V Civilni iniciativi (CI) Snežnik, ki nasprotuje načrtovani gradnji vetrnih elektrarn na zaščitenem območju Nature 2000 pri Ilirski Bistrici, opozarjajo na delovanje druge iniciative, ki gradnjo podpira. Menijo, da gre za prikrito delovanje investitorja, družbe AAE Gamit, ki da želi s tem javno mnenje obrniti sebi v prid. AAE Gamit to zanika.
Iniciativa ZA Ilirsko Bistrico, ki podpira gradnjo vetrnic na bistriškem območju, je v minulem mesecu na družbenih omrežjih objavila plačana oglasa, s katerima javnost prepričuje o koristnosti projekta. Kot zdaj opozarjajo v CI Snežnik, pa naj bi šlo za manipulacijo, saj so ugotovili, da je naročnica oglasa zaposlena v podjetju AAE Gamit, ki velja za potencialnega investitorja projekta.
Predstavniki CI Snežnik so v sporočilu za javnost zapisali, da je bil eden od oglasov umaknjen, ker da je bil v nasprotju s pravili EU podatek o njegovem naročniku nedostopen javnosti. Ko je informacija o naročniku postala dostopna, pa so ugotovili, da ga je naročilo podjetje Zgodba.net, ki upravlja tudi Facebook stran Energy escape room, lastnica obeh pa je Mateja Aleksandra Kegel.
Kot opozarjajo v CI Snežnik, Kegel ne živi v Ilirski Bistrici, temveč v Domžalah, obenem pa je tudi domžalska občinska svetnica, izvoljena na listi Gibanja Svoboda. Sodeč po njenem LinkedIn profilu je zaposlena prav v podjetju AAE Gamit kot projektna menedžerka.
Predstavniki CI Snežnik zato opozarjajo, da gre za manipulacijo in prikrito delovanje omenjenega podjetja, katerega cilj je po njihovem mnenju pod pretvezo civilne iniciative zmanipulirati javno mnenje in ustvariti vtis, da lokalno prebivalstvo široko podpira projekt.
Razdeljeni domačini?
Kegel je za STA potrdila, da je zaposlena v AAE Gamit in da je naročnica omenjenega oglasa. “Res je, da sem pomagala domačinom pri sponzoriranju oglasov, saj sem se s tem področjem ukvarjala vrsto let. Ker sami niso imeli izkušenj, sem jim priskočila na pomoč z nasveti, usmeritvami in tudi sponzoriranjem objav. Slednje se je sicer na koncu izkazalo kot nepotrebno, saj so nasprotniki eno sponzorirano objavo prijavili kot kršitev, čeprav to ni bila in čeprav je do prijave kršitve s strani nasprotnikov delovala, zato jo je Facebook ukinil,” je dejala za STA.
Kot je dodala, se je “na koncu tudi izkazalo, da spletna anketa sploh ni bila ključna, ampak je bilo ključno to, kar je domačinom uspelo narediti na terenu v domačem kraju”.
Direktor AAE Gamit Janez Tratnik pa je za STA dejal, da so jih domačini, ki projektu ne nasprotujejo, kontaktirali sami. “Izrazili so željo, da se tudi na drugi strani naredi nekaj podobnega in pokaže, da v Ilirski Bistrici niso vsi proti, in mi smo jih pri tem podprli. S podporniki smo bili ves čas zbiranja podpisov v stiku, saj so se na nas obračali s strokovnimi in vsebinskimi vprašanji in dilemami, ki so prihajale s terena glede projekta,” je povedal.
Dodal je, da so bili predhodno seznanjeni z vzpostavitvijo strani ZA Ilirsko Bistrico in sponzorirane objave na omrežju Facebook ter da oboje podpirajo.
CI Snežnik je zbirala podpise pod peticijo proti gradnji vetrne elektrarne, kar je utemeljevala s tem, da je ta predvidena na območju Nature 2000 in da želijo zaščititi naravo. Do konca minulega leta so zbrali 969 podpisov ter jih predali ministrstvu za naravne vire in prostor. Po poročanju medijev je na drugi strani CI ZA Ilirsko Bistrico zbrala 623 podpisov v podporo začetku postopka priprave državnega prostorskega načrta za gradnjo vetrne elektrarne, ki so jih prav tako predali ministrstvu.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!