najmlajši je star štiri leta, pet otrok od 10 do 15 let, štirje mladi pa od 17 do 21 let. Z njimi je prišlo sedem spremljevalcev, večinoma matere, pa tudi en oče in ena sestra pacientov.
Po informacijah N1 so trije otroci in njihovi trije spremljevalci v Sloveniji vložili prošnjo za mednarodno zaščito. Vseh šest so iz univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta (URI) Soča preselili v azilni dom Logatec. Še ena deklica in njena mati pa sta zapustili URI Soča in odšli neznano kam. Ostali otroci in mladostniki ostajajo na zdravljenju v Ljubljani.
Na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) so naše informacije potrdili. “Trije spremljevalci so 10. novembra zase in za svoje otroke (skupaj šest oseb) vložili prošnjo za mednarodno zaščito, kljub temu da so bili pred zdravljenjem seznanjeni s tem, da gre za kratkotrajno rehabilitacijo v Sloveniji in da se bodo po zaključenem zdravljenju vrnili v Egipt. Vseh šest oseb je bilo predanih v oskrbo vladnemu uradu za oskrbo in integracijo migrantov,” so navedli na ministrstvu. Pojasnili so še, da so vsem pacientom in njihovim spremljevalcem za potrebe zdravljenja izdali vizum za kratkoročno prebivanje za čas trajanja rehabilitacije.
“Dve osebi (pacientka in njena skrbnica) sta iz nepojasnjenega razloga in po lastni volji prekinili zdravljenje in nenajavljeno zapustili URI Soča. Informacij, kje sta, nimamo,” so še zapisali na MZEZ.
Zdravljenje in okrevanje deseterice hudo poškodovanih otrok naj bi po prvotnih načrtih potekalo do 42 dni, odvisno od poškodb. Na rehabilitaciji v URI Soča ostaja še šest otrok in mladostnikov.
Pravica do mednarodne zaščite je, kot poudarjajo tudi na MZEZ, temeljna človekova pravica, ki izhaja iz načela, da ima vsakdo pravico do varnosti in zaščite pred preganjanjem. “Prošnja se obravnava skladno z določbami zakona o mednarodni zaščiti,” so dodali na ministrstvu.
Dolgoletni projekt Fundacije Danila Türka
Projekt rehabilitacije otrok iz Gaze pod okriljem Fundacije Danila Türka poteka od leta 2009. Do prihoda zadnje skupine se je v Sloveniji zdravilo 207 otrok. V času rehabilitacije otroci in njihovi spremljevalci bivajo na posebnem oddelku v URI Soča in so ločeni od drugih pacientov. Njihovo zdravljenje ne vpliva na obravnavo drugih bolnikov ali čakalne vrste v Soči.
Vlada je Slovenski karitas za projekt letos namenila 500.000 evrov, MZEZ pa iz sredstev za strateško partnerstvo in rednega proračuna za uradno razvojno pomoč še 200.000 evrov. Projekt poleg rehabilitacije v Sloveniji vključuje tudi humanitarno pomoč v Gazi za skoraj tisoč najbolj ranljivih notranje razseljenih družin. Okrog 5.000 ljudi, zlasti družin z materami samohranilkami, bo prejelo denarna sredstva za nakup hrane in osnovnih življenjskih potrebščin, so pojasnili na zunanjem ministrstvu.
Ob tem se postavlja vprašanje, kaj vložitev prošenj za mednarodno zaščito pomeni za nadaljevanje projekta. Na MZEZ so izpostavili, da vlada podpira dokončanje zdravljenja za skupino vseh desetih otrok in mladostnikov. “Prizadevala si bo, da v prihodnje na rehabilitacijo v Slovenijo pripelje najtežje bolnike na dolgotrajno zdravljenje, ki bi jim težko zagotovili zdravljenje v regiji, na primer otroke z rakavimi obolenji,” so še poudarili.
POSEBNI VIDEO: Livija Pandur: “To je ljubezen, ki premaga vse ovire”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje