
Kandidatka za evropsko komisarko za širitev Marta Kos je po današnjem zaslišanju dobila zeleno luč evropskih poslancev. "Podpora Ukrajini je zame absolutno prednostna naloga," je na več kot triurnem zaslišanju dejala Kos in dodala, da bo Ukrajina prva država, ki jo bo obiskala, če bo potrjena. Slovenska kandidatka se na zaslišanju ni mogla izogniti obtožbam o sodelovanju z jugoslovansko tajno službo Udbo. "Nikoli nisem sodelovala z Udbo in bila informantka jugoslovanske tajne službe," je omenjene očitke zavrnila Kos.
Ključni poudarki:
Najnovejše:
Prve čestitke po uspehu v Bruslju: "Prepričan sem, da bo Marta tej nalogi kos"
Potem ko je iz Bruslja prišla tudi uradna potrditev, da je slovenska komisarska kandidatka Marta Kos uspešno prestala zaslišanje pred pristojnim odborom Evropskega parlamenta za zunanje zadeve (Afet), ji je predsednik vlade Robert Golob v telefonskem pogovoru čestital za uspešno zaslišanje.
"To potrjuje, da je bila njena kandidatura za članico Evropske komisije iz Slovenije dobra odločitev. Verjamem, da bo Marta Kos s svojim delom in vizijo odločno prispevala k večji in močnejši Evropski uniji," je vlada zapisala na družbenem omrežju X.
🇸🇮 Premier dr. Robert Golob je v telefonskem pogovoru čestital @Marta1Kos za uspešno zaslišanje in potrditev za novo evropsko komisarko za širitev pred pristojnim odborom EP.
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) November 7, 2024
"To potrjuje, da je bila njena kandidatura za članico @EU_Commission iz Slovenije dobra odločitev.…
Marti Kos je za uspešno opravljeno predstavitev čestital tudi podpredsednik vlade Matej Arčon. V posnetku, ki so ga posredovali iz vlade, je dejal, da je zadovoljen, ni pa presenečen in dodal: “Z Marto Kos sem imel priložnost sodelovati in nisem niti za trenutek podvomil v to, da bo s svojim znanjem, razgledanostjo, zmernostjo in sposobnostjo izražanja prepričala evropske poslance.”
Kako slovenski evroposlanci ocenjujejo nastop Marte Kos
Slovenski evropski poslanci so po zaslišanju Marte Kos – z izjemo Romane Tomc (EPP) – njen nastop ocenili kot kakovosten in prepričljiv, sploh glede ključnih vprašanj o širitvi Evropske unije.
Več o tem v prispevku Kako slovenski evroposlanci ocenjujejo nastop Marte Kos
Čestitka premierja Roberta Goloba
Predsednik vlade Robert Golob je v telefonskem pogovoru čestital Kos za uspešno zaslišanje in potrditev za novo evropsko komisarko za širitev pred pristojnim odborom EU. "To potrjuje, da je bila njena kandidatura za članico Evropske komisije iz Slovenije dobra odločitev. Verjamem, da bo Marta Kos s svojim delom in vizijo odločno prispevala k večji in močnejši EU."
Kot so še zapisali na vladi, je bil premier tudi v stiku s predsednico komisije Ursule von der Leyen, ki je predsedniku vlade po zaslišanju izrazila iskreno navdušenje nad bodočo komisarko.
🇸🇮 Premier dr. Robert Golob je v telefonskem pogovoru čestital @Marta1Kos za uspešno zaslišanje in potrditev za novo evropsko komisarko za širitev pred pristojnim odborom EP.
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) November 7, 2024
"To potrjuje, da je bila njena kandidatura za članico @EU_Commission iz Slovenije dobra odločitev.…
Kos uspešno prestala zaslišanje
Slovenska kandidatka Kos je po današnjem zaslišanju prejela zeleno luč odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve (Afet), so sporočili iz liberalne politične skupine Renew, ki ji pripada tudi Kos. Za potrditev je potrebovala 51 glasov članov odbora. Na zaslišanju je sodelovalo 79 evropskih poslancev, njeno kandidaturo je neuradno potrdilo 59.

Zakaj je Kos govorila v ukrajinščini?
Vprašanja poslancev na več kot triurnem zaslišanju so bila večinoma vsebinske narave, torej so bila povezana z resorjem širitve. V večjem delu zaslišanja je Kos govorila v angleščini, en del v nemščini, pa tudi v slovenščini. Za konec pa je nekaj stavkov povedala tudi v ukrajinščini. To je, kot je bilo slišati, storila zato, da bi ovrgla nekatere namige, ki so se pojavljali, predvsem pa obtožbe domačih poslancev iz vrst SDS, da je prorusko umerjena.
V Bruslju je tudi novinar N1 Miha Orešnik, ki je strnil vtise po današnjem zaslišanju. Več o tem v prispevku Novinar N1 iz Bruslja tudi o tem, zakaj je Kos spregovorila v ukrajinščini

Marta Kos dobila zeleno luč evropskih poslancev
Marta Kos je po neuradnih informacijah N1 dobila podporo odbora za zunanje zadeve Evropskega parlamenta (Afet).
"Vojna v Ukrajini je v širitveni proces na Zahodnem Balkanu vnesla novo dinamiko. Prvič je prišlo do tega, da so države na Zahodnem Balkanu pripravljene vlagati več energije in časa v to, da jim uspe na njihovi evropski poti. Če bom potrjena, jih bom na tej poti tudi spremljala," je v prvi izjavi po več kot triurnem zaslišanju dejala Kos.
Več o tem pa v prispevku Kaj je v prvi izjavi po zaslišanju povedala Marta Kos?
Odbor odloča o oceni kandidatke
Po zaključku zaslišanja odbor za zunanje zadeve odloča o oceni kandidatke.

Po zaključku zaslišanja sledil aplavz
Marta Kos se je v zaključnem govoru zahvalila evropskim poslancem za njihova vprašanja, še posebej v delu, ki so se nanašala na pomen resorja za širitev v prihodnosti in da so izpostavili načelo pravne države in temeljnih evropskih vrednot. Zavezala se je k timskemu delu z Evropskim parlamentom, saj se lahko le tako na področju širitve doseže največ. "Za Evropo se se je vredno boriti, ne zaradi abstraktnih idej, ampak zaradi tega, kar Evropa predstavlja: enotnost, svobodo in obljubo, da nihče ne bo živel živel v strahu in da nihče ne bo žrtev zatiranja," je poudarila.
Dodala je, da je Evropska unija temelj miru in zato je treba zaščititi njeno enotnost pred vsemi grožnjami in zaradi tega je treba podpirati tudi Ukrajino. Na tak način bomo spoštovali evropska načela in podpirali bomo narod, ki se sooča s sovražnikom, je dejala. "Ko dajemo pomoč Ukrajini, branimo tudi ozemeljsko celovitost Ukrajine, svobodo in prihodnost. S tem potrjujemo, da mir v Evropi in svetu ni samoumeven in ga je zato treba zaščiti in tudi braniti," je dodala in svoj nagovor zaključila v ukrajinskem jeziku.
Matjaža Nemca je zanimalo, kakšne načrte ima Kos glede priključitve Bosne in Hercegovine k EU
Matjaža Nemca je zanimalo, kako se bo lotila procesa priključitve Bosne in Hercegovine, saj ta država kljub dolgoletnim prizadevanjem še vedno ne izpolnjuje ključnih zahtev za odprtje pogajalskih poglavij. "Kakšen bo vaš pristop v komunikaciji s političnimi voditelji države, da bi zagotovila čimprejšnji napredek države?" je zanimalo Nemca.
Odgovorila mu je, da zadnje poročilo o širitvi EU glede Bosne in Hercegovine ni preveč pozitivno in tudi ne preveč negativno. Dejala je, da od političnega vodstva Bosni in Hercegovini pričakuje, da bodo izpolnili še nekatere pogoje, ki so ključni, da se bo lahko začel "premik iz Daytona proti Bruslju".
"Daytonski sporazum je bil zelo pomemben, saj je v državo pripeljal mir. To kar pa si jaz želim, da začnemo resna pogajanja o poti v Bruselj. To pa pomeni, da bo EU s svojimi sredstvi, energijo in ljudmi pomagala, da se bo BIH usposobila na način, da bo funkcionalno lahko peljala pogovore v okviru pridruževanja k Evropski uniji," je izpostavila Kos. Ključno bo tudi to, da bo Bosna in Hercegovina sposobna sprejemati odločitve in da bo lahko črpala evropska sredstva in da se bo začel "proces screeninga", ki bo odpravila anomalije iz preteklosti, ki so se izkazale kot ovire na poti proti EU.
"Prvič slišim, da bi s tajno službo sodelovala moja brata"
Evropski poslanec Hermann Tertsch (Patrioti) je poudaril, da je Kos večkrat zavrnila navedbe, da je sodelovala z jugoslovansko tajno službo. "Ne morete pa zanikati, da v Sloveniji in tudi širše obstaja prepričanje, da ste vi in vaša brata Drago in Miran Kos sodelovala s tajnimi službami komunističnega režima. Ali razumete, da so številni zelo vznemirjeni, ker boste zadolženi za širitev? Bojijo se, da imate informacije o državah kandidatkah in bi jih lahko izsiljevali," je dejal Tertsch.
Kos mu je odgovorila, da nikoli ni bila obveščevalka jugoslovanske tajne službe in da prvič slišim, da naj bi z njo sodelovala njena brata. Če bi sodelovala s tajnimi službami, pa zagotovo ne bi mogla dobro opravljati dela komisarke, se je strinjala Kos.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje