V prihodnjih dneh prihaja poslabšanje vremena

Slovenija 23. Feb 202510:23 0 komentarjev
Foto: Žiga Živulović jr./F. A. BOBO

Pred nami so nekoliko bolj mokri dnevi, napovedi kažejo, da bo deževalo v prvi polovici tedna. Največ padavin po besedah dežurne meteorologinje na agenciji za okolje lahko pričakujemo v sredo, snega do nižin ne bo. V večjem delu države bo takrat meja sneženja okoli 1.500 metrov, ponekod v alpskih dolinah se lahko spusti do 1.200 metrov. Na vzhodu države in Primorske je danes še nekoliko povišana raven delcev PM10, v ponedeljek se bo kakovost zraka izboljšala.

Po suhem vikendu bo predvsem prva polovica novega tedna nekoliko deževna, napovedujejo na agenciji za okolje.

V ponedeljek nas bo po besedah dežurne meteorologinje na agenciji za okolje Veronike Hladnik Zakotnik oplazila vremenska motnja, ki potuje čez srednjo Evropo, kar bo prineslo “nekaj malega padavin”. Zjutraj bo sprva oblačno, nato pa bo predvsem v vzhodni Sloveniji rahlo deževalo, na zahodu pa bo bolj oblačno. Popoldne se bo v zahodnih krajih prehodno delno razjasnilo. Jutranje temperature bodo od 1 do 7, najvišje dnevne od 7 do 14 stopinj Celzija. Nekaj dežja bo tudi v torek popoldne.

V sobotni uradni napovedi je sicer zapisano, da bi se snežna meja v noči na četrtek lahko spustila do okoli 800 metrov, a so se vmes razmere spremenile.

Meteorologinja Hladnik Zakotnik je pojasnila, da se za sredo sicer nakazuje največ padavin, a bo predvsem deževalo. Sreda bo sprva oblačna, dopoldne bo deževalo predvsem v zahodni polovici Slovenije, popoldne pa se bodo padavine širile proti vzhodu. Po trenutnih napovedih snega do nižin ne bo, v večjem delu države bo meja sneženja okoli 1.500 metrov, ponekod v alpskih dolinah se lahko spusti do 1.200 metrov. Padavine bodo posledica izjemno plitkega ciklona v Sredozemlju.

Druga polovica tedna bo lepša, vreme se bo izboljšalo v četrtek. Temperature se bodo ves teden gibale med 0 in 5, čez dan okoli 10 stopinj Celzija.

Povišani delci PM10

Ponekod je povišana raven delcev PM10.

“Ravni delcev so se danes v osrednji Sloveniji nekoliko znižale, še vedno pa so povišane v vzhodnem delu Slovenije in na Primorskem. Pričakujemo, da se bo jutri kakovost zraka izboljšala,” je agencija zapisala na družbenih omrežjih. Svetujejo še, naj prebivalci redno spremljajo indeks kakovosti zraka in če je potrebno prilagodijo aktivnosti na prostem.

Znano je, da je povečana raven onesnaženosti zraka z delci bolj pogosta v večjih urbanih središčih, kjer je prisotnih veliko virov onesnaževanja zraka, med katere spadajo promet, pa tudi industrija in kurišča. V manjših naseljih pa zrak močno onesnažijo zlasti individualna kurišča. Povišane ravni delcev v zraku se pojavljajo predvsem pozimi, ko se torej cestnemu prometu in industrijskim virom pridružijo še kurišča, stanje pa poslabšujejo tudi neugodni vremenski pogoji.

Kaj so trdni delci?

Evropska pravila določajo meritve za delce PM10 in PM2,5. PM10 so delci s premerom, manjšim od 10 mikrometrov; PM2,5 so delci s premerom, manjšim od 2,5 mikrometra. Meritve delcev PM10 tako zajemajo vse delce, manjše od tega, tudi delce PM2,5.

Delci, večji od 10 mikrometrov, se zadržijo v zgornjih dihalnih poteh (nos in obnosne votline), manjši delci pa dosežejo tudi spodnje dihalne poti. Delci, manjši od 2,5 mikrometra, prodrejo tudi v pljučne mešičke. Od tam lahko vstopajo v krvni obtok, s krvjo v tkiva in organe po telesu, kjer lahko povzročijo vnetje, pravijo pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

V večini delcev je glavna komponenta ogljik, na tega pa se lahko vežejo primesi, kot so kovine, organska topila ali ozon.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!

Priporočeno vsebino