Vlada je na sredini seji soglašala s spremembami zakona o socialnem varstvu, s katerimi bi izbrisanim omogočili krizno namestitev v domovih za starejše, je sporočil minister za delo Luka Mesec. Kot je poudaril, je zakon medresorsko usklajen, vlada pa ga bo dokončno sprejela v ponedeljek. S spremembami po njegovih besedah soglaša tudi predsednica države Nataša Pirc Musar, ki se sicer zavzema za drugačno rešitev za izbrisane. Sistemski zakon, ki so ga spisale nevladne organizacije, je predsednica že oktobra lani poslala premierju Robertu Golobu, vendar pa se z njim ne strinjajo na notranjem ministrstvu, ki ga vodi Boštjan Poklukar.
Minister za delo Luka Mesec je na novinarski konferenci po seji vlade dejal, da želijo z novim zakonom o socialnem varstvu rešiti najbolj akutne primere ljudi, ki si ne morejo več pomagati sami. Med njimi so tudi izbrisani, ki jim ni uspelo urediti poprave krivic in pridobiti dokumentov za bivanje. “To za nekatere pomeni zelo tragično usodo,” je dejal Mesec in spomnil na primer Zorana Tešanovića, ki je zgorel v svoji prikolici med vrtički ob ljubljanski obvoznici, kjer je živel “praktično nepokreten”.
“S tem zakonom bomo končno dobili zakonsko podlago, da bomo lahko locirali te ljudi ter jim ponudili ustrezno pomoč. Pri tem pa še zdaleč ne gre samo za izbrisane. 59-letnega Kočevca Andreja smo našli ležati v lastnih iztrebkih, zanj pa prav tako ni obstajala krizna namestitev,” je poudaril minister za delo.
Kot je pojasnil Mesec, bo krizna namestitev v domovih za starejše na podlagi mnenja pristojnih socialnih služb mogoča 21 dni z možnostjo podaljšanja še za 21 dni: “V teh 42 dneh pa se bo pripravila ustrezna dokumentacija in podlaga, da bodo lahko tam tudi trajno nameščeni.”
O zapletih in različnih pogledih na reševanje problematike izbrisanih smo na N1 nedavno poročali v prispevku MNZ za izbrisane nima posluha, zato začasno rešitev pripravlja Luka Mesec.
Mesec: Želimo preprečiti zares grozne človeške tragedije
Vlada bo zakon dokončno sprejela v ponedeljek. Kot je poudaril Mesec, so spremembe že medresorsko usklajene, z njimi pa soglašajo tudi v skupnosti centrov za socialno delo. Zakon po njegovih besedah podpira tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je nedavno pomagala urediti stalno bivališče izbrisanemu, ki je skoraj dve leti bival v UKC Maribor. Gre za Dušana Grahovca, ki je po poročanju Večera zdaj dobil sobo v centru starejših Idila v Vukovskem Dolu.
Predsednica se skupaj z nevladniki sicer zavzema za sistemski zakon, ki bi odpravil krivice izbrisanim, vendar pa temu nasprotujejo na notranjem ministrstvu pod vodstvom Boštjana Poklukarja. “Če poenostavim, obstoječi zakon o izbrisanih predvideva, da morajo izbrisani priglasiti in predložiti dokazila, da se jim popravijo krivice, predsednica republike pa predlaga, da bi se 25.000 izbrisanim iz registra prebivalstva to uredilo avtomatsko,” je pojasnil Mesec.
Kot je poudaril, na notranjem ministrstvu takšnemu predlogu nasprotujejo, ker ni znano, koliko izbrisanih živi v Sloveniji in ali si sploh želijo poprave krivic. “Predsedničin zakon je precej širok, z našim zakonom pa si želimo predvsem preprečiti zares grozne človeške tragedije in ponuditi pomoč tistim, ki jo najbolj potrebujejo,” je dodal Mesec.
Pirc Musar: Ne vem, zakaj so pri ministru Poklukarju zaprta vrata
Pirc Musar pa je v današnjem pogovoru za Val 202 dejala, da ne razume, zakaj minister Poklukar nasprotuje sistemskemu zakonu. “Ni mi jasno, zakaj je ministrstvo za notranje zadeve tako zelo proti tej sistemski rešitvi in zakaj so pri ministru Poklukarju vrata preprosto zaprta,” je poudarila Pirc Musar, ki je premierju Robertu Golobu že oktobra lani poslala zakon, ki so ga spisale nevladne organizacije Amnesty International Slovenije, Mirovni inštitut in Civilna iniciativa izbrisanih aktivistov.
Kot je pojasnila, sta s predsednikom vlade o problematiki izbrisanih nazadnje govorila pred približno desetimi meseci. “Takrat sem ga ponovno opozorila, da odgovora nisem dobila. V uradu se s to tematiko ukvarjamo že leto in pol, in obljubil mi je, da bo zadevo rešil za vsaj 30 ljudi, za katere vemo, da v Sloveniji prebivajo popolnoma brez pravic,” je povedala Pirc Musar.
Novi zakon ministra Mesca gre po njenih besedah v pravo smer, saj ljudje ne bodo več dobesedno umirali na cestah. “Ampak na koncu je potrebna sistemska rešitev. Še vedno imamo 15.000 ljudi, ki so bili nezakonito izbrisani in so zamudili tisto kratko odprto okno za pridobitev stalnega prebivališča. Mislim, da bi bila prava gesta države, da se to okno za neskončno dolgo odpre za vse tiste, ki so bili izbrisani, da lahko, če se tako odločijo, pridobijo nazaj stalno prebivališče in vse pravice,” je še dodala predsednica republike.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje