
Celjski mestni svetniki so na danes sprejeli zaključni račun za leto 2024, ki ga je občina sklenila s primanjkljajem v višini 2,9 milijona evrov. Svetniki so podprli projekt Potniški center Celje, ki bo zrasel ob Železniški postaji Celje.
Celjski župan Matija Kovač je povedal, da bo za potniški center predvidoma maja objavljen arhitekturni natečaj, rok za oddajo projektov pa naj bi bil do konca septembra. Pojasnil je, da gradivo za zdaj ni javno objavljeno, ker je predmet anonimnega javnega arhitekturnega natečaja. Ko bo natečaj objavljen, bo pa gradivo dostopno vsem.
Kovač je dejal, da gre za gradnjo multimodalnega prometnega centra s kletjo in dvema etažama ob celjski železniški postaji, ki bo omogočil prestop z železnice na lokalni potniški promet ter avtobusni in regionalni prevoz. Projekt vključuje tudi gradnjo nove avtobusne postaje, garažne hiše, vzpostavitev parkirnih mest za taksiste in ureditev centra mikromobilnosti od večjih kolesarnic do izposoje koles in car sharinga.
Kovač je tudi dejal, da v sklopa tega projekta obstaja možnost ureditve žičnične povezave s celjskim Starim gradom, s čimer bi rešili tudi težave z dostopom po ozki cesti do gradu in s tamkajšnjim parkiranjem zaradi pomanjkanja parkirnih mest.

Po njegovih besedah je projekt zasnovan večfazno. Prva faza se nanaša na gradnjo nove avtobusne postaje in garažne hiše. Druga faza se nanaša na potniški del, v sklopu katerega bodo opremili objekt že obstoječe železniške postaje z različnimi programi in ponovno postavitvijo Šubičevega paviljona, ki je bil odstranjen ob rekonstrukciji ulice XIV. divizije. Tretja faza pa bi zajela nadgradnjo centra z možnostjo žičnične povezave s Starim gradom.
Po županovih besedah pri tem projektu sodelujejo z najboljšimi strokovnjaki iz Slovenije in tujine. “Prva faza se nanaša na gradnjo nove avtobusne postaje in garažne hiše, druga na potniško plazo ki jih bomo prejeli, kakovostne in podlaga za razpravo, ki jo bomo opravili, ker se je o tako pomembnih investicijah treba pogovarjati,” še pravi Kovač.
Svetniki so projekt podprli, saj so ocenili, da bo prispeval k razvoju Celja in v mesto ob Savinji privabili še večje število turistov. Kovačev predhodnik nekdanji celjski župan Bojan Šrot je nameraval postaviti 505 metrov dolgo turistično brv, ki bi doživljajsko in vsebinsko povezala mestno jedro s Starim gradom, a so nekateri svetniki, med njimi je bil tudi Kovač, temu ostro nasprotovali, saj so menili, da bi slabo vplivala na veduto gradu.

Šest svetnikov že po prvi točki zapustilo sejo
Kot je na seji povedala vodja službe za finance na celjski občini Nataša Črepinšek, so lanski prihodki znašali 70,7 milijona evrov, odhodki pa 73,6 milijona evrov. Za odplačilo dolga je celjska občina lani namenila 3,8 milijona evrov, zadnji dan leta pa je imela na računih 3,7 milijona evrov.
Strokovne službe celjske občine so ocenile, da se je lanski proračun oblikoval v času, ko so Celje, regijo in Slovenijo prizadele ene najhujših vremenskih ujm v zgodovini Slovenije. Hkrati se v zadnjih letih poglabljajo izzivi, ki so odvisni od globalnega dogajanja, kot so vojna žarišča, energetske krize do podnebnih sprememb, ki posredno in neposredno vplivajo tudi na celjsko skupnost.
Z izvrševanjem lanskega proračuna je celjska občina med drugim krepila položaj gospodarskega, kulturnega, izobraževalnega, zdravstvenega, turističnega, športnega in prometnega središča regije. Poudarek je bil tudi na krepitvi gospodarskega in stanovanjskega preporoda ter na kakovosti življenja občanov Celja.
Šest svetnikov Celjske županove liste (CŽL) je po prvi točki dnevnega reda sejo zapustilo, saj se niso strinjali s sprejetim sklepom o imenovanju članov nadzornega sveta družbe ZPO. Med nadzornike je bila namreč imenovana Nataša Milohnoja, ki je izstopila iz svetniške skupine CŽL in šla med nepovezane svetnike. Njej se je pridružila tudi Saša Kundih, prav tako iz CŽL, ki tako zdaj le sedem svetnikov.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje