Velik odziv študentov: ministrstvo potrojilo število štipendij za učitelje

Slovenija 25. Okt 202415:40 0 komentarjev
učitelj v razredu
Foto: Borut Živulović/BOBO

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje zaradi velikega zanimanja povečuje število razpisanih štipendij za študente pedagoških programov. Po prvotnem načrtu naj bi za letošnje študijsko leto dodelili 100 štipendij, po novem pa jih bo na voljo 300. Razpis bo odprt še do 30. oktobra, so sporočili z ministrstva.

Na spletni strani ministrstva za vzgojo in izobraževanje so objavili razpis za dodelitev štipendij študentom pedagoških študijskih programov v študijskem letu 2024/2025. Ministrstvo v okviru podpore deficitarnim poklicem štipendije razpisuje z namenom spodbujanja mladih k študiju pedagoških študijskih programov in zaposlovanja v slovenskem sistemu vzgoje in izobraževanja po končanem študiju. Štipendije razpisujejo prav za področja, na katerih se potreba po dodatnih učiteljih najbolj kaže – to so področja naravoslovja, tehnike, računalništva in posebnih potreb, so pojasnili na ministrstvu.

V lanskem študijskem letu so po njihovih navedbah dodelili štipendije 46 prijaviteljem, to je vsem, ki so pravočasno oddali prijavo na razpis in izpolnjevali razpisne pogoje. V letošnjem študijskem letu naj bi po prvotnem načrtu dodelili 100 štipendij, zaradi velikega zanimanja pa jih bodo dodelili 300. Na ministrstvu so namreč do četrtka prejeli 215 prijav. Razpis bo odprt še do 30. oktobra, so sporočili.

Mesečna štipendija za posameznega kandidata znaša 300 evrov, ob tem pa so v razpisu predvideli tudi zvišanje štipendije za tiste, ki jim je ta že bila dodeljena na podlagi prejšnjih razpisov.

Na razpis se lahko prijavilo študenti, ki niso v delovnem razmerju ali prijavljeni kot iskalci zaposlitve na zavodu za zaposlovanje, in so v študijskem letu 2024/25 vpisani v pedagoške programe različnih fakultet s področja fizike, matematike, računalništva, tehnike, kemije, socialne pedagogike, specialne in rehabilitacijske pedagogike, logopedije in surdopedagogike ter inkluzivne pedagogike.

Pomanjkanje učiteljev: “Letos je precej slabše kot lani”

Številne šole se soočajo s pomanjkanjem učiteljev. “Število manjkajočih učiteljev je dvakrat tolikšno, kot je bilo spomladi,” je nedavno za N1 opozorila predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Mojca Mihelič. V šolah situacijo poskušajo reševati tako, da poučevanje določenega predmeta prevzame učitelj, ki za to nima formalne izobrazbe.

Matematiko tako včasih uči učiteljica razrednega pouka ali učitelj fizike, fiziko poučuje strojnik, razredni pouk pa študentka pedagoške fakultete. Mihelič je ob tem poudarila, da je to, da se na vse mogoče načine ‘pokriva’ predmete, za katere na šoli ni formalno izobraženega učitelja, povsem neprimerno. “A druga možnost je, da zapremo vrata šol,” je dodala.

Podrobneje smo o pomanjkanju učiteljev pisali v prispevkih: “Letos je precej slabše kot lani. A druga možnost je, da zapremo vrata šol” in Veliko pomanjkanje učiteljev: “Zaradi obremenitve zaposleni zbolevajo”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!