Komunala Novo mesto je v romskem naselju Žabjak odklopila nelegalne vodovodne priključke. Pred tem naj bi večkrat obiskali naselje in prebivalce predlagali, naj priključke legalizirajo. Od 32 gospodinjstev jih je predlogu sledilo 14. Tistim, ki tega niso storili, pa so jih danes odklopili. Delavce so spremljali tudi policisti, kot so za N1 pojasnili na Policijski upravi Novo mesto, so jim nudili policijsko asistenco. Za slednjo lahko zaprosi upravičenec, če pri izvajanju njegovih nalog oziroma pri delu pride do upiranja ali ogrožanja.
Na novomeški komunali so pojasnili, da je Mestna občina Novo mesto v letih 2019 in 2020 naselje opremila z javnim vodovodom.
Narejenih je bilo 77 vodovodnih priključkov. Ker se je na črno priključilo večje število gospodinjstev, se je v zadnjih dveh letih občutno povečala izguba vode v tem naselju, kar povečuje stroške oskrbe s pitno vodo in vpliva na zneske komunalnih položnic vseh prebivalcev v občini, zatrjujejo.
Z Mestno občino Novo mesto, ki je lastnik infrastrukture, in z novomeškim Centrom za socialno delo so zato letos pripravili načrt reševanja tega vprašanja.
Večkrat so obiskali naselje in prebivalcem predlagali, naj vodovodne priključke legalizirajo, za kar je pogoj podpis pogodbe in plačilo prispevka, namenjenega za ureditev merilnega mesta.
Od 32 gospodinjstev z nelegalnimi priključki jih je 14 gospodinjstev pozivu sledilo in so njihovi priključki urejeni. Druge so pisno obvestili, da je zadnji rok, da pristopijo k ureditvi priključka, 16. november. Hkrati so jih obvestili, da bodo sicer priključke 18. novembra odklopili.
Na novomeški komunali so ob tem ocenili, da bi bilo, če ne bi ukrepali, nekorektno tudi do tistih, ki v naselju plačujejo vodo. “V nasprotnem primeru bi povzročili, da ne bi nihče več plačeval vode,” menijo. S tem v zvezi pa so na Policijsko postajo Novo mesto pred časom posredovali tudi kazensko ovadbo za krajo vode.
Kot je v odzivu na ukrep za STA povedal romski svetnik v novomeškem občinskem svetu Duško Smajek, so že pred časom kljub več dodatnim priključitvam na en priključek uredili plačevanje vode, vendar, kot kaže, pozneje nekateri porabe vode niso plačali.
Kaj točno se je dogajalo, romski svetnik niti ne ve, a ob tem poudarja, da je bil dogovor v smeri, da ima pravico do vode vsak. Njega nihče iz novomeške občine ni obvestil o tem, da naj voda ne bi bila plačana, pa tudi ne o izvedenem ukrepu.
“Komunali so nudili policijsko asistenco”
Novomeška komunala je na svoji spletni strani še pojasnila.
“Mesečna količina vodne izgube je tri tisoč kubičnih metrov. V stroških to pomeni 5.700 mesečno in skoraj 70.000 na leto. Za primerjavo: gre za količino vode, ki predstavlja četrtino vse porabljene vode v eni od dolenjskih občin, kot je na primer Mirna Peč. Strošek vodnih izgub povečuje stroške oskrbe s pitno vodo, ki vplivajo na zneske komunalnih položnic vseh prebivalcev v občini,” so še pojasnili.
Kot je razvidno iz fotografij Komunale Novo mesto, objavljenih na Facebooku, je bilo v Žabjaku več policistov, opremljenih z neprebojnimi jopiči, na kraju je bilo tudi posebno oklepno policijsko vozilo in konjenica.
Na Policijski upravi Novo mesto so za N1 pojasnili, da so novomeški komunali nudili policijsko asistenco. Za slednjo lahko zaprosi upravičenec, če pri izvajanju njegovih nalog oziroma pri delu pride do upiranja ali ogrožanja. Za policijsko asistenco lahko upravičenec zaprosi tudi, če takšno vedenje utemeljeno pričakuje.
Današnji odklop nelegalnih priključkov je sicer minil brez posebnosti.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje