"Danes smo se zbrali, ker nam ni vseeno. Ne želimo pozabiti tragične preteklosti, a hkrati želimo ustvarjati mirno prihodnost," je na spominski slovesnosti pred ljubljansko džamijo, kjer so se spomnili žrtev, ki so umrle v genocidu v Srebrenici, dejal predsednik države Borut Pahor. Žrtvam so se poklonili tudi z minuto molka.
Mineva 27 let od genocida v Srebrenici, ko so sile bosanskih Srbov v samo nekaj dneh po 11. juliju 1995 ubile 8.372 bošnjaških moških in dečkov, pa tudi žensk. V spominskem centru v bližnjih Potočarih bodo danes pokopali posmrtne ostanke 50 žrtev.
Osrednja spominska slovesnost in verski obred s pokopom posmrtnih ostankov žrtev, ki so jih v preteklih letih našli v številnih množičnih grobiščih, kot vsako leto potekata na dan, ko so enote bosanskih Srbov pod poveljstvom Ratka Mladića zavzele Srebrenico, takratno varovano območje Združenih narodov, in začele množične poboje Bošnjakov.
Spominska slovesnost je potekala tudi v Muslimanskem kulturnem centru Ljubljana, na povabilo predsednika mešihata Islamske skupnosti v Sloveniji muftija Nevzeta Porića pa se jo je udeležil tudi predsednik države Borut Pahor.
Pahor: Ne želimo pozabiti tragične preteklosti, a hkrati želimo ustvarjati mirno prihodnost
Kot je v govoru dejal Pahor, je Srebrenica od teh dogodkov drugo ime za zločin, spomin in opomin. “Danes smo se zbrali, ker nam ni vseeno. Ne želimo pozabiti tragične preteklosti, a hkrati želimo ustvarjati mirno prihodnost. In vsi smo majhni, pod težo bremena, ki v Potočarih visi nad poljem belih kamnov. Moralne pokončnosti smo sposobni samo opirajoč se na resnico in pravico, na odpuščanje in spravo,” je dodal. “Iskreno občudovanje izrekam vsem, predvsem materam, sestram in ženam, ki so neutrudno iskale resnico in se borile za pravico. In se še,” je povedal Pahor.
“Taki nepojmljivi zločini terjajo svoj predolgi čas, da se prizna resnica in uveljavi pravica. Strašne čustvene rane terjajo skoraj boleč pogum za odpuščanje in spravo. Toda ali imamo ves ta čas, da naposled ugledamo horizonte nove mirne prihodnosti? Ali pa nas aktualne razmere opozarjajo, da Srebrenica ni bila zgodovinska izjema in da moramo hitreje celiti rane, če želimo preprečiti nove,” je povedal predsednik.
Dodal je, da se EU ni rodila iz harmonije Ode radosti. “Nastala je na krvavih nezaceljenih ranah nenehnih vojn in vojskovanja. Nastala je z odločenostjo, da ljudje lahko živijo skupaj, če drug drugemu odpustijo, kar je bilo, in živijo drug z drugim za tisto, kar bo,” je še povedal Pahor.
“Pomiritev ni dejanje za preteklost, temveč za prihodnost”
Tudi za prihodnost BiH je po Pahorjevih besedah pomembna resnica in ne njeno zanikanje. “Pomembno je spoštovanje, ne sovraštvo, dialog in ne prepir. Pomiritev ni dejanje za preteklost, temveč za prihodnost. Izhaja iz skupne bolečine. Namesto da jo doživljamo vsak zase, se vživimo v bolečino drugega in jo skupaj zdravimo. Ne pozabljajmo, spominjajmo se, vsega, tudi najbolj hudega, toda želja za sožitje, za prijateljstvo, za mir je močnejša od žalostne preteklosti. Življenje je močnejše od smrti. Za mirno evropsko prihodnost BiH je potreben pogum,” je še povedal predsednik. “Vsi prijatelji BiH, vseh njenih narodov, vseh njenih ljudi ji pri tem zvesto stojimo ob strani,” je še povedal.
Pahor je dodal, da je dobrega četrt stoletja po vojni na tleh nekdanje Jugoslavije, za katero smo mislili in upali, da je bila v povojni Evropi izjema, vojna zdaj v Ukrajini. “Je to mar dokaz za to, da so vojne neizogibne? Ne, to je še en dokaz, da so nesmiselne,” je povedal.
Žrtvam v Srebrenici so se na spominski slovesnosti v Ljubljani poklonili tudi z minuto molka:
Evropska unija in evropska ideja je dokaz za trajen mir, je nadaljeval Pahor. “Resnica in pravica, odpuščanje in sprava. Grajenje skupnega življenja na tistem, kar nas povezuje. Znašli smo se v položaju, ko vemo dovolj o vojni in miru in ko nosimo odgovornost za odločitev med obema. Ta položaj nam v teh razmerah narekuje, da zdaj izkažemo ves svoj pogum in modrost in učvrstimo sožitje in mir, da ga ne ogrozita znova nestrpnost in sovraštvo,” je še dodal. “Kot je nekdo rekel: Mir ni samo odsotnost vojne, je nekaj več. Je graditev skupnega, je utrjevanje dobrega in pravičnega, je spodbujanje iskrenega prijateljstva,” je poudaril predsednik.
“Danes smo se zbrali, ker je obletnica genocida v Srebrenici. Danes smo se zbrali, kar nam ni vseeno. Danes smo se zbrali, ker ne bomo nikoli pozabili. Danes smo se zbrali, ker smo odločeni za resnico in pravico, spravo in odpuščanje, za trajen mir in blaginjo,” je v svojem govoru pred ljubljansko džamijo še dejal Borut Pahor.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje