Upravno sodišče je razsodilo o tožbi nekdanjega prvega moža policije Boštjana Lindava, ki jo je vložil zaradi imenovanja Senada Jušića na mesto generalnega direktorja policije. Ugotovilo je, da je sklep posebne natečajne komisije uradniškega sveta, da Jušić izpolnjuje natečajne pogoje, nezakonit. Ministrstvo za notranje zadeve je v odzivu sporočilo, da sodišče sklepa komisije ni razveljavilo, zato Jušič ostaja na čelu policije.
Upravno sodišče je odločilo o tožbi, ki jo je zoper imenovanje Senada Jušića za generalnega direktorja policije vložil nekdanji v. d. šefa policije Boštjan Lindav, ki se je prav tako prijavil na razpis. Sodišče je ugotovilo, da je sklep posebne natečajne komisije uradniškega sveta, da Jušić izpolnjuje natečajne pogoje in je glede na svojo strokovno usposobljenost primeren za položaj generalnega direktorja policije, nezakonit. Po navedbah sodišča ugotovitev komisije, da ima Jušić več kot osem let delovnih izkušenj na vodstvenih delovnih mestih v javnem sektorju, ni obrazložena.
“To pomeni, da je v tem delu obrazložitev sklepa tako pomanjkljiva, da je sodišče ne more preizkusiti. Gre za absolutno bistveno kršitev določb postopka, ki je sodišče zaradi njene narave ne more odpraviti. Sodišče namreč manjkajoče obrazložitve odločitve organa ne more nadomestiti,” je zapisalo upravno sodišče, ki torej sklepa posebne natečajne komisije ni odpravilo ali vrnilo v ponovno odločanje. Navedlo je še, da “ni podlage za meritorno odločanje sodišča o (ne)izpolnjevanju natečajnih pogojev stranke z interesom, saj bi to predstavljalo neutemeljeno poseganje sodišča v pristojnosti izvršilnoupravne oblasti”.
Posebej je sodišče odločalo o delu tožbe Lindava, da mu je bila z imenovanjem Jušića na čelo policije kršena pravica po 49. členu ustave. Ta člen določa, da je vsakomur pod enakimi pogoji dostopno vsako delovno mesto. “Odločitev vlade ne posega v tožnikov pravni interes, še manj v pravico, sicer bi šlo za upravni akt. Gre za politično odločitev, vprašanje, na katero je moralo sodišče odgovoriti, pa je, ali je posegla v človekovo pravico,” so zapisali sodniki.
Po njihovih navedbah so trditve Lindava, da bi bil v primeru neizbire Jušića imenovan on, negotove. Omenjeni člen ustave namreč zagotavlja možnost, da se vsak posameznik pod enakimi pogoji poteguje za katerokoli delovno mesto, če zanj izpolnjuje predpisane pogoje, ne zagotavlja pa, da bi moral biti na to mesto izbran prav on. Zato je sodišče tožbo Lindava v tem delu zavrnilo kot neutemeljeno, saj da ni izkazal, da mu je bila z odločitvijo vlade kršena pravica do dostopa do delovnega mesta pod enakimi pogoji. Sodišče je torej tožbo Lindava zoper sklep vlade zavrglo.
Zoper sklep o zavrženju tožbe se Lindav lahko pritoži na vrhovno sodišče in torej sodna odločitev v tem delu ni pravnomočna, zoper odločitev o nezakonitosti sklepa posebne natečajne komisije pa pritožba ni dovoljena in je pravnomočna.
Senad Jušić je prvi mož policije postal že februarja lani, ko ga je vlada na predlog ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja imenovala za vršilca dolžnosti direktorja. Tedaj je na tem mestu nadomestil Lindava, ki je to funkcijo kot v. d. opravljal od nastopa zdajšnje vlade, torej od junija 2022. Vlada Lindavu kljub predlogu tedanje ministrice za notranje zadeve Tatjane Bobnar namreč ni podelila polnega mandata na tem položaju. Tudi zato je Bobnar decembra 2022 odstopila.
Lindav je prek svojega pooblaščenca Gregorja Verbajsa sporočil, da nezakonitost sklepa posebne natečajne komisije pomeni, da je bil Jušić na mesto generalnega direktorja policije imenovan nezakonito.
Verbajs je v preteklosti sicer poudaril, da z Lindavom nista zahtevala zaposlitve Lindava na mesto generalnega direktorja policije, temveč zgolj ugotovitev sodišča, da Senad Jušić ni izpolnjeval natečajnih pogojev za mesto prvega moža slovenske policije. Javni natečaj je za zasedbo tega delovnega mesta med drugim zahteval najmanj osem let izkušenj na vodstvenih položajih v javnem sektorju.
“Ob dejstvu, da gre pri imenovanju na položaj generalnega direktorja policije s strani vlade za akt politične diskreditacije izvršne veje oblasti, je sodišče tudi pravilno ugotovilo, da tožba zoper akt vlade ni utemeljena in jo je v tem delu zavrglo oziroma zavrnilo,” je danes poudaril Verbajs.
Dodal je, da z Lindavom glede na odločitev sodišča upravičeno pričakujeta, da bodo vpleteni sprejeli vsak svoj del odgovornosti, o nadaljnjih korakih glede uveljavljana odškodnine odločila v prihodnjih dneh.
Ministrstvo za notranje zadeve: Jušić ostaja generalni direktor policije
“Upravno sodišče ni odločilo, da Senad Jušić ne izpolnjuje natečajnih pogojev, sklepa uradniškega sveta ni odpravilo ali razveljavilo, zato Jušić ostaja generalni direktor policije,” so se na odločitev upravnega sodišča odzvali na notranjem ministrstvu. Ob tem so poudarili, da je sodišče nezakonitost sklepa posebne natečajne komisije uradniškega sveta ugotovilo zaradi pomanjkljive obrazložitve.
Uvodoma pa je MNZ v odzivu izpostavilo, da je sodišče del tožbe zaradi pomanjkanja pravnega interesa tožnika zavrglo, del pa zavrnilo, saj da pravica Lindava do dostopa do delovnega mesta pod enakimi pogoji ni bila prekršena.
Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je v odzivu poudaril, da upravno sodišče ni ugotovilo, da Jušič ni izpolnjeval pogojev za imenovanje na mesto šefa policij, temveč je ugotovilo procesno kršitev uradniškega sveta in zaradi pomanjkljive obrazložitve ugotovila nezakonitost sklepa.
“Generalni direktor policije Senad Jušić svoje delo opravlja odgovorno, strokovno in profesionalno ter ima moje zaupanje,” je zapisal Poklukar in dodal, da se veseli njunega nadaljnjega sodelovanja v skrbi za varnost Slovenije.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!