V Kočevju po številnih očitkih razrešili ravnatelja Gregorja Pečana

Slovenija 14. Jan 202508:12 > 10:18 19 komentarjev
Gregor Pečan
Gregor Pečan (Foto: Žiga Živulović jr. /Bobo)

Svet Gimnazije in srednje šole Kočevje je v ponedeljek na seji izglasoval razrešitev ravnatelja Gregorja Pečana, na katerega se je septembra usul plaz obtožb, je po poročanju Televizije Slovenija (TVS) sporočil predsednik zavoda Damjan Lazar. Pozitivno mnenje k razrešitvi je pred tem podal tudi minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj.

Svet šole ravnatelju Gregorju Pečanu očita aroganten odnos do staršev, otrok in zaposlenih, na kar je v peticiji opozorilo tudi več kot 200 dijakov. Očitajo mu nezakonito preverjanje zdravstvenega stanja dijakov in nekatere druge nepravilnosti.

Kot je Lazar povedal za STA, se je v zvezi s tem pred časom obrnil na šolsko inšpekcijo, ki je ravnateljeva dejanja obsodila in jih napotila k uporabi 48. člena zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Ta govori o tem, da ravnatelja imenuje in razrešuje svet zavoda.

Svet šole je zato začel postopek razrešitve, ki pa ga je prekinil, ker je šolska inšpekcija po Pečanovi prijavi ugotovila nepravilnosti pri imenovanju predstavnikov dijakov, sindikalnega zaupnika in enega od staršev v svet zavoda.

Svet je po besedah predsednika sveta Damjana Lazarja nato poskrbel za vnovično, pravilno imenovanje sindikalnega zaupnika in predstavnika staršev, ne pa tudi dveh predstavnikov dijakov, saj morajo ti znova izpeljati volitve. Nato je sprejel nov sklep o razrešitvi Pečana. Ta se je imel pravico izreči o sklepu, nato je moralo svoje mnenje v roku 30 dni podati še ministrstvo, nato pa je lahko svet sprejel končen sklep o razrešitvi.

Svetu zavoda se je danes iztekel mandat. Gimnazijo in srednjo šolo Kočevje bo začasno vodil prejšnji ravnatelj Tomaž Markovič, je poročala TVS.

Gregor Pečan
Gregor Pečan (Foto: Žiga Živulović jr. /Bobo)

Bo Pečan odločitev sveta izpodbijal na sodišču?

Danes Pečan ponedeljkove odločitve sveta ni želel komentirati. Njegova odvetnica Rosana Lemut Strle je za N1 dejala, da je bila odločitev sveta zavoda pričakovana.

“Svet zavoda v sestavi, v kateri je odločal, je bil odločen vnaprej, ravnateljeva pojasnila ga niso zanimala. Predsednik sveta zavoda je celo odklonil, da bi članom sveta v vednost posredoval pisma podpore Pečanu, ki so jih poslali starši, s čimer sva želela članom sveta dokazati, da negativna reakcija staršev na opozorila Pečana v zvezi s problematiko odsotnosti dijakov od pouka ni splošna in edina reakcija staršev in da so starši nagovor Pečana tudi pozdravili, z njim soglašali in ga podprli,” je pojasnila Lemut Strle. 

Poudarila je, da je svet zavoda vse odločitve sprejemal v nepopolni sestavi, in sicer z le šestimi nespornimi mandati od 13 predvidenih članov po ustanovnem aktu. Poudarila je, da so pri odločanju sodelovali tudi člani sveta zavoda, katerih mandat je bil v inšpekcijskem postopku prepoznan kot sporen. Prav tako je po njenih besedah odločal član, ki mu je bil mandat podeljen po posredovanih ugotovitvah inšpektorata, ne da bi bil ob njegovi podelitvi spoštovan postopek za imenovanje predstavnika v svet zavoda.

Prazna učilnica
Fotografija je simbolična (Žiga Živulovič jr./BOBO)

Ob tem je odvetnica izpostavila še aktivno vlogo sindikata Sviz, ki je s tremi ali štirimi člani aktivno sodeloval na sejah sveta zavoda, na katerih je svet obravnaval razrešitev ravnatelja. Neprimerno se ji tudi zdi, da Sviz Pečanu očita domnevno neprimerna dejanja s spolno konotacijo iz šole Janka Modra v Dolu pri Ljubljani iz časa, ko je bil tam še ravnatelj.

Spomnimo; domnevne žrtve — na sindikat se je obrnilo sedem zaposlenih — naj bi Pečan vabil v pisarno, jih otipaval, poljubljal, se jih dotikal, jim delil neprimerne opazke in jih spraševal, kdaj bodo imele otroka. Vse to podrobno opisujejo zaposlene v izpovedih, ki jih je zbral območni odbor Ljubljane in okolice Sviz, ki ga vodi Viktor Klampfer. V območnem odboru trdijo, da gre za največjo afero v šolstvu od osamosvojitve.

“V tej zadevi ni bil nikoli niti zaslišan, kaj šele, da bi bila vložena kazenska ovadba. Iz prijav, ki so bile dane, tudi ni izhajalo, da bi bil potreben predkazenski postopek. Ta tudi nikoli ni bil sprožen,” je dejala. “Težko naredim iz tega ravnanja drugačen zaključek, kot da je šlo za nameren poseg v dostojanstvo in dobro ime Pečana,” je dodala.

Dotaknila se je tudi “hitro in, vsaj zdi se, lahkotno podanega mnenja ministra”. Minister Vinko Logaj bi si lahko namreč po njenih besedah vzel 30 zakonsko določenih dni, da bi primer temeljito preučil in podal svoje mnenje. “Pa je za pozitivno mnenje k razrešitvi potreboval dober teden dni, iz sicer skope obrazložitve pa je razvidno, da ni bil seznanjen s pojasnili in dokazili, ki jih je v postopek predložil Pečan, tudi iskal jih ni.”

Odvetnica in Pečan bosta zadevo temeljito proučila, nato pa se odločila, ali bosta odločitev sveta izpodbijala na delovnem sodišču.

POSEBNI VIDEO: “Ne dovolim si vzeti možnosti, da kritično govorim o katerikoli vladi”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino