Večerov Bob leta 2021, ki so ga zvečer podelili v mariborskem gledališču, je letos pripadel filozofu Levu Kreftu. Dobil ga je za izjavo "Danes nismo v položaju, da bi bilo treba varovati predstavnike ljudstva pred ljudstvom, ampak bi bilo treba varovati ljudstvo pred njegovimi predstavniki."
Tradicionalni večer satire in smeha ter praznik odkrite besede že leta poteka v Slovenskem narodnem gledališču (SNG) Maribor z neposrednim prenosom na nacionalni televiziji, letošnjo 23. podelitev pa je znova vodil igralec Jurij Drevenšek.
Odgovorni urednik Večera Matija Stepišnik je ob podelitvi priznanja poudaril, da je čas epidemije tudi čas za aktivno držo, za neposredne misli, stavke in povedi brez olepševanj, za jasne opredelitve in kritiko, ko je potrebna.
“Da bomo po epidemiji boljši, molk ni izbira. Treba je vstopati v javni prostor, govoriti, kar narekuje slogan tradicionalne Večerove akcije. Torej reči bobu bob, tudi zaradi tega, kar je poudarjeno v izjavi letošnjega zmagovalca,” je dejal Stepišnik.
Med letošnjimi finalisti so bili direktor Sinagoge Maribor Boris Hajdinjak z izjavo “Vaški posebneži so bili v starih časih omejeni na krog svoje družine in gostilne, danes imajo facebook in bere jih na tisoče ljudi. Dobili so močno orožje, ob tem pa nobene odgovornosti, argumentacije.”, zgodovinarka Mateja Ratej z izjavo “Nihče od nas še ni slišal za zaslužnega smetarja, čeprav bi se v 21. stoletju brez njega zadušili v lastnem potrošniškem dreku.” in vodja Koncertne poslovalnice Maribor Barbara Švrljuga Hergovich, ki je dejala: “Dosežena mesta prvega hornista pri Berlinskih filharmonikih ali pa kontrabasista in violinistke pri Dunajskih filharmonikih so gotovo primerljiva z olimpijskimi zmagami.”
Predsednica društva Hospic Renata Jakob Roban je dejala: “Če gledaš na življenje s perspektive postelje umirajočega, imaš prioritete hitro na pravem mestu.”, zgodovinar in glasbenik Tone Kregar je povedal: “Ideja enotnosti je v osnovi romantična in nima veliko stika z realnostjo. Navidezna enotnost je možna samo v totalitarni ali utopični družbi, resnična enotnost pa je samo na pokopališču.”, direktor Ekstere Prevalje Jure Naglič pa: “Včasih se zdi, da ima zelenjava več v glavi kot pa mi. Morda je Darwin kaj spregledal, morda nas je v teoriji evolucije zamenjal s tistimi dinozavri, ki še niso izumrli.”
Kantavtor Peter Andrej je dejal: “Kanta je postala simbol modernega časa, katerega značilnost so hiperprodukcija, hiperpotrošnja in hiperodmetavanje v smeti. Hitro se zgodi, da se znajdeš v njej.”, igralka Nataša Barbara Gračner je rekla: “Morda pa je snemanje posilstva na philadelphijskem vlaku ali pa snemanje zapeljivega selfija ob očetovi odprti krsti le bizarnost manjšine, ki si ne zasluži, da ji pravimo ljudje. Morda.”, psihiater in kulturni antropolog Miran Pustoslemšek pa: “Dajmo manj govoriti o strahu in napakah, pa več o požrtvovalnosti in pogumu, o predanosti; ker je to tisto, kar nam daje moč in upanje, kar nam zmanjšuje tesnobnost.”
Od leta 1999, odkar Večer pripravlja akcijo, je zmagovalne izjave podalo že 23 Slovencev, med njimi nekateri javnosti zelo znani iz sveta umetnosti, kot so Vlado Kreslin, Polde Bibič, Matjaž Javšnik in Peter Boštjančič, pa tudi iz sveta politike in družbe, kot so Janez Janša, Franc Rode in Ciril Ribičič. Lani je pripadel šolniku, profesorju in dolgoletnemu ravnatelju Druge gimnazije Maribor Ivanu Lorenčiču.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje