V lekarnah opozarjajo, da je farmacevtov več sto premalo: “To ogroža dostopnost”

Slovenija 22. Okt 202409:54 2 komentarja
LEKARNA
Foto: Srdjan Živulovič/Bobo

V Sloveniji se spoprijemamo z resnim pomanjkanjem magistrov farmacije in farmacevtskih tehnikov, kar ogroža dostopnost in kakovost zdravstvenih storitev, opozarja lekarniška zbornica.

Lekarniška zbornica opozarja, da je v Sloveniji resno pomanjkanje magistrov farmacije in farmacevtskih tehnikov, kar ogroža dostopnost in kakovost zdravstvenih storitev.

Glavni razlogi za odhode zaposlenih so po njihovih besedah nizko vrednotenje dela in odgovornosti ter zahtevni delovni pogoji. “V lekarniški dejavnosti se vsakodnevno srečujemo s povečanimi obremenitvami in zahtevami pacientov, ki iščejo pomoč v lekarnah, še posebej ob nedostopnosti drugih zdravstvenih delavcev,” so zapisali.

Kot so dejali, je v lekarnah pogosto gneča, saj magistri farmacije in farmacevtski tehniki ob vse večjem številu receptov in naraščanju obsega storitev ne morejo ustrezno pokriti potreb po svetovanju in oskrbi.

Manjka jih več sto

Lekarniška zbornica je dejala, da za kakovostno obravnavo pacientov potrebujejo več kadra v lekarnah: dodatnih 300 magistrov farmacije na primarni ravni ter prav toliko specialistov in farmacevtskih tehnikov, v bolnišničnih lekarnah pa dodatnih 250 magistrov farmacije specialistov in 100 farmacevtskih tehnikov. V Sloveniji imamo 351 lekarn na primarni ravni in 27 bolnišničnih lekarn.

Magistri farmacije izvajajo celostno farmacevtsko obravnavo, s storitvami pregled uporabe zdravil, farmakoterapijski pregled, sodelujejo v zdravstvenem timu, pri kliničnih raziskavah in na oddelkih bolnišnic pri usklajevanju zdravljenja z zdravili, svetujejo pri samozdravljenju, poročajo o neželenih učinkih zdravil ter izvajajo aktivnosti promocije zdravja. Za najbolj ranljive skupine pacientov pripravljajo magistralna zdravila. S slednjimi in z galenskimi zdravili velikokrat razrešujejo pomanjkanje gotovih zdravil na trgu, so navedli v zbornici.

Dodali so, da sta staranje prebivalcev in sočasna prisotnost več bolezni povezana za uporabo več zdravil sočasno. “Da lahko ustrezno obravnavajo bolnike s polifarmakoterapijo ter krhke in ranljive bolnike, magistri farmacije napredku v stroki sledijo z vseživljenjskim učenjem, razvijanjem specialnih znanj in specializacij. Dodatna znanja in veščine so nujni za kakovostno farmacevtsko obravnavo pacientov ter za pripravo magistralnih zdravil v vseh lekarnah,” so zapisali.

Zato ministrstvo za zdravje pozivajo, naj ukrepa. “Le z ustreznim prepoznavanjem potreb, razvojem stroke, financiranjem specializacij ter ureditvijo normativov za zaposlovanje dodatnih kadrov lahko zagotovimo trajnostno rešitev. V nasprotnem primeru bodo nastale še dodatne težave, ki bi lahko privedle do zapiranja lekarn in zmanjšanja dostopnosti do zdravstvenih storitev za naše paciente,” so opozorili.

Kako vam je všeč N1? Kaj bi izboljšali?

Dragi bralci in bralke, pomagajte nam izboljšati N1. Kaj pogrešate, kaj vam je všeč, česa ne marate? Pripravili smo kratko anketo o zadovoljstvu bralcev, reševanje traja približno pet minut, anketa pa je anonimna. Povezava do ankete: https://n1slovenija.1ka.si/raziskava-branosti

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje