
Potem ko so nekatere kmetijske organizacije prekinile sodelovanje s kmetijskim ministrstvom pri pripravi področnega svežnja zakonodaje, so se oglasili v poslanski skupini Svoboda in stopili v bran kmetijski ministrici Mateji Čalušić. Prepričani so, da ministrica delo opravlja strokovno, vestno in premišljeno, prav tako pa je zavezana odprtemu dialogu in sodelovanju.
V poslanski skupini Svoboda so razočarani nad odločitvijo nekaterih kmetijskih organizacij, ki so v sredo prekinile sodelovanje s kmetijskim ministrstvom pri pripravi področnega svežnja zakonodaje.
Kot so v današnjem sporočilu za javnost zapisali v poslanski skupini, zakonodajni sveženj ni bil pripravljen v tajnosti. Ministrica Mateja Čalušić je na pobudo kmetijskih organizacij podaljšala roke za javno obravnavo osnutkov zakonov, upoštevala je mnenje glede prenosa svetovalne službe iz Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) pod okrilje ministrstva, delovne skupine na ministrstvu pa so bile vzpostavljene ravno z namenom, da se vodi kontinuiran dialog z deležniki v kmetijstvu.
“Odločitev kmetijskih organizacij, da z ministrstvom prekinejo sodelovanje, je zato presenetljiva, sploh glede na dejstvo, da zavezanost dialogu v svojih javnih nastopih praktično ves čas poudarja tudi sam predsednik KGZS Jože Podgoršek,” so zapisali.

Po njihovi oceni razlogi za prekinitev sodelovanja z dejansko vsebino svežnja zakonov nimajo veliko oziroma nič skupnega. “Upravičeno se zato lahko vprašamo, ali gre pri tem za dejansko vsebinsko nestrinjanje s predlaganimi rešitvami ali zgolj za iskanje izgovora za odstop od sodelovanja pri snovanju kmetijske zakonodaje. Ravno sedaj, ko bi kmetijske organizacije morale najintenzivnejše zagovarjati interes slovenskih kmetic in kmetov,” so zapisali.
V Svobodi prav tako ne pristajajo na navedbe, da je zakonodajni sveženj v škodo slovenskega kmeta in kmetice. Kot so zapisali, predsednik KGZS na eni strani v obsežni zakonodaji ne zmore najti nobenega pozitivnega ukrepa, na drugi strani pa prek pohval ekipi na ministrstvu hvali tudi delo ministrice.
Ob tem so v poslanski skupini poudarili še, da Podgoršek prihaja iz stranke, ki je v preteklosti želela drastično zmanjšati odškodnine za pozidavo kmetijskih zemljišč, medtem ko je Svoboda skupaj s Čalušić prva resno pristopila k zaščiti kmetijskih zemljišč in njihove opredelitve kot kritične infrastrukture.
Organizacije KGZS, Zadružna zveza Slovenije, Zveza slovenske podeželske mladine, Zveza kmetic Slovenije, Čebelarska zveza Slovenije, Kmečka iniciativa, Sindikat kmetov Slovenije ter Združenje hribovskih in gorskih kmetij so v sredo dejale, da ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo področni zakonodajni paket sedmih novel in zakonov. Menijo namreč, da se s predlaganimi spremembami pogoji za kmetovanje le še bolj zaostrujejo in ne gredo v pravo smer. Ministrico Čalušić je odziv presenetil, glede namere organizacij po izstopu pa je v sredo dejala, da jo razume kot izsiljevanje.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje