Vodja kabineta bodoče evropske komisarke Marte Kos bo Marko Makovec, eden najvišje pozicioniranih slovenskih diplomatov v institucijah EU. Evropski komisarji bodo imeli sicer pri sestavljanju svojih kabinetov po novem bolj zvezane roke kot doslej, saj Ursula von den Leyen od njih pričakuje, da bodo sledili njenim navodilom. Kakšnim?
Bodoči evropski komisarki Marti Kos je s pripravami na njeno zaslišanje v Evropskem parlamentu v zadnjih dveh mesecih intenzivno pomagal Marko Makovec, ki je eden najvišje pozicioniranih slovenskih diplomatov v institucijah Evropske unije, in ki je po njenem uspešno prestanem zaslišanju zdaj tudi vodja njene “tranzicijske” ekipe.
V službi visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU, kar je bil v prejšnjem mandatu Josep Borell, po letošnjih evropskih volitvah pa je to postala nekdanja estonska premierja Kaja Kallas, Makovec namreč kot direktor in kot namestnik generalnega direktorja vodi področje držav izven EU, med katere sodijo tudi države Zahodnega Balkana in Turčija.
Torej v veliki meri prav države, ki so kandidatke za članstvo v EU in s katerimi se bo v prihodnjih petih letih kot evropska komisarka za širitev ukvarjala Marta Kos.
Marta Kos je Makovcu že pred časom ponudila položaj vodje njenega kabineta, kar je Makovec po informacijah N1 kljub ponudbi Kaje Kallas, da ostane v službi visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU in tam še napreduje, zdaj tudi sprejel.
Uradno pa bo lahko šef kabineta postal po imenovanju nove Evropske komisije, ki naj bi bila potrjena konec novembra, z delom pa naj bi začela 1. decembra.
V preteklosti je bil Makovec med drugim namestnik slovenskega veleposlanika v Rimu in zunanjepolitični svetovalec Boruta Pahorja. Tako v času, ko je bil Pahor predsednik republike, kot v času, ko je bil predsednik vlade in ko se je Makovec aktivno ukvarjal tudi s pripravo arbitražnega sporazuma med Slovenijo in Hrvaško.
Pričakovanja Ursule von den Leyen glede zaposlovanja v kabinetih
Bodo pa imeli bodoči evropski komisarji pri sestavljanju svojih kabinetov v novem mandatu nekoliko bolj zvezane roke, kot je to veljalo doslej.
Z izjemo podpredsednikov Evropske komisije lahko imajo evropski komisarji skupaj šest zaposlenih v svojem kabinetu, pri čemer pa predsednica Evropske komisije Ursula von den Leyen tokrat pričakuje, da bodo pri sestavi kabineta upoštevali tri njena navodila.
Predsednica Evropske komisije pričakuje, da bodo izmed šestih možnih zaposlitev najmanj tri delovna mesta zasedle ženske, največ dva zaposlena bosta lahko iz države, iz katere je tudi komisar, ob tem pa morajo biti trije od šestih že zdaj zaposleni v institucijah EU, trije pa lahko pridejo ‘od zunaj’.
Predsednica Evropske komisije naj bi se za to odločila zaradi slabih izkušenj v preteklosti, ko so nekateri komisarji v svojem kabinetu zaposlili izključno ljudi iz svojih držav, pri tem pa se vsi niso nujno ukvarjali z delom evropskega komisarja, ampak v kakšnih primerih na kabinetni plači opravljali tudi bolj notranjepolitične naloge.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje