Pridelovalci pšenice so imeli lani višje stroške zaradi rasti cen semen in sredstev za varstvo rastlin. Vlada jim bo pomagala s skupaj 2,8 milijona evrov.
Vlada je danes izdala odlok o finančni pomoči zaradi težav v sektorju pšenice v letu 2023. Namen ukrepa je dodelitev finančne pomoči pridelovalcem pšenice zaradi visokih stroškov pridelave in nizkih odkupnih cen. Za finančno pomoč je namenjenih 2,8 milijona evrov.
Pridelovalci pšenice so imeli lani v primerjavi z letom 2022 povišane stroške predvsem zaradi rasti cen semena in sredstev za varstvo rastlin. Stroški pridelave pšenice glede na modelne kalkulacije Kmetijskega inštituta Slovenije, zmanjšani za subvencije neposrednih plačil, so se povečali z 250 evrov na tono v letu 2022 na 282 evrov na tono v letu 2023, so pojasnili na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Ob tem so izpostavili, da so se lani zaradi različnih vzrokov močno znižale odkupne cene pšenice, in sicer 322 evrov na tono v letu 2022 na 183 evrov na tono v letu 2023. “Finančna pomoč po tem odloku bo pridelovalcem pšenice vsaj delno ublažila dohodkovno neravnovesje, nastalo v letu 2023,” so prepričani na ministrstvu.
Za dodelitev finančne pomoči mora imeti med drugim upravičenec na zbirni vlogi za leto 2023 za glavni posevek ugotovljeno skupaj vsaj en hektar površine s šifro pšenica (jara) ali pšenica (ozimna). Višina finančnega nadomestila znaša 115 evrov na hektar ugotovljene površine pšenice, prijavljene v zbirni vlogi za leto 2023.
Če bo skupni znesek, potreben za izplačilo finančne pomoči, presegel temu namenjena sredstva, se višina finančnega nadomestila sorazmerno zniža, tako da skupni znesek, potreben za izplačilo finančne pomoči, ne bo presegel zagotovljenih sredstev. Finančno nadomestilo se zniža za že prejete pomoči za isti namen, so še navedli.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!