V Kranju v izgradnjo osrednjega objekta Parka krožnega gospodarstva

Slovenija 21. Nov 202412:31 1 komentar
Kranj
Foto: Bor Slana/BOBO

Komunala Kranj je danes podpisala pogodbo za izgradnjo osrednjega objekta Parka krožnega gospodarstva, katerega ureditev bo stala osem milijonov evrov in bo predvidoma končana čez dve leti. Je pa danes Komunala Kranj v želji po zmanjšanju stroškov napovedala tudi pilotno spremembo režima odvoza bioloških odpadkov.

Septembra je Komunala Kranj na območju zbirnega centra Zarica v Kranju zaključila prvo fazo Parka krožnega gospodarstva Zarta, ki je vključevala ureditev novega parkirišča, spremembo prometnega režima, novo avtobusno postajališče in hranilnik električne energije. Vrednost gradnje je znašala 700.000 evrov.

Sedaj sledi druga faza, ki bo obsegala izgradnjo osrednjega upravnega, socialnega in izobraževalnega objekta s številnimi javnimi funkcijami, kot so center ponovne uporabe s trgovino, večnamenski prostor za javne skupnosti in sprejemnica v zbirni center.

Direktor Komunale Kranj Matjaž Berčon je na novinarski konferenci v Kranju povedal, so prav danes s podjetjem Tosidos, ki bo delovalo v konzorciju z Rikom, podpisali pogodbo za gradbeno-obrtniška dela. Gradnja bo predvidoma stekla aprila, prej pa mora izvajalec pripraviti še projekt za izvedbo.

“V vmesnem času gremo na občinske svete vseh sedmih občin ustanoviteljic, da pridobimo soglasje k zadolžitvi, saj bomo za investicijo potrebovali kredit,” je povedal Berčon. Gradbeno-obrtniška dela bodo stala 5,8 milijona evrov, skupaj z opremo pa bo investicija v objekt vredna 6,5 milijona evrov. Celotna investicija v Park krožnega gospodarstva z že vključeno izgradnjo parkirišča in s končno zunanjo ureditvijo bo stala osem milijonov evrov ter bo predvidoma končana do konca leta 2026.

Komunala na področju logistike ustvarja izgubo

Berčon je na današnji novinarski konferenci, ki je potekala v okviru evropskega tedna zmanjševanja odpadkov, povedal, da kljub vsemu osveščanju količine odpadkov naraščajo. Komunala Kranj je na območjih štirih občin leta 2022 odpeljala 27.300 ton odpadkov, letos bo ta številka predvidoma znašala okoli 29.500 ton.

Letošnji evropski teden zmanjševanja odpadkov posebej opozarja na pomen odgovornega ravnanja s hrano. Komunala Kranj letno na območju s približno 70.500 prebivalci zbere okoli 4.800 ton bioloških odpadkov. Letni stroški znašajo okoli 1,5 milijona evrov, do tega milijonov evrov za logistiko, pol milijona pa za plačilo prevzemnikom.

Medtem ko so prevzemniki znižali cene, pa se povečujejo stroški logistike, zato Komunala Kranj na tem področju delovanja ustvari okoli 150.000 evrov izgube. Da bi se izognili podražitvi položnic, so se v podjetju odločili za nekaj ukrepov, za katere Berčon upa, da jih bodo prebivalci sprejeli.

Stanovalce hiš bodo skušali nagovoriti, naj v čim večji meri biološke odpadke kompostirajo, saj je to najceneje. Da bi privarčevali del stroškov, pa bodo na območju stanovanjskih hiš v prihajajoči zimi, od januarja do marca, pilotno zmanjšali dinamiko odvoza bioloških odpadkov z dveh tednov na tri. Na območju strnjene pozidave bo ostala v veljavi frekvenca prevozov enkrat tedensko preko celega leta.

Berčon je ob današnji priložnosti izpostavil tudi, da sam osebno podpira uvedbo kavcijskega sistema zbiranja odpadne embalaže. V javnosti se je namreč pojavilo nasprotovanje tistih, ki danes zbirajo in predelujejo te odpadke. Nasprotovanje prihaja tudi iz Zbornice komunalnega gospodarstva Slovenije. “Nismo pa vsa komunalna podjetja proti kavcijskemu sistemu, na Gorenjskem nas večina ali celo vsi direktorji komunalnih podjetij kavcijski sistem podpira,” je izpostavil Berčon.

Ob napovedi snežnih padavin je Berčon danes zagotovil tudi, da je zimska služba na Komunali Kranj pripravljena. Za območje Mestne občine Kranj je v pripravljenosti 50 delavcev, na voljo pa je tudi več kot 50 vozil in 250 ton soli.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje