Vlada z odlokom podaljšala ukrep o zaostrenih varnostnih razmerah v zaporih

Slovenija 09. Jan 202520:00 0 komentarjev
Zapor Povšetova
Fotografija je simbolična (Foto: Denis Sadiković/N1)

Vlada je izdala odlok o podaljšanju začasnega ukrepa za premostitev zaostrenih varnostnih razmer zaradi kadrovskih ali prostorskih težav v zaporih. Vendar le v delu, ki se nanaša na kadrovske zadeve, ne pa tudi za prekinitve prestajanja zapornih kazni. Prestajanje kazni v zavodu je bilo prekinjeno le dvema obsojencema.

Vlada je izdala odlok o podaljšanju začasnega ukrepa za premostitev zaostrenih varnostnih razmer zaradi kadrovskih ali prostorskih težav v zaporih.

Na podlagi zakona o izvrševanju kazenskih sankcij vlada z odlokom ugotovi zaostrene varnostne razmere zaradi kadrovskih ali prostorskih težav v zavodih ter določi vrsto in način izvršitve enega ali več začasnih ukrepov in trajanje njihove veljavnosti tako, da so ti glede na kadrovske oziroma prostorske težave v zavodih, nujni, primerni in sorazmerni za varovanje življenja in zdravja varovanih oseb in varstvo njihovih človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter za zagotavljanje nemotenega dela v zavodih, so z ministrstva za pravosodje sporočili po seji vlade.

Vlada je odlok o zaostrenih varnostnih razmerah v zaporih zaradi prezasedenosti na predlog Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij izdala oktobra. Če zaostrene varnostne razmere v zavodih trajajo dlje kot tri mesece, lahko vlada trajanje odloka na predlog ministra podaljša, vendar vsakič najdlje za tri mesece.

12. decembra lani je v zavodih za prestajanje kazni zapora delež varovanih oseb na posameznega pravosodnega policista dosegel 3,48 varovane osebe. To pomeni, da je na ta dan število varovanih oseb na posameznega pravosodnega policista preseglo zakonsko določeno mejo 2,5 varovane osebe za odreditev začasnih ukrepov, in sicer za 0,98 varovane osebe na pravosodnega policista.

Prav tako so bili zavodi za prestajanje kazni zapora na dan 12. decembra v povprečju zasedeni 138,95-odstotno, med njimi Zavod za prestajanje kazni zapora Ljubljana 178,52-odstotno, Zavod za prestajanje kazni zapora Dob pri Mirni 140,60-odstotno, Zavod za prestajanje kazni zapora Koper 164,15-odstotno in Zavod za prestajanje mladoletniškega zapora in kazni zapora Celje 163,93-odstotno. To pomeni, da je na ta dan zasedenost zavodov za prestajanje kazni zapora presegla zakonsko določeno mejo 20 odstotkov nad uradno ugotovljeno zmogljivostjo vseh zavodov skupaj, in sicer za 18,95 odstotka.

Ministrica za pravosodje Andreja Katič je na pobudo generalnega direktorja Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij Bojana Majcna 12. decembra vladi z omenjenim odlokom predlagala podaljšanje veljavnosti začasnega ukrepa opravljanja del in nalog pravosodnega policista s strani delavca uprave, ki je bil v preteklosti zaposlen na delovnem mestu pravosodni policist, v trajanju nadaljnjih treh mesecev, so sporočili z ministrstva za pravosodje.

Vlada pa z odlokom ni podaljšala možnosti prekinitve prestajanja zapornih kazni. Na upravi za izvrševanje kazenskih sankcij so za STA pojasnili, da je bilo prestajanje zaporne kazni zaradi pomanjkanja postelj v zavodu prekinjeno dvema obsojencema, obema iz mariborskega zapora. Ta se morata do izteka veljavnosti odloka, torej do 12. januarja, vrniti na prestajanje zaporne kazni.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!