V središču mesta se počasi zapira eno večjih gradbišč. Končuje se gradnja luksuznega kompleksa Šumi, v katerem je danes zaživel prvi del – vrata je odprla diskontna živilska trgovina Lidl.
Gradnja Šumija se je po številnih zapletih začela konec leta 2018, štiri leta kasneje pa se projekt počasi končuje. Po prvotnih načrtih bi se morala gradnja končati že pred letom, vendar so zaradi razmer na trgu materialov in v gradbenem sektorju nastajale zamude.
V kompleksu z znamenitim imenom bodo stanovanja, hotel, lokali in trgovina. Ta se odpira naprej. Nemški diskontni trgovec Lidl je svojo trgovino odprl danes zjutraj. Vhod v trgovino poteka mimo severnih emonskih vrat, ki so na skrajnem robu Kongresnega trga in kjer je že vhod v garažno hišo. Vhod v trgovino bo tako nivo nižje pod Slovensko cesto.
Diskontni trgovci do zdaj niso bili v središču mesta
Pogled na seznam prodajaln razkriva, da do zdaj diskontni trgovci niso imeli lokacij v strogem središču prestolnice. Običajno so trgovine odpirali na obrobju oziroma na lokacijah znotraj obvoznice, kjer presodijo, da se jim izplača. Najbližje središču mesta je bil do zdaj Lidlov konkurent Hofer, ki je pred leti poslovalnico odprl na Poljanskem nasipu, streljaj od ljubljanske tržnice.
Kot so pred dnevi pojasnili v Lidlu, bo poslovalnica v Šumiju njihova prva t. i. mestna trgovina. Posebnost Lidlove trgovine v Šumiju je, da bo dostop mogoč iz dveh strani: s Kongresnega trga ali neposredno iz garažne hiše, pojasnjujejo v Lidlu, pri katerem so morali pri tlorisu upoštevati arhitekturno ureditev kompleksa, tako da ne bo imela klasičnega razporeda, kot jih imajo druge njihove poslovalnice.
Trgovina bo imela v garaži na voljo približno 80 parkirnih mest, v trgovini bo pet samopostrežnih blagajn, med posebnostmi pa izpostavljajo tudi podaljšani blagajniški pult.
Večkrat spremenjeni načrti
Načrti za novo stavbo so se večkrat spremenili, prav tako namembnost. Načrti so se spreminjali od hotela, univerze, nove Drame, mestne uprave do palače Centralnega komiteja v času skupne države Jugoslavije, na koncu pa je prevladala ideja o stanovanjskem projektu. Prvi načrt je že leta 1996 narisal priznani arhitekt Boris Podrecca.
Na mestu porušene stavbe je bilo pred začetkom gradnje leta 2018 več let makadamsko parkirišče.
Nemški diskontni trgovec si v zadnjem obdobju prizadeva okrepiti prisotnost v Ljubljani. Poleg trgovine v Šumiju bodo novo poslovalnico odprli v novogradnji nasproti Hale Tivoli in na Dolgem mostu, novi lokaciji naj bi bili tudi v dveh novih stanovanjskih kompleksih: Spektra in na Masarykovi. Prodajalna v Šumiju bo njihova 64. v Sloveniji.
Porušena stavba je dobila ime po Jožefini Schumi, ki je leta 1876 začela izdelavo bombonov in sladic. Po prvi svetovni vojni je delavnico odkupil Dragutin Hribar, izdelovali pa so trde in desertne bombone ter peciva. Pozneje so tovarno nacionalizirali, v sedemdesetih letih pa so jih preselili na Šmartinsko.
S selitvijo se je v nekdanjih prostorih odprl kultni lokal Šumi, ki je bil vse do devetdesetih let prejšnjega stoletja pomembno zbirališče gledališčnikov, literatov, slikarjev, otrok funkcionarjev, novinarjev, glasbenikov, filozofov in drugih.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje