Dom starejših Šmarje pri Jelšah bo danes v Kozjem odprl dislocirano enoto, ki bo lahko v 38 sobah sprejela 45 stanovalcev. Kot je za STA povedala direktorica šmarskega doma Gordana Drimel, je ministrstvo za solidarno prihodnost za gradnjo enote prispevalo nekaj manj kot pet milijonov evrov, šmarski dom pa več kot milijon evrov v obliki posojila.
Direktorica šmarskega doma Gordana Drimel je pojasnila, da je v dislocirani enoti v Kozjem 27 enoposteljnih sob, dvoposteljnih pa 11, od tega sta dve dvoposteljni sobi namenjeni dnevnemu varstvu in začasnim namestitvam. Stanovalci bodo imeli v domu na voljo frizerja, fizioterapevta, zdravnika, duhovno oskrbo in gostinsko ponudbo.
Po besedah Drimel je v novem domu zaposlitev dobilo okoli 20 oseb. Skupne službe, kot so socialna in kadrovska služba, računovodstvo, fizioterapija, kuhinja ostajajo v šmarskem domu in bodo svoje naloge opravljale po programu vključevanja in podpore.
Skupna neto površina objekta v Kozjem znaša 4.300 kvadratnih metrov, od tega je 1.560 kvadratnih metrov namenjenih bivanju stanovalcev. Preostali prostori so namenjeni poslovni rabi, tehničnim prostorom in ostalim spremljevalnim prostorom. Na 1.800 kvadratnih metrih pa so urejeni balkoni in terase.
Drimer je pojasnila, da je enota Doma starejših v Kozjem umeščena v samo jedro kraja, kjer so v neposredni bližini tako zdravstveni dom, lekarna, trgovine, šola in vrtec.
Gradbeno dovoljenje za objekt je decembra 2020 pridobila Občina Kozje, ki je potem leta 2021 lastništvo prenesla na državo in v upravljanje šmarskemu domu. Novembra 2022 je izvajalec gradbeno obrtniških del začel pripravljalna dela in gradnjo objekta avgusta letos zaključil s tehničnim pregledom.
Občine Kozje je želela enoto doma za starejše v Kozjem že skoraj 20 let. “Tako kot drugje se število starejših oseb v Kozjem povečuje in s tem naraščajo tudi potrebe po storitvah oskrbe za starejše. Z izgradnjo enote doma starejši ostajajo v domačem okolju, kjer so preživeli svoja mlajša leta, ustvarjali, se pravi v okolju, ki ga poznajo in se v njem počutijo doma. Ostajajo v bližini svojih družin, kar pomeni možnost stika in višje kakovosti življenja,” je še dejala Drimel.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!