Vlada sprejela predlog resolucije o rabi jedrske energije

Gospodarstvo 28. Mar 202414:46 > 22:02 1 komentar
Jedrska elektrarna krško drugi blok Jek2
Foto: Skica načrtovanega JEK2/Gen energija

Vlada je sprejela predlog resolucije o dolgoročni miroljubni rabi jedrske energije v Sloveniji. Ta med drugim predvideva energetsko mešanico jedrske energije in obnovljivih virov energije ter podporo projektu Jek 2. V organizaciji Greenpeace Slovenija medtem predsedniku vlade očitajo, da je zavzel propagandno stališče do projekta izgradnje drugega bloka jedrske elektrarne.

Vlada je danes sprejela predlog resolucije o dolgoročni miroljubni rabi jedrske energije v Sloveniji. Predlog resolucije bo zdaj obravnaval in sprejemal državni zbor.

“Gre za prvi programski dokument z opredelitvijo razvojnih usmeritev na področju jedrske energije. Hkrati gre za izkaz načelne politične podpore in signal jedrskemu sektorju za preklop v razvojni način delovanja,” je na novinarski konferenci po seji vlade v Ljubljani povedal državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, zadolžen za nacionalni jedrski program, Danijel Levičar.

Resolucija bo po predlogu določala, da je Slovenija jedrska država z delujočim jedrskim programom in več kot 50-letnimi pozitivnimi izkušnjami z jedrsko energijo. Energetsko mešanico jedrske energije v kombinaciji z obnovljivimi viri prepoznava kot ključ do zanesljive oskrbe z električno energijo in podnebne nevtralnosti.

Glavne usmeritve so vezane na razvoj nacionalnega jedrskega programa in podpori projekta drugega bloka nuklearke v Krškem (Jek 2). Resolucija vse zavezuje k transparentnosti, odgovornosti in ničelni toleranci do korupcije, je dejal Levičar. Skladno z zaključki političnega vrha s 30. januarja bo resolucija tudi podlaga za vprašanje na jesenskem posvetovalnem referendumu, je dodal.

Jedrska elektrarna Krško, Nuklearna elektrarna Krško
Jedrska elektrarna Krško (Foto: Bor Slana/BOBO)

“Pravljica o jedrski energiji”

Vlada je v predlogu resolucije po oceni Greenpeace Slovenija samovoljno že izbrala energetski scenarij za prihodnost Slovenije. Kot so zapisali pri nevladni organizaciji, se nova različica resolucije bere kot pravljica o jedrski energiji.

“Državljani nismo otroci, zato potrebujemo odgovore na resna vprašanja, kot so: kdo vse bo te načrte plačal, ali si bodo jedrsko elektrarno za izvoz postavili tujci ter zakaj graditi jedrsko elektrarno, ko pa je že danes nekonkurenčna, kaj šele v prihodnosti, ko bo cena obnovljivih virov še nižja,” so nanizali.

Še bolj so ogorčeni nad dejstvom, da kljub trditvam, ki jih je predsednik vlade Robert Golob izrekel v nekaterih javnih nastopih v zadnjih tednih o tem, da obstaja možnost drugega referenduma o Jeku 2 najverjetneje v letu 2027 ali 2028, ko bodo znane ključne informacije o projektu, v sami resoluciji ni poskrbel za varovalko, ki bi to dolžnost tudi zahtevala.

“Na ta način je vlada dala bianco menico projektu, o katerem ni znanega praktično ničesar. Gre za radikalen obrat in odmik od stališča, ki ga je predsednik vlade predstavljal v preteklih tednih,” so prepričani. Po oceni Sare Kosirnik iz Greenpeace Slovenija je predsednik vlade podlegel pritiskom opozicije in določenih interesnih skupin ter tako “zavzel povsem propagandno stališče do projekta Jek 2, ki je v nasprotju z načeli transparentnega in odgovornega odločanja ter informiranega vključevanja javnosti”.

Sara Kosirnik
Sara Kosirnik (Foto: Žiga Živulović jr./BOBO)

Zaskrbljeni in zgroženi so tudi nad trenutnim enoumjem in pomanjkanjem odprte, demokratične razprave o projektu.

Poudarili so, da trenutno dogajanje še kako spominja na projekt drugega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6), pri katerem je politika enako kot danes – za zaprtimi vrati in brez upoštevanja kritičnih glasov – izpeljala ta projekt, ki bo v kolektivnem spominu ostal zapisan kot “največji koruptivni škandal v zgodovini naše države”.

“Storili bomo vse, kar je v naši moči, da se zgodovina ne ponovi,” je zagotovila Kosirnik. Obenem pa poslance poziva, naj ob glasovanju na majski seji resolucijo zavrnejo ali pa vanjo vnesejo varovalke, ki bodo zagotovile, da lahko državljani “informirano in odgovorno odločitev sprejmejo takrat, ko bodo znane vse podrobnosti morebitnega projekta”.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje