Na študentskem tekmovanju najboljših programerjev v Srednji Evropi, ki sta ga pretekli vikend v Ljubljani organizirala fakulteta za računalništvo in informatiko in društvo ACM Slovenija, sta se najboljši ekipi z ljubljanske univerze uvrstili na evropsko prvenstvo. Pomerilo se je okoli 60 ekip z najboljših univerz v regiji, so sporočili s fakultete. Najboljši so bili Poljaki. "Eden od razlogov za toliko boljši uspeh poljskih ekip je poleg številčnosti brez dvoma tudi v dejstvu, da imajo bruci poljskih univerz za seboj že 12 let obveznega pouka računalništva in informatike v osnovni in srednji šoli, medtem ko imajo slovenski zgolj eno," je dejal vodja tekmovanja Andrej Brodnik.
Tekmovanja, ki je del največjega univerzitetnega tekmovanja v računalništvu in informatiki na svetu ICPC, se je udeležilo 60 tričlanskih ekip s 26 univerz iz sedmih evropskih držav, in sicer iz Slovenije, Češke, Hrvaške, Latvije, Madžarske, Poljske in Slovaške. Slovenijo je zastopalo pet ekip, tri z ljubljanske, ena z mariborske in ena s primorske univerze. Ljubljanska univerza je tekmovanje gostila že tretje leto zapored, so sporočili s fakultete.
Ekipe z Univerze v Ljubljani so se po petih urah programiranja in reševanja 12 zastavljenih nalog uvrstile na sredino lestvice na 27., 31. in 35. mesto, ekipa z Univerze v Mariboru na 36. mesto in ekipa z Univerze na Primorskem na 58. mesto. Ekipi študentov s fakultete za računalništvo in informatiko ter fakultete za matematiko in fiziko sta se uvrstili na novoustanovljeno evropsko prvenstvo, ki bo naslednje leto marca v Pragi.
Poljaki izkoristili 12-letno računalniško urjenje
Na evropsko prvenstvo se uvrstijo najboljše ekipe z regionalnih evropskih tekmovanj, ki niso med prvimi tremi neposredno uvrščenimi v svetovni finale. Za potrditev bo treba počakati na uradno objavo, so navedli na fakulteti. Na tekmovanju so prva tri mesta zasedle ekipe s Poljske, na četrto mesto pa se je uvrstila hrvaška ekipa.
“Eden od razlogov za toliko boljši uspeh poljskih ekip je poleg številčnosti brez dvoma tudi v dejstvu, da imajo bruci poljskih univerz za seboj že 12 let obveznega pouka računalništva in informatike v osnovni in srednji šoli, medtem ko imajo slovenski zgolj eno,” je prevlado poljskih ekip komentiral vodja tekmovanja Andrej Brodnik s fakultete za računalništvo in informatiko.
Dodal je, da mladi, ki se pojavljajo na tekmovanju, predstavljajo ključni kader za uspešno digitalno preobrazbo družbe. “V Sloveniji imamo velik primanjkljaj v primerjavi z drugimi državami v regiji. Edini način za njegovo premoščanje je zagotoviti mladim obvezni pouk računalništva in informatike v osnovnih in srednjih šolah, kot ga imajo drugje v regiji,” je navedel.
Gostovanje srednjeevropskega tekmovanje Central European Regional Contest (CERC), ki je del največjega in najbolj prestižnega univerzitetnega tekmovanja v računalništvu in informatiki na svetu, International Collegiate Programming Contest (ICPC) se tradicionalno seli po sodelujočih univerzah, pri čemer ima vsaka univerza priložnost gostiti tekmovanje tri leta zapored.