Vlada seznanjena z zakonom o zdravstveni dejavnosti, sledi še obravnava na ESS

Slovenija 23. Dec 202421:36 0 komentarjev
Zdravnik
Fotografija je simbolična (Foto: PROFIMEDIA)

Vlada se je seznanila z osnutkom novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Ta se od obravnave na strateškem svetu za zdravstvo ni bistveno spremenil, bi naj pa po besedah premierja Roberta Goloba pri nadaljnjih obravnavah lahko prišlo do sprememb pri določbi glede možnosti dela zdravnikov pri zasebnikih.

Vlada se je na današnji seji seznanila z osnutkom novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ga bo v obravnavo poslala Ekonomsko-socialnemu svetu. Socialni partnerji bodo o predlogu razpravljali na prvi seji v januarju. Po obravnavi bodo izpolnjeni pogoji, da vlada predlog pošlje v DZ, je na novinarski konferenci napovedal premier Robert Golob.

“Seveda bi to lahko naredili brez socialnega dialoga, ampak mislim, da je pravilno, da smo se tako odločili,” je poudaril Golob.

Na vprašanje, ali se je predlog novele od obravnave na strateškem svetu za zdravstvo morda kaj spremenil, je odgovoril, da bistvenih sprememb ni bilo. Verjame pa, da se bo kakšna izboljšava predloga novele našla tudi med socialnim dialogom. “Zakon je živ, dokler ga parlament ne potrdi,” je dejal.

Delo zdravnikov pri zasebnikih “največje vprašanje pri obravnavi predloga novele na ESS”

Bi naj pa po njegovih besedah lahko prišlo do sprememb pri določbi glede možnosti dela zdravnikov pri zasebnikih. Predlog novele, ki ga je 12. decembra obravnaval strateški svet za zdravstvo, je predvideval, da bi bili javni zdravstveni delavci lahko delno zaposleni tudi pri tako imenovanih čistih zasebnikih. A le pod pogojem, če bi bili v javnem sektorju redno zaposleni za vsaj 40 odstotkov.

Ta del bo po Golobovih besedah največje vprašanje pri obravnavi predloga novele na Ekonomsko-socialnem svetu. Šele potem bo vlada sprejela dokončno odločitev, je napovedal.

Predsednik vlade je “jasno in dokončno” razmejitev javnega in zasebnega zdravstva prvič napovedal sredi maja. Takrat je dejal, da naj bi bilo delo v zasebnih institucijah bistveno bolj oteženo, najverjetneje celo prepovedano. Predlog novele je bil nato v javni razpravi od 16. septembra do 16. oktobra. Več kot 100 organizacij in posameznikov je podalo 350 različnih vsebinskih pripomb na različne člene.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!