V Novi Gorici so bombni tehniki uspešno onesposobili tri neeksplodirane letalske bombe, najdene na območju železniške postaje. Prvo, ki so jo morali zaradi poškodb vžigalnika razstreliti, so uspešno detonirali nekaj po 12. uri, kmalu za tem so vžigalnike odvili tudi z drugih dveh bomb. Akcija je bila končana okoli 13. ure. Iz varnostnih razlogov je moralo za čas deaktivacije svoje domove zapustiti več kot 2.300 ljudi, ki živijo v radiju 400 metrov okoli lokacije najdenih bomb.
Nedelja je bila v Novi Gorici v znamenju odstranjevanja treh neeksplodiranih letalskih bomb, ki so jih državni pirotehniki v preteklih tednih našli ob gradbenih delih na območju novogoriške železniške postaje. Med pregledom terena so namreč našli dve neeksplodirani 250-kilogramski in eno 100-kilogramsko letalsko bombo iz druge svetovne vojne.
Okoli 12.15 so pirotehniki uspešno detonirali 100-kilogramsko letalsko bombo, ki ji zaradi poškodb niso mogli odviti vžigalnika. Člani državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi so s terena sporočili, da je šlo za šolski primer detonacije.
Kmalu po uspešni detonaciji so pirotehniki uspešno odvili vžigalnik tudi na drugi neeksplodirani bombi. Z onesposobitvijo še tretje bombe se je okoli 13. ure akcija varno zaključila, kar je naznanil tudi zvok sirene.
Zonjič: “Bilo je napeto od začetka do konca”
Kot je po uspešni onesposobitvi bomb povedal poveljnik državne enote za varstvo pred NUS Darko Zojnič, je bila eksplozija prve bombe “šolski primer, kaj je treba storiti za razstrelitev takšne bombe”. Potrdil je, da ob nadzorovani razstrelitvi tudi ni prišlo do potresnic (premikov na površini območja) oziroma so bile te minimalne. So pa bile, kot je priznal, dobre tri ure dela zelo stresne.
“Od začetka do konca je bilo zelo napeto, ampak je vse potekalo, kot je treba,” je dejal Zojnič in se ob uspešni akciji v prvi vrsti zahvalil občankam in občanom obeh Goric, ki so upoštevali navodila, da so lahko ekipe delale, kot je bilo načrtovano.
Vsem ekipam za profesionalnost in pogum ter občankam in občanom, za upoštevanje vseh navodil, se je zahvalil tudi župan Mestne občine Nova Gorica Samo Turel. “Dokazali smo, kako se dobro načrtovana, skrbno vodena in nevarna akcija z velikim številom potencialno udeleženih ljudi, spravi pod streho. Vsem kapo dol,” je povedal.
Globina bombe je bila zelo natančno izračunana
Da je delo potekalo po planu, je potrdil tudi vodja enote za varstvo pred NUS severne Primorske Aljaž Leban. “Bombo smo zakopali na predvideno globino, kar se je na koncu izkazalo za zelo precizno izračunano. Deli bombe so se namreč ob nadzorovani detonaciji ustavili na površini in ni bilo nobenega izmeta,” je povedal.
Bomba je tako, kot je opisal, premagala več kot pet metrov višine skozi okoli 80 kubičnih metrov materiala. “Če bi jo zakopali nižje, bi zagotovo po zraku letelo kamenje in podobno,” je dejal. Dodal je, da je tudi odvijanje vžigalnikov na drugih dveh bombah šlo po načrtu in ni bilo potrebe po nadzorovani razstrelitvi kot pri prvi bombi. “Vse ekipe so naredile fenomenalno delo,” je bil zadovoljen.
Ekipe bodo na postaji prisotne vse do konca del
Leban je še povedal, da bodo z ekipami na prizorišču nadzor izvajali do konca gradbenih del, torej bodo na novogoriški železniški postaji ostali vsaj še kakšno leto.
Ob tem je izrazil upanje, da na območju ne bodo našli nobene bombe več, čeprav “glede na literaturo, ki obstaja, to zelo težko verjamem”. V primeru, da bodo pristojni kakšno bombo znova našli, pa bodo postopki identični kot danes, je dejal Leban.
Bombi gresta zdaj na začasno skladiščenje, kjer čakata na dokončno uničenje.
Evakuirali več kot 2.300 prebivalcev
Na Mestni občini Nova Gorica so v občinski stavbi za čas trajanja intervencije poskrbeli za 20 prebivalcev evakuiranega območja, ki niso imeli kam iti, na italijanski strani so že v soboto poskrbeli za začasno nastanitev šestih težje gibljivih oseb, je povedal župan Gorice Rodolfo Ziberna. Po koncu operacije se je skupaj z goriškim prefektom Raffaelejem Ricciardijem zahvalil vsem sodelujočim za uspešno izvedeno operacijo in odlično sodelovanje. Po besedah novogoriškega župana Turela je v operaciji samo na slovenski strani sodelovalo 120 pripadnikov policije, gasilcev, enot zaščite in reševanja, tabornikov in drugih služb.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje