Učenje v neznosni vročini: študentom odpiranje oken in ventilatorji ne pomagajo

Slovenija 23. Jun 202306:06 2 komentarja
klima
Foto: PROFIMEDIA

Vročinski valovi, kakršnega doživljamo zdaj, so še posebej težki za tiste, ki živijo v neklimatiziranih prostorih. Med njimi so tudi študentje v ljubljanskih študentskih domovih, ki trenutno opravljajo še zadnje izpite, številnim pa učenje otežuje prav neznosna vročina, ki se je z odpiranjem oken in ventilatorji preprosto ne da več obvladovati. Organizacijo Študentski domovi Ljubljana smo vprašali, kdaj je mogoče pričakovati klimatske naprave v študentskih domovih.

“V zamrzovalnik sem si dal vložke za hladilno omaro in se z njimi hladil po rokah in nogah, dokler se niso spet segreli. Drugače nisem zdržal,” je razmere v enem od študentskih domov v Ljubljani opisal nekdanji stanovalec. Od vseh študentskih domov v prestolnici niti eden nima klimatiziranih sob, delno klimatizirani so le podiplomski Dom DPL in enote za družine v domovih XI in XII v Rožni dolini ter učilnice v domu na Poljanski cesti.

V preostalih domovih se študentje z vročino spoprijemajo po svoje. Ker se veliko stanovalcev domov med poletnim izpitnim obdobjem, ko predavanj, vaj in seminarjev ni več, odpravi domov, se mnogi vročinskim valovom, kakršnega imamo ta teden, lahko izognejo – a ne vsi. Študentje iz tujine ali denimo tisti, ki zaradi osebnih okoliščin doma nimajo mirnega okolja za učenje, morajo ostati v domovih, ko je vročina skorajda neznosna. V precej majhnih sobah običajno bivata dve osebi, zaradi česar se prostor segreje še hitreje, prav tako nekaterim zaradi položaja oken sonce v sobo sije skorajda ves dan.

Čeprav se lahko stanovalci hladijo z ventilatorjem ali upajo, da se bo prostor ponoči ohladil dovolj, da bo naslednje jutro stanje vzdržno, pa ob trenutnih temperaturah, ki krepko presegajo 30 stopinj Celzija, to vendarle ne more nadomestiti klimatske naprave. Nekateri domovi imajo, kot so za N1 pojasnili iz Študentskih domov Ljubljana (ŠDL), sicer učilnice v kleteh, kjer so temperature znosnejše, tistim, ki v domu nimajo pogojev, pa so na voljo klimatizirane čitalnice v javnih in študijskih knjižnicah.

Popolnoma drugače je v sobah, kjer je še vedno zelo vroče, a se v ŠDL vendarle po najboljših močeh trudijo izboljšati bivalne razmere. Tako so, kot so dejali, kljub finančnim omejitvam, veliko energije in sredstev vlagali v energetske sanacije domov in dodatne toplotne izolacije na strehah domov. V zadnjih letih so energetsko sanirali domove ŠD3 in ŠD4 v Mestnem logu, Dom na Gerbičevi, dom VŠZ v centru ter za Bežigradom Dom na Topniški in domove A, B, C in D na Kardeljevi ploščadi. V naselju v Rožni dolini so dva domova energetsko sanirali, v devetih pa so vgradili dodatne izolacije podstrešij, enako v domu Ilirska v središču mesta.

Čeprav bodo poletne temperature iz leta v leto le še naraščale, študentje klimatskih naprav še nekaj časa ne bodo dobili: “Zavod ima omejena sredstva, in če bi želeli v celoti vgraditi klimatske sisteme v preostalih 28 domov, to brez izdatne podpore države v doglednem roku ni izvedljivo.”

Vse N1ajboljše: Kaj se dogaja v zakulisju N1?

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje