Vlada imenovala nove veleposlanike. Med njimi tudi tesni sodelavci ministrice

Slovenija 17. Dec 202420:54 0 komentarjev
Zunanja ministrica Tanja Fajon
Zunanja ministrica Tanja Fajon (Foto: Žiga Živulović jr./BOBO)

Vlada je prejšnji teden imenovala več vodij diplomatsko-konzularnih predstavništev. Med njimi je kar nekaj tesnih sodelavcev ministrice za zunanje zadeve Tanje Fajon. Po besedah naših virov iz koalicijskih vrst pa premier Robert Golob odločno nasprotuje, da bi se minister za kohezijo Aleksander Jevšek, ki ga mika vodenje diplomatskega predstavništva v Sarajevu, v veleposlaniške vode podal pred zaključkom mandata sedanje vlade.

Potem ko je že letos v tujino odšlo več najbližjih sodelavcev zunanje ministrice Tanje Fajon, se bo – sodeč po imenovanju novih veleposlanikov na četrtkovi seji vlade – prihodnje leto ta praksa nadaljevala.

Spomnimo, da je letos za veleposlanico v London odšla nekdanja državna sekretarka na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) Sanja Štiglic, veleposlaniški položaj v Parizu je zasedla bivša generalna sekretarka zunanjega ministrstva Renata Cvelbar Bek, nekdanji šef kabineta ministrice Fajon Aleš Balut pa je postal veleposlanik v Pragi.

Prihodnje leto naj bi v tujino odšel še en državni sekretar na MZEZ, in sicer Marko Štucin, ki ga je vlada po informacijah N1 v četrtek potrdila za veleposlanika na Dunaju. Veleposlaniški položaj v Kanadi se obeta vodji ministričinega kabineta Andreju Medici, veleposlanik v Dublinu pa naj bi postal Matej Marn, ki trenutno v kabinetu ministrice Fajon vodi projektno enoto za Varnostni svet OZN.

Prav tako je vlada po besedah naših virov potrdila nekdanjega državnega sekretarja na MZEZ Samuela Žbogarja za vodjo slovenskega stalnega predstavništva pri OZN v New Yorku. Kot je znano, je ta položaj do letošnjega poletja zasedal Boštjan Malovrh, ki pa je nato jeseni odšel za veleposlanika na Kitajsko. Tako se je odprla možnost, da bo vodenje misije pri OZN v New Yorku prevzel  Žbogar, ki ga je vlada lani poleti imenovala za vodjo posebne misije za članstvo Slovenije v Varnostnem svetu Združenih narodov, po odhodu Malovrha pa je že začasni odpravnik poslov na stalnem predstavništvu pri OZN.

Samuel Žbogar
Samuel Žbogar (Foto: UN Photo)

V domovino se bo očitno prihodnje leto le vrnil Iztok Jarc, ki mu je bil mandat na čelu stalnega predstavništva pri EU v Bruslju podaljšan. Jarc je v tujini že od leta 2019: najprej je služboval kot veleposlanik v Srbiji, novembra 2019 pa je bil imenovan za stalnega predstavnika Slovenije pri Evropski uniji. Na tem položaju naj bi ga nasledila Metka Ipavic, ki je bila do letošnjega poletja kar pet let veleposlanica v Parizu.

Po tem, ko je bil razpis za Buenos Aires večkrat ponovljen, je sedaj vlada po naših informacijah le imenovala veleposlanico v Argentini. To naj bi postala sedanja vodja sektorja za Afriko in Bližnji vzhod Tina Vodnik. Za veleposlanika na Kosovo pa naj bi odšel diplomat Borut Blaj.

Pred kratkim je bil na zunanjem ministrstvu objavljen razpis za veleposlaniški mesti v Budimpešti in v New Delhiju ter za vodjo urada v Ramali. Veleposlaniškega položaja na Madžarskem med septembra razpisanimi mesti ni bilo, čeprav se bo moral sedanji veleposlanik v Budimpešti Marjan Cencen maja, ko bo dopolnil 68 let, vrniti v domovino. Kot je bilo mogoče slišati v diplomatskih krogih, naj bi omenjeni položaj z internega razpisa MZEZ izpadel, ker naj bi bilo sprva načrtovano, da ga bo zasedel kandidat iz politične kvote Gibanja Svoboda. Sodeč po tokratnem razpisu pa do tega ne bo prišlo.

Prav tako septembra ni bilo razpisano veleposlaniško mesto v Sarajevu, čeprav sedanjemu veleposlaniku v Bosni in Hercegovini Damijanu Sedarju prihodnje leto poteče mandat. Tudi tega mesta naj ne bi zasedel karierni diplomat, temveč kandidat iz politične kvote SD. Kot so poročali mediji, naj bi veleposlaniško mesto v Sarajevu zanimalo ministra za kohezijo in regionalni razvoj Aleksandra Jevška. A mu ga očitno vsaj še nekaj časa ne bo uspelo zasesti. Po besedah naših virov naj bi namreč premier Robert Golob na enem od koalicijskih sestankov odločno poudaril, da se z Jevškovim odhodom v veleposlaniške vode pred koncem mandata vlade nikakor ne strinja.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!