Po mnenju koalicijske stranke SD bi morali razpis za mesto generalnega direktorja policije ponoviti zaradi odločitve upravnega sodišča. Sodišče je namreč v ponedeljek ugotovilo, da je bil sklep posebne natečajne komisije, da je Senad Jušić izpolnjeval natečajne pogoje za mesto šefa policije, nezakonit. V SD ob tem pozivajo notranjega ministra, ki je sicer stopil Jušiću v bran, naj okoliščine še enkrat preuči in sprejme ustrezne ukrepe. Vse vpletene akterje pa so pozvali k prevzemu objektivne in subjektivne odgovornosti.
Potem ko je upravno sodišče razsodilo o tožbi nekdanjega prvega moža policije Boštjana Lindava, ki jo je vložil zaradi imenovanja Senada Jušića na mesto generalnega direktorja policije, prihajajo novi odzivi o Jušićevem imenovanju.
Sodišče je namreč ugotovilo, da je bil sklep posebne natečajne komisije uradniškega sveta, da Jušić izpolnjuje natečajne pogoje in da je glede na strokovno usposobljenost primeren za položaj generalnega direktorja policije, nezakonit. Po navedbah sodišča ugotovitev komisije, da ima Jušić več kot osem let delovnih izkušenj na vodstvenih delovnih mestih v javnem sektorju, ni obrazložena.
“To pomeni, da je v tem delu obrazložitev sklepa tako pomanjkljiva, da je sodišče ne more preizkusiti. Gre za absolutno bistveno kršitev določb postopka, ki je sodišče zaradi njene narave ne more odpraviti. Sodišče namreč manjkajoče obrazložitve odločitve organa ne more nadomestiti,” je zapisalo upravno sodišče, ki torej sklepa posebne natečajne komisije ni odpravilo ali vrnilo v ponovno odločanje.
Da Jušić kljub nezakonitemu sklepu ostaja na položaju prvega moža slovenske policije, so v ponedeljek sporočili z ministrstva za notranje zadeve, Jušiću pa je v bran stopil tudi notranji minister Boštjan Poklukar. Zapisal je, da sodišče ni ugotovilo, da Jušić ni izpolnjeval pogojev za imenovanje na mesto šefa policije, temveč je zgolj ugotovilo procesno kršitev uradniškega sveta in zaradi pomanjkljive obrazložitve ugotovilo nezakonitost sklepa.
SD: Akterji naj prevzamejo odgovornost
Na odločitev upravnega sodišča so se danes odzvali v koalicijski stranki Socialni demokrati. Poudarili so, da v SD odločno zagovarjajo načela pravne države in odgovornosti pri imenovanjih na vodilne položaje, zato spoštujejo odločitev upravnega sodišča glede nezakonitosti v postopku imenovanja generalnega direktorja policije. Po njihovem mnenju to predstavlja resno opozorilo o legitimnosti imenovanja.
“Ključno pri tem je, da se zagotovi stabilno, strokovno, predvsem pa zakonito vodenje policije, zato pričakujemo, da bo minister za notranje zadeve podrobno preučil posledice sodbe in sprejel ustrezne ukrepe. V tej luči v SD poudarjamo, da bi morali omenjeni akterji prevzeti tako objektivno kot subjektivno odgovornost, in se strinjamo s strokovnjaki, ki so glede postopka dejali, da bi moral biti razpis ponovljen,” so zapisali v SD.
Dodali so, da mora policija kot eden ključnih stebrov pravne države ostati avtonomna in zaščitena pred političnimi vplivi. Po mnenju SD je nesprejemljivo tudi, da nezakonitosti v teh postopkih spodkopavajo zaupanje v delovanje represivnega organa.
“Socialni demokrati bomo še naprej vztrajali pri jasni ločnici med politiko in delovanjem neodvisnih institucij. V koaliciji bomo odprli pogovor o tem, da je nujno javnim institucijam omogočiti nemoteno in avtonomno delo v dobrobit vseh državljank in državljanov ter kakšno odločitev popraviti,” so dodali.
Levica in Svoboda: Sodbe sodišč je treba spoštovati
Po besedah vodje poslanske skupine Levica Mateja T. Vatovca je treba sodbe sodišč spoštovati, ne glede na to “ali so nam všeč, ali pa ne”. Poudaril je, da je sedaj odgovornost na tistih, ki so sprejeli odločitve, ki so pripeljale do te situacije. “Na eni strani je odgovornost na svetu, ki je sprejel takšen sklep, po drugi strani pa tudi na samem generalnem direktorju policije. V Levici smo bili že takrat zadržani do imenovanja Jušića, naši ministri niso na vladi potrdili sklepa o njegovem imenovanju,” je izpostavil.
Dodal je, da so zdaj na potezi vsi tisti, ki so bili vpleteni v to zadevo – od izbirne komisije in ne nazadnje tudi do ministra za notranje zadeve in generalnega direktorja policije. Poudaril je, da nespoštovanje sodb kateregakoli sodišča v državi meče dvom v delovanje pravne države.
V poslanski skupini največje koalicijske stranke Gibanja Svoboda so zadržani do komentiranja sodbe upravnega sodišča, saj ta zadeva ni v pristojnosti državnega zbora oziroma poslancev. Poslanka Andreja Kert je dejala, da morata ministrstvo za notranje zadeve in pristojni organi odločiti o nadaljnjih korakih. “Treba je spoštovati sodbo sodišča in preveriti, kje so bile storjene napake”, je dodala.
Senad Jušić je prvi mož policije postal že februarja lani, ko ga je vlada na predlog ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja imenovala za vršilca dolžnosti direktorja. Tedaj je na tem mestu nadomestil Boštjana Lindava, ki je to funkcijo kot v. d. opravljal od nastopa zdajšnje vlade, torej od junija 2022. Vlada Lindavu kljub predlogu tedanje ministrice za notranje zadeve Tatjane Bobnar namreč ni podelila polnega mandata na tem položaju. Tudi zato je Bobnar decembra 2022 odstopila.
Posebej je sodišče odločalo še o delu tožbe Lindava, da mu je bila z imenovanjem Jušića na čelo policije kršena pravica po 49. členu ustave. Ta člen določa, da je vsakomur pod enakimi pogoji dostopno vsako delovno mesto. “Odločitev vlade ne posega v tožnikov pravni interes, še manj v pravico, sicer bi šlo za upravni akt. Gre za politično odločitev, vprašanje, na katero je moralo sodišče odgovoriti, pa je, ali je posegla v človekovo pravico,” so zapisali sodniki. Sodišče je tožbo Lindava zoper sklep vlade zavrglo.
Zoper sklep o zavrženju tožbe se Lindav lahko pritoži na vrhovno sodišče in torej sodna odločitev v tem delu ni pravnomočna, zoper odločitev o nezakonitosti sklepa posebne natečajne komisije pa pritožba ni dovoljena in je pravnomočna.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!