Vlada je na današnji seji obravnavala in sprejela izhodišča za drugi paket davčnih sprememb, ki predvideva tudi uvedbo premoženjskega davka na vsako drugo in naslednjo nepremičnino v lasti posameznika. Predsednik vlade Robert Golob je pojasnil, da je koalicija pri tej odločitvi enotna ter da gre za velik korak proti sistemu pravičnejše obdavčitve. Ob tem je zatrdil, da ne bodo dodatno obdavčili tistih nepremičnin, v katerih ljudje živijo. "Če v njih ni nihče prijavljen, pa se bo na to obračunal davek," je dodal premier Golob.
“Ta izhodišča govorijo predvsem o davku na premoženje, ki se bo izpeljal na račun obremenitve druge in vseh naslednjih nepremičnin v lasti posameznika. Jasno je, da prva nepremičnina ne bo obdavčena in da se na ta način stimulira uporaba nepremičnin kot stanovanjskih objektov. Namen je, da se s to obremenitvijo doseže večja dostopnost najemnih stanovanj,” je po seji vlade pojasnil premier Robert Golob.
Pogoj, da se lastnik izogne plačilu novega premoženjskega davka, bo torej stalno prebivanje v nepremičnini, in to ne glede na njeno velikost. Nova davčna zakonodaja bo po Golobovih napovedih sprejeta še v tem mandatu, dodatna obdavčitev nepremičnin pa bo podlaga za razbremenitev plač. “Namen je, da se vsa sredstva, ki bodo pobrana z davkom, usmerijo izključno v zmanjšanje obremenitve dela oziroma v zvišanje neto plač,” je dejal predsednik vlade.
Kot je poudaril, želijo na eni strani na trgu ponuditi čim več nepremičnin za najem in prodajo ter na drugi strani zvišati kupno moč prebivalstva, zlasti mladih, ki si bodo lahko na ta način ustvarili svoj dom. “Koalicija je pri tej odločitvi enotna, nenazadnje gre za uresničevanje naših predvolilnih in koalicijskih obljub ter velikanski korak proti sistemu pravičnejše obdavčitve,” je poudaril Golob.
Nepremičnin, v katerih lastnik biva, ne bodo dodatno obdavčili
Na vprašanje, ali to pomeni, da bodo obdavčili vikende in zidanice, je predsednik vlade odgovoril, da ne bodo dodatno obdavčili nepremičnin, v katerih lastnik biva. “Na podeželju obstajajo vikendi, v katerih ljudeh živijo. Če v njih ni nihče prijavljen, se bo na to obračunal davek. Če je nekdo prijavljen in živi v vikendu ter je prvi in edini lastnik, potem ne bo plačeval davka,” je dejal Golob in dodal, da nov davek ne bo posegel v nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč, ki ostaja prihodek občin.
Kot so poročali na portalu Forbes, na ministrstvu za finance preverjajo možnost stopnje davka na drugo in naslednje stanovanjske nepremičnine v razponu od enega do dveh odstotkov njihove posplošene tržne vrednosti. Za prvo nepremičnino naj bi ostalo v veljavi nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča, ki je namenski prihodek občin. Po izračunih finančnega ministrstva naj bi enoodstotna obdavčitev prinesla dobrih 400 milijonov, 1,5-odstotna okoli 700 milijonov, dvoodstotna pa nekaj manj kot milijardo evrov. V izhodiščih, ki jih je potrdila vlada, so se nato odločili za 1,45-odstotno obdavčitev.
“V Sloveniji se že vrsto let pogovarjamo o problematiki davkov. Enotni smo, da imamo plače preveč obremenjene s prispevki in davki. S podpisom koalicijske pogodbe pred dvema letoma smo se dogovorili za uvedbo nepremičninskega oziroma premoženjskega davka. V Sloveniji je približno 690.000 ljudi, ki imajo eno stanovanje ali hišo. Za te ljudi se ne bo nič spremenilo,” je poudaril gospodarski minister in predsednik SD Matjaž Han.
Dodatno obdavčitev premoženja podpirajo tudi v Levici. “Stanovanjska problematika je ena od najbolj perečih problematik našega časa. Z njo se ne soočajo samo mladi, ampak vsi tisti, ki do pozne starosti nimajo urejenega stanovanjskega problema. Vlada v prvem koraku krepi gradnjo javnih stanovanj, v drugem bomo regulirali oddajanje stanovanj za kratkoročni najem, tretji korak pa je obdavčitev premoženja,” je dejala ministrica za kulturo in koordinatorka Levice Asta Vrečko.
Davek od najemnin se bo odbil od premoženjskega davka
Premier Golob je dodal, da bodo lastnike nepremičnin stimulirali tako, da jim v primeru oddajanja nepremičnin v najem premoženjskega davka ne bo treba plačati v celoti. Od novega davka se bo namreč odštel davek od najemnin. “Verjamemo, da je kar nekaj stanovanj danes praznih in da se bo kdo od lastnikov hitro odločil, da jih bo dal v najem, ker bo sicer moral davek na premoženje plačati v celoti,” je pojasnil predsednik vlade.
Na vprašanje, ali bi se lastniki stanovanj lahko odločili za zvišanje najemnin in novi davek tako prevalili na najemnike, pa je odgovoril, da večjih pretresov na trgu ne pričakuje: “Govorimo o tem, da bo na trgu bistveno več najemnih stanovanj. Večja kot je ponudba teh stanovanj, nižje so cene najemnin. O tem, kakšna bo špekulacija posameznega najemodajalca, ne moremo soditi, se bo pa po izračunih ministrstva za finance v večini Slovenije davek na premoženje izničil že s sedanjimi najemninami.”
Vrečko pa je dejala, da mora biti premoženjski davek usmerjen na obdavčitev praznih stanovanj ali tistih, ki se ne oddajajo v dolgoročni najem. “Vedno obstaja možnost, da se bodo ljudje osredotočili na to, kako se izogniti davkom in kako davčna bremena preliti na druge. Tisti, ki ne bodo hoteli plačati davka, bodo še najprej oddajali na črno, ampak to je treba prijaviti in sankcionirati. Za to imamo pristojne organe in inšpekcijske službe,” je poudarila Vrečko.
Han pa je pojasnil, da so na gospodarskem ministrstvu pripravili nov zakon o gostinstvu, s katerim bi omejili oddajanje namestitev v kratkoročni najem prek spletnih platform, kot sta Airbnb in Booking. “Ta zakon je pripravljen, da gre januarja na vlado. Opravili smo javno razpravo, dobili smo več kot 450 pripomb na zakon. Z vsemi ne bomo prišli na isti skupni imenovalec, se bodo pa občine lahko odločile za oddajanje 365 dni na leto ali zgolj 60 dni,” je še dodal Han.
Vlada se je strinjala tudi z obdavčitvijo stavbnih zemljišč
Finančni minister Klemen Boštjančič pa je dejal, da so na finančnem ministrstvu izhodišča za obdavčitev premoženja pripravili, ker se v Sloveniji na področju stanovanjske politike že dlje časa soočamo z izzivi, kot so pomanjkanje najemnih stanovanj, kopičenje nepremičnin za investicije in oddajanje stanovanj za kratkoročni najem. Ker se mnogi, ki želijo graditi, soočajo s problemom pomanjkanja primernih stavbnih zemljišč, se je vlada strinjala tudi z obdavčitvijo teh.
“Vključitev stavbnih zemljišč v obdavčitev je bistvena, saj se tako v sistem vgrajuje tudi mehanizem prostorske politike,” je poudaril Boštjančič. Kot je razvidno iz izhodišč, bodo po stopnji 1,45 odstotka od posplošene vrednosti nepremičnine, kot jo je ocenila geodetska uprava, obdavčena stanovanja, hiše in stavbna zemljišča. Davek bo veljal za nepremičnine na ozemlju Slovenije, in sicer tako za fizične kot za pravne osebe. Zajeti bodo tako tudi tujci.
Lastniki si bodo lahko davek na nepremičnine znižali za 25 odstotkov zneska prijavljenih najemnin, je pojasnil Boštjančič. Pogoj bo, da je najemna pogodba sklenjena po stanovanjskem zakonu, pri čemer njeno trajanje ne bo določeno. V primeru kratkoročnega turističnega oddajanja stanovanj v najem pa te ugodnosti ne bo mogoče koristiti, saj se tam najemne pogodbe ne sklepajo.
V Sloveniji je 680.000 fizičnih oseb, ki imajo v lasti po eno nepremičnino. 84.000 jih ima v lasti po dve nepremičnini, 40.000 pa po tri ali več nepremičnin. Slednji imajo v lasti skupaj 270.000 nepremičnin. Med podjetji jih ima 7500 v lasti eno stanovanjsko nepremičnino, 1722 dve in 2500 tri ali več. Podjetja bodo enako obdavčena kot fizične osebe, se bo pa pri njih plačani davek na nepremičnine upošteval pri poračunu davka od dohodkov pravnih oseb.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!