Miha Kordiš odgovarja Levici: Sem edini vidnejši predstavnik, ki se ni prodal

Slovenija 27. Nov 202412:53 > 15:07 49 komentarjev

Levica je zaradi "resnih kršitev statuta stranke" zamrznila članstvo Mihe Kordiša. O tem, ali bo izključen iz stranke, bo odločala disciplinska komisija, če se bo katera od strani na njeno odločitev pritožila, pa je končni razsodnik svet stranke. Kordiš pravi, da gre za zrežiran manever, da bi se znebili njega in levega krila.

Na včerajšnji seji je svet stranke Levica sprejel sklep o zamrznitvi članstva Mihe Kordiša in sprožil nadaljnje postopke za njegovo morebitno izključitev iz stranke.

“Svet Levice je koordinatorici sveta Nataši Sukič naložil, da zoper Kordiša vloži prijavo na disciplinsko komisijo zaradi resnih kršitev statuta stranke,” so sporočili iz Levice. O tem, ali bo torej izključen iz stranke, bo odločala disciplinska komisija, če se bo katera od strani na njeno odločitev pritožila, pa je končni razsodnik svet stranke. 

V Levici so odločitev o zamrznitvi članstva Kordiša utemeljili z navedbami, da ne deluje v skladu s statutom. “Deluje razdiralno, svojih političnih akcij in delovanja ne usklajuje z organi stranke ter vztrajno javno napada svoje poslanske kolege, ministre in stranko kot celoto,” so zapisali. Dodali so, da se takšno delovanje – kljub pozivom k prenehanju – nadaljuje. Zato so v svetu Levice presodili, da morajo zaščititi delovanje stranke pred samovoljo in javnim obračunavanjem.

Na fotografiji Miha Kordiš, Luka Mesec in Matej T. Vatovec. (Foto: Srdjan Živulović/BOBO)

Sukič: Kordiševo ravnanje je rušilno in sovražno

Po besedah naših virov iz Levice Kordiš želi biti član stranke in ostaja v njeni poslanski skupini, hkrati pa s svojimi zapisi in izjavami nenehno blati Levico, zato je članom sveta “prekipelo” in zahtevajo njegovo odgovornost.

Sukič je danes povedala, da se je nanjo kot koordinatorico sveta Levice s pobudo, da se sproži postopek proti Kordišu, pisno obrnilo sedem lokalnih odborov, prišlo je tudi do ustnih pobud. Kakšna bo odločitev disciplinske komisije, ni želela ugibati, saj gre za avtonomen in neodvisen organ.

Kot razlog, da se je svet stranke odločil za začasno zamrznitev članstva Mihe Kordiša, je navedla željo, da se ne nadaljuje njegovo “rušilno in sovražno delovanje zoper stranko” in da se zaščiti integriteta članstva. Ob tem je dejala, da pri Kordiševem ravnanju ne gre za kritiko, temveč za blatenje stranke, njenih funkcionarjev, ministrov, poslancev …

Kot primer Kordiševega nesprejemljivega ravnanja je navedla njegovo izjavo za časnik Večer, da ne ve, ali bo na evropskih volitvah volil Levico. “To je izjavil poslanec Levice, ki je bil do včerajšnje zamrznitve član sveta stranke, in to je tisto rušilno ravnanje, o katerem govorim,” je poudarila Sukič.

Nataša Sukič
Koordinatorica sveta Levice Nataša Sukič (Foto: Borut Živulović/BOBO)

Miha Kordiš pa je za N1 dejal, da je bila včerajšnja seja sveta Levice zrežirana in da članstvo ni zares imelo možnosti glasovanja. Namen takšnega manevra je po njegovi oceni bil, da se izpelje še formalno čistko levega krila in se njega vrže iz stranke.” Seja se je torej odvila mimo demokratične razprave, vse pobude, da se zadeva prestavi, so bile zavrnjene.

Gospe in gospodje iz vodstva stranke se ne upajo soočiti niti z lastnim članstvom, in to po tem, ko so ogromno aktivistov tako s funkcij kot iz članstva že pregnali,” je ocenil Kordiš.

Sukič njegove navedbe zanika. Kot je dejala, bolj demokratične razprave, kot je bila na včerajšnji seji sveta stranke, doslej skoraj ni bilo. Ob tem je izpostavila, da bi lahko disciplinski postopek zoper Kordiša zahtevali tudi posamezni člani, a so se odločili, da o tem presoja svet Levice. Ta je po njenih besedah odločitev sprejel z “odločno večino”.

Kordiš je še poudaril, da statut Levice zamrznitve članstva sploh ne pozna, zagotovo pa da ta institut ni v jurisdikciji sveta stranke. Tudi s tem se Sukič ne strinja. “V statutu zelo jasno piše, da se svet stranke odloča o vseh pobudah in zahtevah članstva ter sprejema ustrezne ukrepe,” je poudarila.

Kordiš: Iz poslanske skupine se ne nameravam umakniti

Kordiš se, kot je dejal za N1, iz poslanske skupine Levica ne namerava umakniti. Ob tem je ocenil, da je še edini vidnejši predstavnik Levice, ki se ni prodal. “Jaz in aktivisti smo zgradili to stranko. Verjamemo v demokratični socializem in smo se pripravljeni zanj tudi boriti. Če se nas želijo znebiti, nas pa lahko nesejo ven,” je dodal.

Da je odločitev, ali bo Kordiš ostal v poslanski skupini Levice, njegova in da stranka na to ne more vplivati, je poudarila tudi Sukič. Ocenila pa je, da Kordiševo delovanje “v svojstvu levega krila” kaže, da v resnici že ustanavlja svojo stranko.

Kordiš je za N1 dejal, da to ne drži. “Levo krilo bo šlo zagotovo na naslednje volitve, si pa želimo, da bi to storili v okviru Levice, ki je naša politična domovina. Želimo si torej politični dogovor, ne pa da nas z lažmi poskušajo metati iz stranke,” je še dodal.

Kongres Levice v Celju
Kongres Levice (Foto: BOBO)

Kdaj so se razplamtela razhajanja?

Pretresi v Levici so se začeli, ko je vodja njene poslanske skupine Matej T. Vatovec sporočil, da poslanec Kordiš, ki je bil tedaj tudi neformalni vodja levega krila stranke, ne bo več član parlamentarnih delovnih teles.

Kot razlog za to odločitev je Vatovec navedel Kordiševo “razdiralno delovanje” znotraj same poslanske skupine, sodu pa da so izbili dno njegovi “pritiski in grožnje” pri zaposlovanju osebe, ki jo je strankina zaposlitvena komisija zavrnila. Kasneje je več članov tako imenovanega levega krila Levice izstopilo iz stranke, Kordiš pa se za to ni odločil.

Mihi Kordišu je pred lanskim kongresom sicer uspelo povezati veliko število članov Levice, ki se niso strinjali s politiko vodstva stranke. Na kongresu je Kordiš med kandidati za svet stranke dobil celo najvišjo podporo, iz njegovega levega krila pa je v ta organ prišlo kar 15 od 25 članov.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje