V Ljubljani je potekal že tradicionalni Marihuana marš. V stranki Levica pa so ob tem pozvali k legalizaciji marihuane. Predlagajo, naj zakon omogoči gojenje kanabisa za lastno uporabo, dovoli prodajo in nakup kanabisa starejšim od 18 let ter določi najvišjo dovoljeno vsebnost THC v kanabisu za rekreativno uporabo.
Na ljubljanskem Kongresnem trgu je danes po štirih letih spet tradicionalni Marihuana marš, ki ga organizira Študentska organizacija Univerze v Ljubljani. Na njem so opozorili na družbeno, ekonomsko in zdravstveno problematiko, ki je posledica prepovedi konoplje.
Vodja shoda Matej Svetina je ob tem dejal, da je shod namenjen izobraževanju, informiranju in protestiranju proti škodljivim politikam na področju konoplje in kanabisa. Organizatorji Marihuana marša si prizadevajo za odpravo prohibicije konoplje, saj nasprotujejo stigmatizaciji in kriminalizaciji uporabnikov konoplje. “Zahtevamo legalizacijo konoplje v industrijske, medicinske in rekreativne namene ter se zavzemamo za svoboden in reguliran trg ter trajnostni razvoj,” je dejal Svetina.
Levica za legalizacijo marihuane
V stranki Levica pa medtem avtorje nacionalnega programa na področju prepovedanih drog za obdobje 2023-2030 pozivajo, naj Slovenija skozi resno, odgovorno in informirano razpravo pristopi k legalizaciji konoplje. Predlagajo, da v resolucijo vključijo zavezo, da se do konca leta 2025 preuči pozitivne in negativne posledice legalizacije konoplje za posameznika in družbo.
Predlagajo tudi, naj zakon omogoči gojenje kanabisa za lastno uporabo, dovoli prodajo in nakup kanabisa starejšim od 18 let ter določi najvišjo dovoljeno vsebnost THC v kanabisu za rekreativno uporabo. Zakon naj predpiše enotno embalažo za prodajo kanabisa, na kateri naj bo do navedene vsebnosti THC, CBD in drugih učinkovin, in prepove oglaševanje uporabe kanabisa z vsebnostjo THC.
V stranki menijo, da legalizacija prinaša pozitivne koristi
V sporočilu so zapisali, da legalizacija na reguliranem trgu prinaša koristi za uporabnike v obliki varnega dostopa do konoplje in nadzora nad vsebnostjo snovi, prav tako pa olajša dostop do zdravstvenega sistema uporabnikom v primerih, ko je to potrebno. Menijo, da uživanje konoplje ne predstavlja večjega tveganja za zdravje kot uživanje alkohola ali tobaka.
Legalizacijo predlagajo tudi, ker menijo, da ima ukrep pozitivne učinke na proračun in prinaša sredstva za komplementarne programe zmanjševanja negativnih učinkov uporabe drog in izobraževanja o odgovorni rabi, zlasti med mladimi.
Z legalizacijo pa bi razbremenili delo policije, tožilstev in sodišč ter olajšali raziskave in razvoj na področju rabe v medicinske namene. “Ne moremo pričakovati drastičnega povečanja rednih uživalcev, zlasti med mladimi, saj imajo ti po uradnih raziskavah že zdaj izjemno lahek dostop do trave,” menijo.
Raziskave kažejo, da se lahko do konoplje brez težav v manj kot 24 urah dokoplje več kot polovica mladostnikov. “Zato menimo, da bi bilo tako za uporabnike kot za širšo populacijo bolj smotrno, da je konoplja dostopna legalno in na strogo reguliranem trgu, namesto sedanjega stanja, ko se jo preprodaja na črnem trgu brez vsakršnega nadzora nad kakovostjo in vsebnostjo psihoaktivnih in drugih snovi,” so še zapisali v Levici.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje