Centra za sprejem prebežnikov, ki ju je v Albaniji zgradila Italija, sta pripravljena za delovanje. Odprtje dveh za mnoge spornih centrov, v katerih bi namestili prebežnike, rešene v italijanskih vodah, je bilo načrtovano že maja, vendar so ga kasneje večkrat preložili.
Dva centra za sprejem prebežnikov v Albaniji od danes delujeta in vse je pripravljeno na sprejem prebežnikov, je v izjavi za novinarje dejal veleposlanik v Tirani Fabrizio Bucci med obiskom enega od centrov v pristaniškem mestu Shengjin.
Skladno z dogovorom med Rimom in Tirano bodo v centru v Shengjinu na severu Albanije registrirali prebežnikov, rešene na morju, tam bodo med drugim opravili tudi zdravniški pregled in identifikacijo.
Iz Shengjina jih bodo nato premestili v približno dvajset kilometrov oddaljeni sprejemni center Gjader, kjer bodo počakali, da ugotovijo, ali je njihova prošnja za azil sprejeta ali ne, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.
Center v nekdanjem vojaškem oporišču Gjader je razdeljen na tri dele, pri čemer bodo v največjem nastanjeni prebežniki, ki so zaprosili za azil in čakajo na odgovor. Drugi je center za repatriacijo, v katerem bodo namestili tiste, ki jim bodo prošnje za azil zavrnilia. Tretji del pa je majhen zapor, kamor naj bi zaprli tiste, ki bodo v centru storili zločine, še poroča Ansa.
Oba centra, ki jih bo upravljala Italija, naj bi po uradnih ocenah sprejela do 3.000 prebežnikov na mesec.
“Z odprtjem dveh centrov za prebežnike v Albaniji se oblikuje pomemben del naše zaveze migracijski politiki,” je danes ocenila Licia Ronzulli, podpredsednica zgornjega doma italijanskega parlamenta senata iz vladajoče desničarske stranke Bratje Italije.
Centra bosta pomagala razbremeniti sprejemne zmogljivosti v Italiji, hkrati pa bosta imela tudi učinek na boj proti nezakonitemu priseljevanju in trgovino z ljudmi ter na odvračanje ljudi od odhodov proti Italiji, je ocenila.
Meloni in Rama sporazum podpisala novembra
Italijanska premierka Giorgia Meloni, ki si prizadeva omejiti nezakonite migracije v državi, je novembra lani z albanskim kolegom Edijem Ramo podpisala sporazum, po katerem bi prosilce za azil, rešene na morju, nastanili v migrantskih centrih v Albaniji.
S prvima centroma za identifikacijo in sprejem prebežnikov v drugi državi želi Italija po navedbah Rima pospešiti obravnavo prošenj za azil ali morebitne repatriacije, medtem ko se sooča s povečanim številom prebežnikov prek Sredozemskega morja.
Dogovor med Rimom in Tirano je sprožil ostre kritike opozicije in zagovornikov človekovih pravic, tako v Italiji kot v Albaniji.
Kako vam je všeč N1? Kaj bi izboljšali?
Dragi bralci in bralke, pomagajte nam izboljšati N1. Kaj pogrešate, kaj vam je všeč, česa ne marate? Pripravili smo kratko anketo o zadovoljstvu bralcev, reševanje traja približno pet minut, anketa pa je anonimna. Povezava do ankete: https://n1slovenija.1ka.si/raziskava-branosti
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje