Poslanci Levice Nataša Sukič, Tatjana Greif in Matej Tašner Vatovec so vložili pisno pobudo, da se Slovenija pridruži tožbi Južnoafriške republike proti državi Izrael zaradi izvajanja genocida nad Palestinci.
Danes se na Meddržavnem sodišču v Haagu začenja obravnava tožbe, ki jo je Južna Afrika proti Izraelu vložila konec decembra. V njej Izraelu očita kršenje konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida ter izvajanje genocidnih dejanj proti palestinskemu ljudstvu v Gazi. V tožbi je Južna Afrika med drugim navedla, da Izrael deluje z namenom uničenja Palestincev v Gazi kot dela širše palestinske nacionalne, rasne in etnične skupine.
Javno zaslišanje bo potekalo o zahtevi Južne Afrike za uvedbo začasnih ukrepov, ki jih lahko sprejme sodišče. Med drugim je Južna Afrika sodišče pozvala, naj odredi ustavitev izraelske ofenzive v Gazi, sprejetje ukrepov za preprečitev genocida nad Palestinci, ustavitev prisilnega razseljevanja prebivalcev Gaze ter zagotavljanje dostopa do humanitarne pomoči.
Izrael se je na obtožbe odzval z zgroženostjo in jih zavrnil. Tožbo Južne Afrike so kot neutemeljeno zavrnile tudi ZDA. Večina zahodnih držav sicer do zdaj ni oblikovala jasnega stališča. Slovenija na tožbo gleda z velikim zanimanjem, je v ponedeljek na Radiu Slovenija dejal vodja slovenske misije v Varnostnem svetu ZN Samuel Žbogar. Tožbo je označil za pomembno, več pa bo Slovenija povedala po prvi obravnavi pred Meddržavnim sodiščem. Gibanje za pravice Palestincev je Slovenijo pozvalo, naj se pridruži tožbi, v pismu zunanji ministrici Tanji Fajon so k temu pozvali številni slovenski kulturniki.
Sedaj pa so pisno poslansko pobudo, da se Slovenija pridruži tožbi Južnoafriške republike proti državi Izrael zaradi izvajanja genocida nad Palestinci, na vlado naslovili poslanci Levice Nataša Sukič, Matej Tašner Vatovec in Tatjana Greif. V pobudi so med drugim poudarili, da je Slovenija letos drugič postala nestalna članica Varnostnega sveta Združenih narodov, kar je pomemben dosežek in predvsem velika odgovornost za našo državo in vlado.
Vlado tudi pozivajo, naj v izogib dvojnim standardom v polni meri prevzame odgovornost za dogajanje v Gazi in na zasedenih palestinskih ozemljih ter odločno ukrepa, kot je ukrepala v primeru napada Ruske federacije na Ukrajino. Ob tem so v Levici spomnili, da je slovenska vlada septembra 2022 sprejela sklep o vložitvi intervencije Republike Slovenije v postopku Ukrajine zoper Rusko federacijo pred Evropskim sodiščem za človekove pravice zaradi množičnih kršitev Konvencije o varstvu človekovih pravic in svoboščin ob vojaški zasedbi ukrajinskega teritorija.
Poslanci Levice vlado še pozivajo, naj deluje skladno z Ženevsko konvencijo in Konvencijo o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida, na podlagi katere imajo države podpisnice dolžnost storiti vse, da preprečijo izvršitev genocida, saj v nasprotnem primeru nosijo soodgovornost zaradi kršitev mednarodnega prava.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje