Veleposlaništvo vabilo na zabavo jugo nostalgije, več evroposlancev na nogah

Slovenija 20. Nov 202416:58 18 komentarjev
vabilo na zabavo v Bruslju
Foto: X

Po družbenem omrežju X je zakrožilo vabilo na zabavo "YU nostalgija", ki ga je razposlala zaposlena na slovenskem veleposlaništvu v Bruslju. Zvrstili so se številni ostri odzivi in vprašanja, zakaj slovensko veleposlaništvo v Bruslju prek uradnega elektronskega naslova veleposlaništva vabi na zabavo ob praznovanju obletnice nastanka Jugoslavije. Slovenski evropski poslanci iz vrst EPP pa so na slovensko veleposlanico v Belgiji že naslovili protestno pismo.

Veleposlaništvo Republike Slovenije v Bruslju je v zadnjih dneh tarča kritik zaradi vabila na zabavo z naslovom “YU nostalgija”, ki bo potekala konec novembra v Bruslju.

Na družbenem omrežju X se je namreč pojavil zajem zaslona elektronskega sporočila z vabilom na ta dogodek s pripisom: “Posredujemo vam informacijo o prihajajoči zabavi na temo Yu nostalgije v Bruslju, in sicer 29. novembra ob 20. uri na Rue Joseph II, 36 Kamilou II. Organizator ni VBR, gre za zunanji dogodek in vabijo vse zainteresirane.”

Restavracija, kjer bo potekala zabava, je blizu stavbe slovenskega veleposlaništva v Belgiji in stalnega predstavništva pri EU. Organizator iz vabila ni razviden.

Avtorica omenjenega elektronskega sporočila je zaposlena z oddelka za kulturo slovenskega veleposlaništva v Bruslju. Kmalu po objavi vabila na omenjeno zabavo – med drugim na priloženem letaku piše tudi Od Vardarja pa do Triglava – so se na družbenem omrežju X začele vrstiti kritike. Nekdanji veleposlanik Slovenije v ZDA Tone Kajzer se je vprašal, kdo je dal pooblastilo slovenskemu veleposlaništvu v Bruslju, da opravlja distribucijo vabil na zabave, posvečene nedemokratični državi.

Odzval se je tudi prvak opozicijske SDS Janez Janša, ki je delil enega od odzivov uporabnikov omrežja X, ob tem pa je sam dodal fotografijo slovenske ustave in citat iz temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije.

Ostro so se na vabilo odzvali tudi slovenski evropski poslanci iz politične skupine Evropske ljudske stranke (EPP). Kot so zapisali v pismu slovenski veleposlanici v Belgiji Barbari Sušnik, obžalujejo dejstvo, da zaposleni na veleposlaništvu vabijo na praznovanje praznika ob nastanku Jugoslavije.

Dodali so, da je bila Jugoslavija država, ki je zaradi nevzdržne socialistične ekonomske politike propadla, in smo jo Slovenci zapustili zaradi sistematičnega kršenja človekovih pravic in teptanja pravic narodov, ki so jo sestavljali. Razpad Jugoslavije je spremljala krvava vojna vihra, ki je za seboj pustila ogromno človeških žrtev in materialne škode. Slovenija pa je morala svojo pot v samostojnost zavarovati z orožjem v času desetdnevne vojne.

“Od zaposlenih na veleposlaništvu pričakujemo, da s ponosom predstavljajo našo državo. Vabljenje na dogodke, ki zaznamujejo čas, ki smo jih s plebiscitom jasno zavrnili, z uradnega e-naslova veleposlaništva, ustvarja vtis, da veleposlaništvo to podpira. To se nam ne zdi primerno sporočilo in zato od vas pričakujemo, da boste svoje zaposlene opozorili na neprimernost dejanja. Preteklost pustimo tam, kjer je bila,” so zapisali v pismu.

Dodali so, da je v 35 letih slovenske samostojnosti bilo več kot dovolj uspehov, ki ponujajo priložnost za praznovanje, veleposlanico pa so povprašali, kako in na kakšen način bo slovensko veleposlaništvo v Bruslju zaznamovalo praznik dneva samostojnosti in enotnosti, ki je pred vrati.

Pismo so podpisali Matej Tonin (NSi), Romana Tomc, Milan Zver, Zala Tomašič in Branko Grims (vsi SDS).

Za odziv smo se obrnili tudi na ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Objavili ga bomo, ko ga prejmemo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje