Po načrtih lastnikov in poslovodstva Večera se ta mariborska medijska hiša z naslednjim letom seli iz zdajšnje zgradbe v nove poslovne prostore, ki so v lasti mariborskega župana Saše Arsenoviča. Medtem ko kolektiv razume potrebe po racionalizaciji, ocenjuje, da bi selitev v prostore nosilca politične moči pomenila nepopravljiv udarec za uredniško neodvisnost in kredibilnost.
Časnik Večer je v stavbi v središču Maribora že od leta 1962, a zadnji dve leti je v njej le najemnik, saj sta prejšnja lastnika Uroš Hakl in Sašo Todorovič stavbo prodala. Zdaj pa je po načrtih lastnikov in poslovodstva v načrtu selitev iz te zgodovinsko ter simbolično pomembne stavbe, in sicer v prostore Galerije Gosposka, ki so v lasti mariborskega župana Saše Arsenoviča.
Uredniški odbor Večera skupaj z Večerovimi organizacijami ocenjuje, da je napovedana selitev nesprejemljiva. Ocenjujejo, da bodo negativne posledice in s tem cena selitve za medijsko hišo bistveno večje od pričakovanega prihranka in znižanja stroškov, čemur sta pri končni odločitvi sledila lastnik in poslovodstvo.
“Zaposleni na Večeru smo prepričani, da je selitev v poslovne prostore Galerije Gosposke vsaj dvojno negativna in nedopustna. Prvič zato, ker je zgradba, v kateri deluje uredništvo Večera, prepoznana kot neločljiv del medijske identitete, kot del dolgo grajene tradicije in temelj integritete medija, ki ostaja verodostojen, profesionalen in zaupanja vreden kljub zaostrenim razmeram na medijskem trgu. Drugič zato, ker so prostori, v katere nameravajo kot najemnika vseliti Večer, v lasti aktualnega župana Mestne občine Maribor Saše Arsenoviča. Menimo, da bi pri tovrstnih odločitvah ne glede na to, kdo konkretno je ali bo župan, pri vstopanju v kakršnekoli poslovne odnose morali presojati bistveno širše posledice kot videti predvsem morebitno cenovno ugodnost,” so zapisali.
Dodali so, da je selitev v prostore aktualnega nosilca lokalne politične oblasti po njihovi oceni nepopravljiv udarec za uredniško neodvisnost in kredibilnost, ki bi lahko z enim zamahom zamajala ugled Večera.
Poslovodstvo Večera, ki ga vodi direktor Miha Klančar, medtem poudarja, da so pred odločitvijo o selitvi izvedli temeljita pogajanja z lastniki poslovnih zgradb v Mariboru. Njihovo vodilo je bilo, da za vzdržno ceno ostanejo v centru mesta, kar po njihovih zagotovitvah prostori v Galeriji Gosposka omogočajo.
Stališče poslovodstva je medtem, da to, kdo je lastnik prostorov, ki jih bodo najemali, nima nobenega vpliva na delo uredništva, saj da je slednje pri svojem delu popolnoma avtonomno in neodvisno. Dodali so, da je mnenje o poslovni škodi, ki naj bi jo selitev povzročila, popolnoma neutemeljeno. “Vodstvo je to že večkrat pojasnilo in na drugih primerih, ko so se pojavili podobni pomisleki, tudi dokazalo, da zna to bolje in dobro oceniti (razvoj interneta).”
Ob koncu je poslovodstvo zapisalo še, da Večer ni zgradba, temveč “ljudje, ustvarjalci in bralci, je medij, ki ostaja srce Maribora, regije in je simbol neodvisnega novinarstva”.
“Novinarstvo mora biti tudi fizično ločeno od nosilcev oblasti”
Danes je na Večeru v povezavi s selitvijo potekal zbor delavcev, po katerem so zaposleni stopili pred novinarske mikrofone. Kot je poudaril odgovorni urednik Večera Matija Stepišnik, mora biti neodvisno, profesionalno novinarstvo, ki je temelj njihovega dela, “tudi fizično ločeno od nosilcev oblasti”.
Dodal je, da bi se odgovoren politik moral zavedati vseh pravnih in političnih tveganj tovrstnega ravnanja. “Arsenovič je zadnji v verigi, lastnik poslovne stavbe, v katero se seli Večer, zato bi tudi od njega pričakovali, da se za tovrstne prakse ne bi odločil,” je še dejal Stepišnik.
Popoldne so se sicer zaposleni sestali še z direktorjem medijske hiše, vendar odločitev o selitvi v Galerijo Gosposka ostaja. V kolektivu Večera bodo razmislili, ali in kako stopnjevati pritisk.
Stepišnik je povedal tudi, da so največja vrednost Večera ustvarjalci Večerovih vsebin in bralci ter da je treba imeti pri sprejemanju takšnih odločitev, ki krnijo ugled Večerovega uredništva, pred očmi predvsem to. Tudi on je dejal, da verodostojnosti novinarjev in urednikov ne more odtehtati noben prihranek.
Odziv društva in sindikata: “Nasprotujemo neodgovorni potezi lastnika”
Na novico o selitvi prostorov so se odzvali tudi v Društvu novinarjev Slovenije (DNS) in v Sindikatu novinarjev Slovenije (SNS). Kot so poudarili, lahko ta odločitev zamaje zaupanje javnosti ter pod vprašaj postavi uredniško in novinarsko neodvisnost, četudi si bodo uredniki in novinarji še naprej prizadevali za profesionalno delo.
“Večer je v Mariboru in v lokalnem okolju severovzhodne Slovenije medij izjemnega pomena zaradi identitete, ki jo je gradil skozi leta, pa tudi zaradi teže, ki jo ima pri poročanju o lokalnem dogajanju, pri katerem ima ključno vlogo,” so ob tem zapisali.
Po oceni DNS ugleda kakovostnega medija ni vredno zapraviti zaradi težnje po prihranku. “Nižanje stroškov ne more in ne sme biti edina strategija, ki jo izdajatelji medijev zmorejo. Mediji potrebujejo odgovorne lastnike, novinarji pa morajo imeti izpolnjene vse pogoje za neodvisno delovanje,” so še dodali.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje