V zadevi smejalni plin pred sodišče stopile prve priče

Slovenija 05. Apr 202320:09 0 komentarjev
Sodišče
Fotografija je simbolična. (Foto: PROFIMEDIA)

Na novogoriškem okrožnem sodišču se je nadaljevala glavna obravnava v zadevi smejalni plin, na zatožni klopi so le še trije obtoženi, trije so doslej priznali krivdo in jim je že bila izrečena kazen. Danes so pred sodišče stopile prve priče, to so bili predvsem projektanti in nadzorniki del pri gradnji urgentnega centra šempetrske bolnišnice.

Pred sodnico Andrejko Luznik v zadevi smejalni plin ostajajo obtoženi Marjan Orel in Vinko Jazbec, ki sta bila v času gradnje urgentnega centra šempetrske bolnišnice odgovorna za nadzor obrtniških del in strojne instalacije, in Damjan Grilj, ki je montiral stojala z medicinskimi plini.

Pred sodišče je najprej stopila Julijana Kotar Ilijaš, ki je projektirala strojno instalacijo za nov urgentni center. Povedala je, da so bili tudi priklopi del instalacij, saj je bilo treba zaradi montaže stativ narediti več gradbenih del. Različna testiranja so izvedli šele, ko je bila instalacija zaključena, sama pa je sodelovala pri tehničnem pregledu.

Arhitekt Aleš Prijon je v pričanju predstavil pripravo projektne dokumentacije in njene posamezne dele. Povedal je, da je bil načrt medicinske opreme dodan kasneje, več je bilo tudi razpisov za izbor dobavitelja in izvajalca montaže medicinske opreme.

Odgovorni vodja gradbenih del novega urgentnega centra Stojan Novak je povedal, da bi moral testiranja medicinskih plinov po zaključeni vgradnji opraviti Medicop. Slednji je dal ustrezno zagotovilo, da je bilo testiranje po vgradnji opravljeno, ali je bilo tudi ustrezno izvedeno pa ne ve.

Zaradi izjemno kratkih rokov gradnje je Novak predlagal podaljšanje gradnje, vendar mu zaradi bojazni pred vračilom pridobljenih evropskih sredstev niso ugodili. Zato je prepričan, da šempetrskega urgentnega centra ne bi smeli začeti uporabljati 3. januarja 2016, pač pa bi morali najprej pregledati in odpraviti napake.

Pri tehničnem pregledu pa je strojne instalacije nadziral Marko Pegan. Ker so bili priklopi za medicinske pline na stative nad že vgrajenim znižanim stropom, pa je verjel dokumentaciji in si jih ni mogel ogledati. Da so priklopi narejeni prav, je verjel tudi zato, ker si je nekaj dni prej napeljave ogledala tudi inšpektorica za požarno varnost, ki je zahtevala vpogled v vse zapisnike o preizkusih medicinskih plinov.

Preiskavo je marca 2016 sprožila nepričakovana smrt 52-letnega moškega, ki se je poškodoval pri delu. Čeprav njegove poškodbe niso bile tako hude, da bi bile usodne, je v bolnišnici umrl. Ugotovili so, da so ga v reanimacijski sobi priklopili na cev, iz katere naj bi mu dovajali kisik, a je zaradi napake na instalaciji ob gradnji urgentnega centra iz cevi izhajal dušikov oksidul oziroma smejalni plin.

Okrožno državno tožilstvo je v zvezi s tragičnimi dogodki na šempetrski urgenci na novogoriško okrožno sodišče vložilo zahtevo za preiskavo zoper devet osumljenih. Preiskava je bila zaključena novembra 2020, obtožnico zoper šesterico pa je novogoriško tožilstvo na sodišče vložilo februarja lani.

Krivdo sta na predobravnavnem naroku v začetku letošnjega januarja že priznala Boris Hočevar in Vili Batič, ki sta nadzorovala le gradbena dela. Sodišče jima je izreklo po eno leto in deset mesecev zaporne kazni, ki jo lahko odslužita s 1330 urami dela v splošno korist v dveh letih. Bolnišnici sta sicer nakazala tudi vsak po 20.000 evrov donacije, kar jima je sodišče štelo za olajševalno okoliščino.

Obtoženi Igor Zabret, ki je bil leta 2015 v urgentnem bloku šempetrske bolnišnice odgovoren za vodenje gradbenih del, se je s tožilstvom v marcu dogovoril za priznanje krivde in je bil prav tako izločen iz glavne obravnave.

Glavna obravnava se nadaljuje že v četrtek, ko naj bi bilo zaslišanih novih deset prič.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!