Po sobotni supercelični nevihti z veliko točo na območju Slovenske Bistrice še vedno poteka odstranjevanje posledic. Kot je na novinarski konferenci dejal tamkajšnji župan Ivan Žagar, je poškodovanih vsaj 420 objektov, škodo pa merijo v milijonih. Eno družino so morali zaradi uničenega doma izseliti. Občina jim zdaj nudi nadomestno nastanitev.
Območje Slovenske Bistrice je v soboto zajela močna supercelična nevihta s točo v velikosti teniške žogice. Poleg močnega neurja s točo so opazili tudi lijakast oblak v obliki zametka tornada.
Skupno je poškodovanih vsaj 420 objektov, pri čemer je številka lahko še večja, saj vsi niso uradno prijavili škode, je na novinarski konferenci dejal župan Slovenske Bistrice Ivan Žagar. Poškodovani so predvsem strehe in avtomobili. Zelo so prizadete tudi sončne elektrarne.
Škoda je nastala tudi na kmetijskih površinah, kjer je poškodovanih približno 350 hektarjev pridelka – delež uničenega pridelka se giblje od 20 pa vse do 80 odstotkov. Poleg tega je škoda tudi na komunalno-cestni infrastrukturi, kjer je škode za okoli 400.000 evrov, je dejal Žagar. Prednostno so se sicer lotili reševanja bivalnih objektov.
Družina morala zapustiti dom, nastanitev jim zdaj nudi občina
Kot je sinoči poročala Televizija Slovenija, je morala dom zaradi prevelike škode zapustiti mati samohranilka s tremi otroki. Župan je danes potrdil, da so eno družino zaradi uničene hiše izselili, občina pa ji že nudi nadomestno nastanitev. “Škoda gre v milijone,” je dejal Žagar. Po njihovih podatkih gre za edini primer, kjer nepremičnina zaradi uničenosti ni več primerna za bivanje.
“Upam, da imajo ljudje objekte zavarovane. Nekih možnosti za posredovanje nimamo. Nam že stroški za tekoče vzdrževanje stanja povzročajo zahtevne izzive. Poskrbeti moramo za celotno komunalno infrastrukturo. Ob tem to ni bil prvi tak letošnji dogodek, pa smo šele na polovici leta,” je dejal župan.
Neprestano je bilo aktivnih okoli 150 gasilcev
Gasilci so začeli delati v soboto ob 16. uri. Takrat so tudi organizirali štab, iz katerega so nadalje delili delo med ostale ekipe, ki so priskočile na pomoč. Približno tretjino intervencij jim je uspelo rešiti v soboto. Delo so nadaljevali v nedeljo, ko so za pomoč prosili še podravsko regijo, od koder je pomagalo še dodatnih 50 gasilcev.
Danes so na pomoč priskočili še iz mariborske gasilske brigade. “Upam, da bomo danes prišli do 90 odstotkov rešenih dogodkov, če ne že do 100 odstotkov,” je dejal David Prelog, poveljnik Gasilske zveze Slovenska Bistrica. Neprestano je bilo aktivnih vsaj 150 gasilcev s polno opremo. Do zdaj so odpravili okoli 70 odstotkov prijav, ki pa se še nadaljujejo.
Da je intervencija, kar zadeva sredstva in opremo, velik zalogaj, je dejal Branko Hojnik, poveljnik Civilne zaščite Slovenska Bistrica. Njihova vloga je bila zato predvsem v logističnem smislu. “Civilna zaščita se vključuje predvsem pri nabavi materialov, nujnih za opravljanje nalog,” je dejal.
Do zdaj so porabili že 14.000 kvadratnih metrov zaščitne folije, 400 kosov tesnilne mase, 300 kosov letev. Ob vsem tem v občini upajo na državno oz. evropsko pomoč, saj so sredstva občine omejena. “Stvari v tem smislu postajajo zelo zahtevne, kar zadeva obvladljivost,” je dejal župan Žagar.
Pogled iz zraka na uničena poslopja
Več si poglejte v članku z naslovom Pogled iz zraka: tako je toča stolkla Slovensko Bistrico.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje