V nadaljnjo obravnavo zakon, ki podaljšuje dodatke in ambulante za neopredeljene

Slovenija 16. Dec 202420:53 0 komentarjev
Zdravstvo
Fotografija je simbolična (Foto: Borut Živulović/BOBO)

V odboru za zdravstvo so kot primernega za nadaljnjo obravnavo ocenili predlog zakona o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu. Predlog med drugim podaljšuje nekatere dodatke za zaposlene na primarni ravni zdravstva, zagotavlja sredstva za dodatnih 40 specializacij klinične psihologije v prihodnjih dveh letih in ohranja ambulante za neopredeljene, ki pa bi se preimenovale v dodatne ambulante družinske medicine.

Odbor za zdravstvo je z 10 glasovi podpore ocenil, da je predlog zakona o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu primeren za nadaljnjo obravnavo.

Predlog so skupaj z dopolnili, ki so jih vložili, podprli poslanci koalicijskih strank Svoboda, SD in Levica. Poslanci opozicijskih SDS in NSi na seji niso niti razpravljali niti glasovali.

Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Iztok Kos je pojasnil, da predlog podaljšuje nekatere ukrepe iz prejšnjih interventnih zakonov. Kot razlog je izpostavil razmere v zdravstvu in slabo delovanje nekaterih podsistemov.

Predlog bi tako med drugim podaljšal dodatke ambulantam družinske medicine in pediatrije za povečan obseg dela. Dodatek bodo, če bo zakon sprejet, prejemali zaposleni v ambulantah z več opredeljenimi pacienti.

Ukrep je po besedah Kosa namenjen dostopnosti do zdravstvenega sistema. Temu je namenjen tudi dodatek 1.000 evrov bruto, ki ga mesečno prejemajo mladi zdravniki, specializanti družinske medicine. Dodatek bi po predlogu ves čas specializacije, ki traja štiri leta, prejemali tudi tisti zdravniki, ki se bodo zanjo odločili v letu 2025 in letu 2026.

Ob potrditvi bi predlog zagotovil tudi sredstva za dodatnih 40 specializacij klinične psihologije v prihodnjih dveh letih. Ohranil bi ambulante za neopredeljene, ki pa bi se preimenovale v dodatne ambulante družinske medicine.

zdravniško osebje
Fotografija je simbolična (Foto: Žiga Živulović jr./BOBO)

Zakonodajno-pravna služba: Več ukrepov v predlogu ni interventnih

Čeprav so po besedah državnega sekretarja našteti ukrepi nujni, pa je predstavnica zakonodajno-pravne službe DZ dejala, da to ne drži. Več ukrepov v predlogu nima narave interventnih ukrepov, saj niso posledica izrednih dogodkov, ampak trajnih obveznosti ali organizacijskih težav v zdravstvu, je pojasnila.

Prav tako je zakonodajno-pravno služba izrazila pomisleke glede uporabe tako imenovane omnibus tehnike, s katero en zakon spreminja več različnih zakonov. “Uporaba te tehnike je upravičena le izjemoma ob jasni vsebinski povezanosti ukrepov, kar pa v tem primeru ni izkazano,” je poudarila predstavnica službe.

Tudi koalicijska dopolnila po besedah predstavnice zakonodajno-pravne službe vseh pripomb niso upoštevala. Tako se nekateri členi še vedno sklicujejo na predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki sploh še ni v zakonodajnem postopku.

Tamara Kozlovič: “V enem združujemo več ukrepov”

Predsednica odbora Tamara Kozlovič (Svoboda) se z argumenti zakonodajno-pravne službe ni strinjala. Brez interventnega zakona bi namreč morali na današnji seji obravnavati spremembe številnih drugih zakonov. “Upam si trditi, da smo z današnjim zakonom tudi učinkoviti, nismo namreč obremenjevali vseh služb, da bi pisali sedem zakonov, ampak v enem združujemo več ukrepov,” je dejala. Ob tem je dodala, da ministrstvo za zdravje vzporedno pripravlja druge zakonske spremembe, ki pa bodo sistemske.

Zakonodajno-pravni službi pa se je zahvalila za pomoč pri pripravi dopolnil. Če bi se izkazala potreba, pa bodo zakon dopolnili še na četrtkovi izredni seji DZ, je napovedala. Ob tem je izpostavila pomen ukrepov, ki bi jih podaljšal predlog zakona.

Številne ukrepe in njihov pomen je izpostavila tudi poslanka SD Bojana Muršič, a je izpostavila tudi opozorila zakonodajno-pravne službe. “Če smo še v prejšnjem mandatu bili zelo kritični do interventne zakonodaje, moram reči, da sem pričakovala, da v tem mandatu tega ne bo toliko, pa se spet soočamo s tem,” je dejala.

Dodatki za zaposlene v družinskih ambulantah so po njenem prepričanju prava smer, je pa Muršič izrazila dvom, ali bodo dovolj za rešitev zdravstvenega sistema. Dejala je tudi, da bi bilo treba dodatke za specializante družinske medicine še podaljšati.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!