Odnosi med predsednico republike Natašo Pirc Musar in premierjem Robertom Golobom se, kot kaže, po razgovorih na KPK glede domnevnih pritiskov na policijo spet zaostrujejo. Golobov zastopnik je namreč dejal, da KPK trenutno ni neodvisen organ, kar v predsedničinem uradu zanikajo in poudarjajo, da se politika v delo komisije ne sme vpletati.
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je v sredo opravila razgovore z več pričami, tudi s predsednikom vlade Robertom Golobom, in sicer v povezavi s prijavo o domnevnem nedovoljenem izvajanju pritiskov na nekdanjo ministrico za notranje zadeve Tatjano Bobnar in druge zaposlene na notranjem ministrstvu.
Premier je že v sredo postopek označil za farso, njegov zastopnik Stojan Zdolšek pa je v oddaji 24ur zvečer na POP TV dejal, da je nad tem postopkom velika senca dvoma. “Ta organ trenutno ni neodvisen, ker je Tatjana Bobnar skupaj z Vesno Drole, njeno strokovnjakinjo za odnose z javnostmi, dobila zatočišče v uradu predsednice države, ki imenuje člane senata,” je dejal. To je po Zdolškovih besedah velika hiba tega postopka, še posebej ob v javnosti doslej že znanih konfliktih med predsednikom vlade in predsednico države Natašo Pirc Musar.
V uradu predsednice republike so ob teh očitkih danes pojasnili, da imenovanje članov senata KPK poteka skladno z določbami zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, po katerih je imenovanje funkcionarjev komisije v pristojnosti vsakokratnega predsednika republike. “KPK je neodvisna nadzorna institucija, ki predstavlja enega od temeljev demokratične družbe, politika pa se v njeno delo nikakor ne sme vpletati,” so poudarili.
Obenem so izpostavili, da omenjeni postopek na KPK ni povezan s predsednico države ali delom njenega urada, zato ga ne morejo komentirati. “Zaposlovanje v kabinetu predsednice pa je izključna pristojnost predsednice republike, zato so kakršnikoli poskusi kadrovanja od zunaj nedopustni in neprimerni,” so opozorili.
Izjave premierjevega zastopnika prav tako niso ostale neopažene na političnem parketu. Vodja poslancev SD Jani Prednik je danes izpostavil, da tako sam, kot stranka SD verjamejo v pravno državo in njene institucije, omenjene izjave Golobovega zastopnika pa po njegovi oceni ne kažejo na spoštovanje pravne države, njenih institucij in odločitev. “Politiki bi se morali zavedati, da so posledice izjav, ki jih nosimo, lahko negativne ali pozitivne. Če nekdo verjame v pravno državo, potem je takšna izjava seveda nedopustna,” je dodal.
Medtem so v Golobovi stranki Gibanje Svoboda poudarili, da je spoštovanje pravne države visoko na njihovi agendi. “Storili bomo vse za to, da se ohrani,” je danes dejala vodja poslancev Svobode Nataša Avšič Bogovič. Strinjala pa se je z Golobom, da gre v konkretnem primeru za farso.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje