USB revolucija: kratka zgodovina vmesnika, ki je poenostavil svet

Slovenija 29. Dec 202405:05 0 komentarjev
USB priključki
Izvorna priključka: USB A in B (Foto: Wikimedia Commons)

Od včeraj je v Evropski uniji dovoljeno prodajati le mobilne telefone, ki za polnjenje uporabljajo priključek USB-C. Priključki USB so postali del vsakdana slehernika, pri tem pa se redko kdo vpraša, kdo si lahko za lasti zasluge za to.

Starejši med nami se morda še spomnijo časov, ko je bilo povezovanje zunanjih naprav na osebne računalnike zahtevna naloga, pri kateri ni bilo garancije, da bo uspela v prvo. Vsaka naprava je imela svoje priključke vseh mogočih oblik in velikosti, pa tudi svojo konfiguracijo in gonilnike, ki jih je bilo treba predhodno namestiti, računalnik pa vsakič ponovno zagnati.

Priključitev več naprav hkrati je predstavljala svojevrsten izziv. Nekaterih naprav sploh ni bilo mogoče priključiti. Številni kupci zunanjih naprav izzivu povezovanja z računalnikom niso bili kos so, zato so kupljene naprave množično vračali prodajalcem.

Industrija stopi skupaj

Leta 1992 se je skupina inženirjev v ameriškem računalniškem podjetju Intel lotila iskanja rešitve, ki bo poenostavila povezovanje zunanjih naprav z osebnimi računalniki. K sodelovanju so povabili tudi kolege iz drugih računalniških podjetij, kot so Compaq, Microsoft in IBM.

USB simbol
Simbol USB (Foto: Profimedia)

“Celotna industrija je spoznala, da ima velik problem, ki ga je treba rešiti,” se je v članku ob 20. obletnici lansiranja standarda USB spominjal Jim Pappas, danes upokojeni Intelov direktor za tehnološke pobude in eden vodilnih pri razvoju standarda.

Leta 1996 so predstavili standard USB – Universal Serial Bus oz. po slovensko “univerzalno serijsko vodilo”. Razmah uporabe se je sicer zgodil šele leta 1998, ki je bil standard USB 1.1 vključen v operacijski sistem Windows 98.

USB revolucija

Naenkrat ni bilo več treba ponovno zaganjati računalnika ob priključitvi zunanje naprave. Vse mogoče naprave, od fotoaparatov do tiskalnikov, je bilo mogoče na računalnik priključiti z enotnim priključkom.

USB
Foto: Profimedia

Še ena ključna sprememba je bila, da je USB priključek lahko služil tudi kot vir napajanja zunanje naprave, ki posledično niso več zasedale električnih vtičnic. “Če se ozrem nazaj, je bila to ena najbolj daljnosežnih odločitev, ker je močno poenostavila priključitev številnih naprav z enim samim kablom,” se je spominjal Jim Pappas.

Reševanje miške

Še ena pomembna odločitev je bila, da lahko priključek USB deluje pri dveh hitrostih prenosa podatkov – nizki in polni. Če bi deloval zgolj pri polni hitrosti, bi namreč to zahtevalo drugačno izolacijo kabla za računalniške miške, kar bi jih preveč podražilo. Microsoft je grozil, da v tem primeru ne bi pristal na uporabo USB priključka za miške, kar bi močno omejilo doseg tehnologijo in dalo slabo popotnico novemu univerzalnemu standardu.

MIška USB
Miška pred USB (Foto: Profimedia)

“Odločitev, da rešimo miško, je zakoličila našo strukturo stroškov in po mojem mnenju omogočila, da so na trg prišle milijarde naprav s tem standardom,” je dejal Pappas.

USB – standard, ki je na voljo vsem

Že od leta 1995 za razvoj standarda USB skrbi neprofitna korporacija USB-IF (IF pomeni Implementers Forum oz. forum uvajalcev), ki se ji je poleg ustanovnih članic že v prvem mesecu pridružilo več kot 150 podjetij, v naslednji mesecih pa še nekaj sto dodatnih. V upravnem odboru danes sedita tako predstavnika Microsofta kot Appla.

USB je postal nezaustavljiva sila v industriji,“ se je spominjal Pappas. “Vsi so razvijali nove naprave, kompatibilne z USB, da so lahko ostali konkurenčni.” Ključni dejavnik eksplozivnega razvoja je v tem, da so specifikacije vsakega novega USB standarda prosto javno objavljene in dostopne vsakomur, da ga skuša uporabiti za razvoj svojih zamisli.

USB C
Novi evropski standard – priključek USB-C (Foto: Profimedia)

Skokovito povečanje hitrosti in moči

Danes je USB standard, ki ne vlada zgolj računalnikom, ampak praktično vsej potrošniški elektroniki, vključno s pametnimi telefoni.

V primerjavi z začetki je zmogljivost USB priključkov skokovito napredovala. Standard USB 1.1 je omogočal prenos podatkov do 12 megabitov na sekundo. Najnovejši standard USB 4, predstavljen leta 2019, omogoča hitrosti do kar 40 gigabitov na sekundo. Električna moč, ki jo lahko dovaja USB priključek, se je v tem času podeseterila.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!