Na ustanovnem kongresu stranke Demokrati so delegati za prvega predsednika stranke potrdili Anžeta Logarja. Po izvolitvi je dejal, da Demokrati prisegajo na sodelovanje. "Slovenija je upehana od politike ‘proti’, utrujena od boja vsakega in vseh proti vsem," je dodal. Na kongresu v Mariboru so imenovali tudi člane strankinih organov in potrdili program.
Anže Logar je v začetku oktobra izstopil iz SDS, nekaj dni pozneje pa je zapustil še poslansko skupino te stranke. Danes je Logar v Mariboru ustanovil novo stranko Demokrati, v katero se je po informacijah N1 včlanilo že preko 500 ljudi.
“Tisti, ki vidijo članstvo v stranki predvsem kot bližnjico do raznih funkcij, predlagam, da srečo poiščejo drugje,” je svoj nagovor po izvolitvi začel Logar. Spomnimo na spor, ki ga je imel še pred kongresom stranke z Dejanom Kalohom, ki je poleg Eve Irgl oktobra prav tako izstopil iz stranke SDS. Med Logarjem in Kalohom je počilo, ker naj bi slednji v sklepni fazi priprav na kongres svoj vstop v stranko pogojeval s podpredsedniškim mestom, na kar Logar ni pristal.
Nadaljeval je z vrsticami iz pesmi Alfija Nipiča: “Ko toti Štajer’c vanjo pade, pol je spije iz navade, ta drugi pol pa si pusti, da si špricer naredi …” A kot je dejal, danes ne bo nihče padel v reko, niti s stola. So pa po njegovih besedah v Mariboru “sprožili val nečesa novega in boljšega, val sprememb in upanja, ki naj se iz štajerske metropole preselil po vsej Sloveniji”.
Po njegovih besedah potrebujemo za spopad z izzivi prihodnjega desetletja uspešno državo, sposobnost prilagajanja in zmagovalno miselnost. Uspešno državo pa tvorijo močne institucije; izobraževanje in človeški kapital; inovacije in podjetništvo; naravni viri; sodobna, razvita infrastruktura; politična stabilnost ter odprtost za trgovino. In razen pri odprti trgovini smo, kot je v govoru podpornikom napovedal Logar, močno za konkurenco.
Zbrani delegati so na kongresu že imenovali člane strankinih organov in potrdili program. V svetu stranke so med drugim nekdanji minister v Janševi vladi Mark Boris Andrijanič, nekdanji državni sekretar na ministrstvu za zdravje Tadej Ostrc, nekdanji minister za pravosodje v vladah Janeza Janše in Alenke Bratušek Senko Pličanič, državni svetnik Leopold Pogačar ter ljubljanski mestni svetnik in nekdanji član SDS Matjaž Vede. Po informacijah N1 bo Ostrc sicer tudi predsednik sveta stranke.
V izvršilnem odboru Demokratov pa so med drugim Logarjeva politična sopotnica Eva Irgl, nekdanja evropska poslanka in vidna članica SDS Romana Jordan (ki je imela zadnjo besedo pri pripravi statuta stranke), podjetnik Mirko Požar in slovenski šahovski velemojster Georg Mohr.
Celoten seznam članov sveta stranke ter izvršilnega in nadzornega odbora si oglejte spodaj.
“V naslednjih dveh mandatih je čas za veliko programsko koalicijo”
“Čas, ki je pred nami, zahteva dolgoročno planiranje. Jasne cilje. Ustrezna orodja. Dinamično ekipo, ki ima izkušnje, ki ve, kaj mora narediti, ki zna poslušati in se zmore odločiti,” je dejal Logar in dodal, da nas v prihodnjem desetletju – predvsem zaradi zamud pri sprejemanju odmerjenih ukrepov – čakajo resne prilagoditve na prihajajoče izzive. “Potrebujemo široko soglasje za ukrepe in veliko dialoga za daljše obdobje socialnega miru. To je osnova dolgoročnega reformnega potenciala. V takšnem obdobju smo danes, in v naslednjih dveh mandatih je čas za veliko programsko koalicijo. Takšno, ki bo ob prevzemu oblasti ravnala drugače od njene predhodnice.”
Slovenijo razžira naraščajoče nezaupanje v institucije, je bilo slišati. “V pravno državo, v vlado in parlament, v medije, v nadzorne institucije. Nenazadnje, v nas same, da smo sposobni biti del te potrebne spremembe.” Za naslednje desetletje je zato po njegovih besedah ključno, da si povrnemo zaupanje. “Najprej vase, nato v možnost, da se zadeve vendarle spremenijo v pravo smer. Veliko je v glavah. Če pričakuješ slab razplet, ga boš zelo verjetno doživel. To te bo odvrnilo od naslednjih korakov. Če pričakuješ uspeh in si vztrajen, pa boš prej ali slej uspešen. Včasih ti uspe samo zato, ker nisi vedel, da ti ne more uspeti.”
“Verjemite, govorim iz lastnih izkušenj. Politično bi lahko že zdavnaj obupal. A sem danes tu, ker verjamem, da je napočil čas za sodelovanje,” je bil jasen Logar, ki je oktobra zapustil stranko SDS in šel svojo pot. Ob tem je spomnil na svojo politično pot, ki jo je – kot je dejal – zaznamovala preiskovalna komisija o ugotavljanju zlorab v bančnem sistemu. “Ko sem se prebijal čez tajne dokumente bank in bral o teh zlorabah, ki so se – na naš račun – dogajale v bankah, me je večkrat popadla iskrena jeza nad tem, kaj so si posamezniki drznili. V Mariboru nič manj kot v Ljubljani. Dodatna mera zgroženosti me še danes podžiga ob dejstvu, da je pravzaprav zelo malo tistih, ki so zato doživeli sodni epilog.”
Danes pa Logar ugotavlja, da je največja grožnja naši prihodnosti še bolj korupcija. “To moramo spremeniti. Zato bo rdeča nit naslednjega mandata politične širine boj proti korupciji. Moči bomo usmerili v krepitev kvalitete delovanja institucij države, da povečamo zaupanje v njih.” Policiji, kriminalistom, tožilcem in sodstvu moramo po njegovih besedah zagotoviti pogoje, da bodo lahko učinkovito izvajali pregon. “V zameno za to pa imamo visoka pričakovanja od sodne veje oblasti, da znotraj lastnih vrst v ospredje postavi najboljše, ki lahko s svojim uspešnim delom edini dvignejo zaupanje v sodstvo.”
Logar meni, da prihajamo v čas, ko bomo namesto petih svobod morali govoriti o sistemu petih varnosti: gospodarski, prehranski, energetski, intelektualni in osebni, ki jo posameznik najbolj občuti. “Slovenija mora za vsako ceno ostati varna država. Ključni partner pri tem je policija, ki ji moramo zagotoviti ustrezno materialno in kadrovsko podporo. Kadrovsko mislim v spodbudah za delo in v profesionalnem vodenju. In ne na način, kot smo ga spremljali v preteklosti, ko se je politika vmešavala v delo policije zato, da je sama ocenjevala, kaj je prav in kaj narobe.”
Toda brez ureditve razmer na področju ilegalnih migracij je tudi to zaman, pravi. “Zaradi varnosti svojih državljank in državljanov moramo narediti več, da zamejimo ilegalne migracije. Migracije ne smejo predstavljati tveganja za socialno kohezijo. Kdor ostane pri nas, naj spoštuje državo in državne institucije, mora se integrirati ter spoštovati in prevzeti naše vrednote.”
Logar obljublja, da ne bo novega davka za gospodarstvo
Glede gospodarskega okolja pa je Logar dejal, da brez konkretnih ukrepov za zmanjševanje upravnih ovir, davčnega okolja in odpravljanja poslovnih ovir, Slovenija ne bo mogla slediti trendom razvoja in uspešnosti. “Brez uspešnega gospodarstva pa ni sociale. Imamo srečo, da veliko slovenskih gospodarskih družb, predvsem mala in srednja podjetja, ki so nastala iz poslovne priložnosti ali družinske tradicije, zelo dobro vedo, kako se dela posel. Bolj je težava v državi. Zato je prva obljuba, ki jo je treba dati gospodarstvu, da v naslednjem mandatu ne bo nobenega novega davka za gospodarstvo.”
Je pa Logar napovedal razvojno kapico, s katero bi prestrukturirali obstoječe obdavčitve v smeri ugodnejšega davčnega bremena za tiste, ki ustvarjajo. “Ta odnese pomemben del davčnih prilivov, a je zaradi učinka dodatne dohodnine in povečane osebne potrošnje v dinamični analizi težka ravno toliko, da jo spravimo v 16 milijard evrov slovenskega proračuna. Je pa nujen ukrep, ki bo omogočil ohranjanje, pa tudi privabljanje kvalificiranih strokovnjakov z večjo dodano vrednostjo.”
Novega davka na prvo nepremičnino Demokrati ne bi uvedli. “Je pa razumljivo, da je smiselno progresivno obdavčiti drugo, tretje, sedmo prazno stanovanje. V bistvu je nepredstavljivo, da jih še nismo,” je bil do potez prejšnjih vlad, katerih del je bil tudi sam, kritičen Logar.
Logar je bil kritičen tudi do digitalizacije, saj po njegovih besedah pri nas državne institucije še naprej zaostajajo za napredkom digitalizacije. “Država mora prioritetno poskrbeti, da bodo njeni lastni mehanizmi prilagojeni digitalni eri,” meni.
V svojem nagovoru delegatom v Mariboru je Logar izpostavil tudi zdravje, kjer imamo po njegovih navedbah problem – zaradi “organizacije dela, poslovodnih procesov, količine sredstev, korupcije, pomanjkljive digitalizacije in pomanjkljivega nadzora”. Energijo moramo usmeriti v reševanje primarnega zdravstva, zdravniki pa so naši partnerji, ne sovražniki, je dejal zbranim v štajerski prestolnici.
Logar ocenjuje, da smo v Sloveniji notranje sprti in da se vse prevečkrat zdi, da smo brez jasne vizije, kaj sploh želimo. “Izgubljamo vero v institucije in dvomimo v pravosodni sistem, kar ubija zaupanje v demokracijo,” je povedal in dodal, da je prepričan v uspeh. “Mi smo del te aktivne pozitivne spremembe. Mi se zavedamo, da brez osebnega angažmaja vseh, ki dobro v srcu mislimo, stvari ne bodo šle v pravo smer. Zato ustanavljamo Demokrate,” je dejal Logar.
“Slovenija je upehana od politike ‘proti’”
Demokrati po njegovih besedah prisegajo na sodelovanje. “Slovenija je upehana od politike ‘proti’, utrujena od boja vsakega in vseh proti vsem v že tako zahtevnem regionalnem in mednarodnem okolju. Globoko v sebi vsi želimo sodelovati in vsi si želimo napredka. Zaupajmo v uspeh in oblikujmo močan politični tretji steber, ki nam bo vrnil vero v prihodnost in tlakoval pot do zmagovite Slovenije 2034.”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje