Določba zakona o dohodnini, ki se nanaša na oprostitev dohodnine za odškodnine na podlagi sodbe sodišča zaradi osebnih poškodb, je po oceni ustavnega sodišča v neskladju z ustavo. Neobdavčene morajo biti tudi odškodnine za duševne bolečine, je zapisalo v danes objavljeni odločbi. DZ mora neskladje odpraviti v letu dni.
Pobudo za oceno ustavnosti člena zakona o dohodnini iz leta 2006, ki ureja obdavčitev odškodnin, je vložilo vrhovno sodišče. Med davčne oprostitve so vključene odškodnine za premoženjsko in nepremoženjsko škodo, ki izhaja iz različnih oblik osebnih poškodb, to je telesne poškodbe, bolezni ali smrti, česar si ni mogoče razlagati tako, da bi bilo plačila dohodnine oproščeno tudi izplačilo odškodnine za duševne bolečine zaradi kršitve osebnostnih pravic, je opozorilo.
Vrhovno sodišče meni, da za drugačno davčno obravnavo odškodnin za duševne bolečine ni razumnega razloga. Drugače meni vlada, ki je v odgovoru ustavnemu sodišču zapisala, da je zakonodajalec z namenom preprečitve zlorab določil objektivne kriterije, ki morajo biti izpolnjeni, da je odškodnina oproščena plačila dohodnine. Telesno poškodbo, bolezen ali smrt je mogoče preveriti z objektivnimi dokazi, medtem ko je kategorija duševnih bolečin subjektivne narave, je zapisala.
Iz previdnosti je vlada tudi opozorila, da ni mogoče enačiti odškodnin na podlagi sodbe sodišča zaradi osebnih poškodb ter odškodnin za nepremoženjsko škodo, ki so prejete na podlagi izvensodne poravnave. Izvensodne poravnave naj bi namreč pomenile veliko tveganje za davčne zlorabe, še posebej v primeru škod, ki so subjektivne narave.
Ustavno sodišče je pritrdilo vladi, da je nevarnost davčnih zlorab pri obdavčitvi odškodnin, izplačanih na podlagi izvensodne poravnave, večja. Toda zgolj večja možnost zlorab v zvezi z uveljavljanjem davčnih oprostitev od odškodnin v primerih objektivno težje preverljivih škod ne more upravičiti različne davčne obravnave davčnih zavezancev, ki jim je izplačana odškodnina za nepremoženjsko škodo, je zapisalo.
Ustavno sodišče je zato ugotovilo, da je določba zakona o dohodnini, ki ureja obdavčitev odškodnin na podlagi sodbe sodišča zaradi osebnih poškodb, v neskladju z ustavo. DZ mora neskladnost odpraviti v letu dni, do takrat pa za odškodnine za vse pravno priznane oblike nepremoženjske škode velja, da niso obdavčene z dohodnino.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!