V Brežicah šefa slovenske in hrvaške policije, kaj sta se dogovorila?

Slovenija 12. Okt 202318:14 3 komentarji

Sestala sta se direktor slovenske policije Senad Jušić in šef hrvaške policije Nikola Milina. Razpravljala sta o dogajanju na meji in sodelovanju policij obeh držav, s katerim želita učinkoviteje nadzorovati prehod meje in migracije.

Generalni direktor slovenske policije Senad Jušić se je danes v Brežicah sestal s šefom hrvaške policije, glavnim ravnateljem Nikolo Milino. Pogovarjala sta se o dvostranskem sodelovanju med policijama obeh držav, posebno sta izpostavila okrepitev aktivnosti, ki so namenjene učinkovitejšemu upravljanju meja in migracij.

Srečanje je rezultat dogovora med Boštjanom Poklukarjem in Davorjem Božinovićem ob robu zasedanja Sveta EU za notranje zadeve, ki je konec septembra potekal v Bruslju.

Kaj sta se dogovorila?

Predstavnika policije sta analizirala trenutno stanje nedovoljenih migracij in s tem povezanih kaznivih dejanj, kot je tihotapljenje in trgovina z ljudmi. Po besedah generalnega direktorja slovenske policije Jušića sta z glavnim ravnateljem hrvaške policije Milino na srečanju izmenjala operativne podatke, se dogovorila za konkretne ukrepe in dorekla postopke za obvladovanje migracijskih tokov ter pregon organizatorjev nezakonitih prehodov meje. Med drugim sta se dogovorila tudi za okrepitev dela mešanih policijskih patrulj.

Jušić in Milina sta zadovoljna s policijskim sodelovanjem. Ocenila sta jih kot dobre. V prvih devetih mesecih letošnjega leta so mešane hrvaško-slovenske policijske patrulje, ki večinoma delujejo na ozemlju Hrvaške, izvedle že 537 obhodov, sproti usklajujejo in načrtujejo tudi vse druge ukrepe, je dejal.

Milina zavrača očitke o neučinkovitosti

Milina je posredno zavrnil očitke, da hrvaška policija pri preprečevanju nezakonitih prehodov meje naredi premalo. “Hrvaška policija je šla v času vstopanja v schengen skozi zelo zahteven proces preverjanja njene usposobljenosti. Imamo zadostne zmogljivosti, tako ko gre za ljudi kot tudi za znanje. Imamo 6500 obmejnih policistov in 2000 specialnih policistov, ki jih tudi vključujemo v zaščito zunanje meje. Tudi podatek, da smo letos prijeli 990 organizatorjev nezakonitih prehodov, govori sam zase,” je dejal.

Eden od odgovorov, da se kljub vsemu število nezakonitih prehodov meje povečuje, je po besedah Miline v zlorabi azilnega postopka, ko tujci izrazijo namero za azil, država jih sprejme, nato pa odidejo naprej. Med slednjimi je poudaril tudi državljane Rusije. “Do današnjega dne smo obravnavali 6.850 ruskih državljanov, ki so kot turisti prišli v Bosno in Hercegovino, nato pa na meji s Hrvaško izrazili namero za azil in odšli naprej,” je dejal.

Jušić bi ojačal nadzor na Hrvaški strani

Jušić je sicer izrazil željo, da Hrvaška dodatno okrepi nadzor na zunanji schengenski meji, saj naj bi to po njegovem mnenju prispevalo k zmanjšanju nedovoljenih vstopov tudi v Slovenijo. Obvladovanje migracij je sicer po njegovih besedah odgovornost vseh držav na tako imenovani Balkanski poti.

Slovenija je uvedla dodatne ukrepe

V zadnjih tednih je policija za obvladovanje migracij uvedla dodatne ukrepe. Med drugim je okrepila nadzor na glavnih migracijskih poteh, ki po vstopu Hrvaške v schengen v glavnem potekajo preko železnice in cest. “Gre za tako imenovani dinamični nadzor, kar pomeni, da se gibljemo in zadržujemo tam, kjer se kažejo potrebe in kjer je povečana gostota prometa. Pri tem nadzor vseskozi prilagajamo,” je dejal. Za končno oceno o učinkovitosti omenjenega povečanega nadzora je po besedah Jušića še prezgodaj, verjame pa, da prinašajo pozitivne rezultate.

Slovenska policija je letos po besedah Jušića obravnavala že več kot 45.000 nezakonitih prehodov meje. Velika večina tujcev je ob prijetju izrazila namero, da zaprosi za mednarodno zaščito, zato je bila prepeljana naprej v enega od dveh azilnih domov. Za tiste, ki za zaščito niso zaprosili, pa so stekli postopki za zavrnitev vstopa.

Jušić in Milina sta se na današnjem srečanju dotaknila tudi dogajanja na Bližnjem vzhodu in vprašanja, kako bo to vplivalo na migracije. “Zagotovo gre za pomemben kazalec v širši regiji. V tej luči bo policija naredila analize tveganj in pravočasno izvedla vse potrebne ukrepe,” je zagotovil Jušić.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje