V Ljubljani shod zaradi številnih konfliktov po svetu

Slovenija 16. Nov 202407:48 > 15:42 24 komentarjev
Foto: BOBO

Na ljubljanskem Prešernovem trgu je danes potekal mirovni, protivojni shod, naslovljen Ne v mojem imenu!, v organizaciji različnih društev in civilnih iniciativ, združenih v istoimenski mirovni koaliciji. Po poročanju portala MMC RTV Slovenija se je shoda udeležilo nekaj sto ljudi.

Cilj prireditve je bil po navedbah organizatorjev opozoriti na številne oborožene konflikte, ki trenutno divjajo po svetu, in pozvati k miru.

“Ukrajina, Palestina, Libanon, Jemen, Sudan, DR Kongo, Armenija, Haiti… Smo otopeli nad številkami ubitih civilistov, stisnjenih v poročilih med enimi in drugimi oglasi, iz dneva v dan, mesece, leta,” so v vabilu med drugim zapisali organizatorji, združeni v mirovni koaliciji Ne v mojem imenu!.

Opozorili so na “podivjano zlo, ki za seboj pušča milijone žrtev” in “z zemljo zravnana mesta”. “Kje sta tvoja in moja vest, združeni v zavesti, da ni pravičnih vojn, še manj upravičenih zločinov zoper človeštvo”, so zapisali organizatorji.

Foto: BOBO
Foto: BOBO
Foto: BOBO
Foto: BOBO
Foto: BOBO
Foto: BOBO
Foto: BOBO
Foto: BOBO
Foto: BOBO
Foto: BOBO

Udeleženci shoda so nosili transparente z napisi Nehajte z vojnami, dajte ljudem mir, Demomorija in Naše nekritično kimanje zahodni politiki je dejanje nasilja.

Navzoče na shodu so med kulturnim programom med drugim nagovorili psihiatrinja in pediatrinja Anica Mikuš Kos, novinar Uroš Lipušček, direktorica Amnesty International Slovenija Nataša Posel, sociolog in politolog Rudi Rizman, matematik, aktivist in mirovnik Marko Hren, pravnica, aktivistka in mirovnica Eva Marn ter nekdanji evropski poslanec Aurelio Juri.

“Od demokracije, od institucij, od znanosti smo pričakovali, da nam bodo zagotovili osnovno človeško dobrino, to je varnost in mir. Pa se ni zgodilo,” je za portal MMC povedala Mikuš Kos. Ob številnih vojnah, ki divjajo po svetu, se ljudje pogosto počutijo nemočne, je dejala.

Po podatkih programa univerze v švedski Uppsali, ki se ukvarja s spremljanjem konfliktov, je lani po svetu divjalo 59 oboroženih konfliktov, v katere so bile vpletene države, kar je največ od začetka beleženja tovrstnih podatkov leta 1946.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje