Velika podražitev prevozov na Gorenjskem: ponekod skrčili število avtobusov

Slovenija 05. Sep 202411:42 1 komentar
Foto: Borut Živulović/BOBO

Na Gorenjskem so se občutno podražili mestni in šolski avtobusni prevozi, ponekod se je cena v primerjavi s prejšnjim šolskim letom celo podvojila. Zaradi visokih stroškov občinam ne preostane drugega kot racionalizacija in zmanjšanje prevozov. Prizadevajo si za sestanek s pristojnimi na državi, od Arrive, ki ima na Gorenjskem monopol, pa zahtevajo pojasnila.

V večjih gorenjskih občinah se na javne razpise za izvajanje mestnih in šolskih prevozov prijavlja le podjetje Arriva. Kot je pojasnil radovljiški župan Ciril Globočnik, na tem območju ni drugih avtobusnih prevoznikov, ki bi lahko opravili tako velik posel. Tako so občine primorane sprejeti pogoje Arrive, ki pa za isti obseg prevozov iz leta v leto zahteva vse več denarja.

“Izredno smo razočarani nad ponudbo Arrive za šolske prevoze v novem šolskem letu, ki je za še enkrat dražja kot v minulem šolskem letu,” je izpostavil Globočnik in pojasnil, da je bila lanskoletna cena za prevoze, ki jih uporablja okoli 750 otrok, 630.000 evrov, letošnja pa že 1,26 milijona evrov, medtem ko je bila še dve leti nazaj cena okoli 300.000 evrov.

Z visokimi podražitvami se soočajo tudi v Kranju, Tržiču, Škofji Loki in na Jesenicah. V Kranju so se šolski prevozi, ki jih uporablja okoli 1.500 otrok, v enem letu podražili za več kot 60 odstotkov, z okoli 580.000 evrov na 970.000 evrov.

Podražitve tudi v Kranju

Podražilo se bo tudi izvajanje kranjskega mestnega potniškega prometa, za katerega je občina lani namenila 1,4 milijona evrov. Kot je pojasnil župan Matjaž Rakovec, pogajanja o koncesiji za mestni promet potekajo že od lanske pomladi. Upa na ustrezen dogovor, da bodo za uporabnike lahko obdržali privlačno ceno dnevne vozovnice v višini enega evra in mesečne v višini 10 evrov, pri čemer občina dobršen del stroškov prevozov že sedaj pokriva iz proračuna.

Kot zagotavljajo na Mestni občini Kranj, izvedba prevozov ni ogrožena, kar se je po poteku dolgoletnega sodelovanja letos zgodilo Jesenicam, kjer niso uspeli doseči novega dogovora z Arrivo. Tako se na Jesenicah od 1. julija v veliki meri zanašajo na javni medkrajevni promet, ki so ga s pomočjo zasebnika dopolnili z dvema krožnima linijama po občini.

Na Jesenicah je v teku nov razpis za izvajalca mestnega prometa, v Arrivi pa ga, kot so pojasnili za STA, še preučujejo. Sta se pa jeseniška občina in Arriva tik pred začetkom novega šolskega leta uspeli dogovoriti vsaj za šolske prevoze, vendar za precej višjo ceno, kot jo je z občinskim proračunom predvidela občina.

Cenovni pritiski velik izziv za občine

Na ta način se občine soočajo z velikimi težavami, kako zagotavljati sredstva za hitro naraščajoče stroškov avtobusnih prevozov, pri čemer so šolski prevozi zakonska obveznost občin in jih morajo zagotavljati ne glede na cenovni pritisk izvajalcev. Visoki stroški prevozov zajedajo v investicijski potencial občin, občine pa iščejo možnosti racionalizacije, kar pomeni, da se število prevozov in s tem dostopnost do javnega prometa zmanjšujejo.

Radovljiški župan je napovedal, da se bodo temeljito pogovorili z ravnatelji šol, katere prevoze bi se dalo racionalizirati. V Kranju so medtem racionalizacijo v šolskih prevozih že izvedli, obeta pa se tudi v mestnem prometu.

“Primorani smo bili nekoliko skrčiti število prevozov, tako da ponekod, kjer je vozačev malo, ne bo več odhoda avtobusa čisto po vsaki končani šolski uri,” so pojasnili v Kranju, kjer so uvedli tudi še druge spremembe in na nekaterih relacijah prevoze sedaj opravljajo s kombiji. Večina racionalizacije pa gre sicer na račun prenosa šolskega prevoza na redno medkrajevno linijo.

Občine pričakujejo sodelovanje države in pojasnila ponudnika

Gorenjske občine želijo svoje težave in predloge za boljše ter enotno urejanje javnega potniškega prometa predstaviti ministrstvu za okolje, podnebje in energijo ter Družbi za upravljanje javnega potniškega prometa. Ob tem želijo slišati tudi konkretne razloge, zakaj je dvig cen prevozov tako velik. Kot je ocenil radovljiški župan Globočnik, bi bila lahko glede na rast ostalih stroškov najvišja upravičena podražitev do 20 odstotkov.

Izpostavil je, da od Arrive ne prejmejo pravih odgovorov o razlogih tako velikih podražitev. Za STA so na Arrivi zapisali, da svoje ponudbene cene na razpisih za šolske in kombinirane prevoze oblikujejo samostojno in na podlagi tržnih razmer, ki veljajo v času objave posameznega razpisa. Dodali so, da se na vsa povabila na pogajanja odzivajo in si prizadevajo za korektno in transparentno sodelovanje s poslovnimi partnerji.

“Ponudbene cene Arrive vedno odražajo pričakovane stroške, ob upoštevanju ročnosti posamezne pogodbe in prilagoditev ter sprememb, ki bi bile morebiti potrebne v času izvajanja posamezne pogodbe. Dejavnost izvajanja šolskih, kombiniranih in drugih avtobusnih prevozov v Sloveniji poleg Arrive izvajajo tudi številni drugi prevozniki. Arriva torej ni edini ponudnik teh storitev,” so izpostavili.

Drugače razmere glede na izkušnje z razpisi ocenjujejo gorenjski župani, ki opažajo monopol Arrive na območju Gorenjske. “Vidimo, da je dejansko Slovenija razdeljena med tri oziroma štiri glavne ponudnike in Arriva je pri nas edina, ki se je prijavila na razpis,” je izpostavil kranjski župan.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje